Za téměř 800 milionů korun nakoupily Fakultní nemocnice Brno a nemocnice Motol v Praze experimentální lék od firmy Regeneron. Vše na popud Andreje Babiše, který chtěl léku nakoupit co nejvíc. Tisíce nevyužitých dávek nyní leží ve skladech a podle ministerstva tam ještě chvíli zůstanou.
Serveru Seznam Zprávy potvrdilo ministerstvo zdravotnictví, že chce, aby lék Regeneron zůstal ve skladech jako pojistka pro případ, že nemoc znovu udeří. Původně měl být zbraní proti jarní vlně koronavirové epidemie, ale do Česka dorazil pozdě, a to až koncem dubna, tedy v době, kdy epidemie slábla. Lék se navíc zpočátku směl podávat pouze osobám mladším 65 let.
Datum spotřeby experimentálního léku je leden 2023. „Léky na léčbu pacientů s covidem-19, které drží nemocnice ve svých zásobách, mají relativně dlouhou expiraci. Zastáváme nyní názor ponechat je prozatím v zásobách nemocnic, kdyby se zvýšil počet hospitalizovaných v průběhu podzimního období,“ uvedla na dotaz Seznam Zpráv mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.
Fakultní nemocnice Brno i nemocnice v Motole usilovaly o to, aby mohly stornovat poslední dodávku ve výši dvou tisíc kusů. Nemocnice ale musí dodržet kompletní smlouvu s dodavatelem, která zahrnuje nákup 12 tisíc dávek za 780 milionů korun. „Musíme dobrat i tu poslední zavážku. Smlouva nás k tomu zavazuje,“ přiznal ředitel FN Motol Miloslav Ludvík.
Nemocnice měly původně zajistit lék pro celé Česko. Nemocnice a praktici si odebrali zatím jen přibližně třetinu dávek. Po poslední dodávce by tak ve skladech mělo zůstat přes osm tisíc kusů za více než půl miliardy. Ve Fakultní nemocnici Motol využili podle ředitele asi 2500 dávek, 3500 zůstane. FN Brno podle Jaroslava Štěrby využila asi 1100 dávek a 2900 bylo před poslední zavážkou na skladech. Do Fakultní nemocnice v Motole měly přitom první dávky dorazit již 30. března.
Do FN Motol dorazily první dodávky přípravku REGN-CoV2. A už za pár hodin byl lék aplikován prvnímu pacientovi.
Více informací naleznete zde: https://t.co/D9dZrxM3fg pic.twitter.com/K5GnsH2Spg
— Fakultní nemocnice v Motole (@FnMotol) March 30, 2021
Podle lékařů je nutné lék podávat co nejdříve po infekci, jinak se snižuje jeho účinnost. „Rozeslali jsme to všemožně, visí to na všech webech. Na propagaci jsme vymysleli všechno, teď je to na doktorech, a hlavně na prakticích,“ řekl ředitel Ludvík, který zároveň připomněl případ muže v seniorském domově ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Muž byl údajně očkovaný, ale i tak se nemocí nakazil a zemřel. „Přesně pro takové případy je lék určený. Ve chvíli, kdy PCR test ukáže nakaženého, na nic nečekat a okamžitě lék pacientovi nakapat,“ zdůraznil Ludvík.
Velká finanční zátěž pro nemocnice
FN Brno i FN Motol teď řeší, jak do konce roku vrátí stamilionové zálohy, které dostaly od zdravotní pojišťovny. Lék ve skladech tak může ztížit ekonomickou stabilitu obou nemocničních zařízení. Zástupci nemocnic by o tom měli jednat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchtem (za ANO) v příštím týdnu. „Z hlediska cash flow je to zatím dobré. Problém nastane v listopadu, kdy máme peníze dát nazpět,“ řekl Ludvík.
Brněnská nemocnice nemá pro poslední dvoutisícovou dávku využití. Ředitel Štěrba navrhuje poslat část dávek do zahraničí. „Za sebe bych to nabídl státům, které se perou s těžkým průběhem pandemie. Rezervu si však ponecháme. Pořád je tu významné procento nenaočkovaných,“ uvedl Štěrba.
Podle ministerstva není dodávka do zahraničí momentálně přijatelná. „Až bude proočkovanost populace na dostatečné úrovni a bude nás chránit kolektivní imunita, v tu chvíli můžeme uvažovat o dalším využití těchto léků,“ sdělila Štěpanyová.
Dodávka měla být nižší. Babiš chtěl víc
Dodávka experimentálního léku měla být původně nižší, zhruba třetinová. Na jaře se o tom podle exministra zdravotnictví Jana Blatného ve vládním kabinetě dlouze debatovalo. Na vyšším počtu trval i premiér Andrej Babiš, který chtěl více než 12 tisíc kusů. „Na otázku objednání léku jsme měli s panem premiérem rozdílný názor. Nakonec jsme se dohodli na jakémsi kompromisu,“ uvedl Blatný.
Podle ředitele Štěrby bylo určení počtu složité. „Lze na to pohlížet dvěma pohledy. Za prvé, koupili jsme ho strašně moc. Za druhé, kdybychom ho nekoupili dost a chyběl by, nastane křik, že je ho málo,“ řekl.
V nemocnicích ale věří, že se před uplynutím data spotřeby najde pro lék uplatnění. „Jsou to dávky přibližně pro sedm tisíc lidí. Je pravděpodobné, že na podzim se pro něj uplatnění najde,“ dodal ředitel motolské nemocnice.