V ruském Petrohradu byli obviněni vojenští lékaři z „vytvoření organizované zločinecké skupiny“. Ta měla výměnou za úplatky poskytovat mobilizovaným mužům falešné diagnózy a tím je osvobozovat od vojenské služby. Informoval o tom deník Kommersant. Lékaři za padělané posudky údajně požadovali od 250 tisíc do 300 tisíc rublů (zhruba 5700 až 7000 korun).
V čele této, podle Ruska zločinecké, skupiny měl stát bývalý šéf Centra pro vojenské lékařské expertizy v Petrohradu Vladimir Kilimčuk. Ten jako jediný podle informací deníku nepřiznal svou vinu s tím, že se jedná o pomluvy jeho podřízených. Všichni ostatní se doznali a při vyšetřování spolupracují.
Kilimčukův právník Petros Jerusalimsky k obvinění uvedl, že jeho klient zainteresované lékaře a další osoby nezná a že se u něj nenašel žádný drahý majetek ani velké úspory, které by jeho zapojení do korupce mohly naznačovat.
Lékaři muže, kteří se chtěli vyhnout vojenské službě, falešně diagnostikovali zdravotní omezení, pro které mohli v armádě působit pouze omezeně nebo se stávali zcela nezpůsobilými. Jednalo se například o žaludeční vředy, srdeční onemocnění nebo ploché nohy.
Vyšetřování proti lékařům probíhá již od podzimu loňského roku, kdy se vojenská kontrarozvědka Federální bezpečnostní služby začala lékaři z Petrohradu zabývat kvůli podezření z podvodné činnosti a začala prověřovat osobní složky tzv. white-ticket branců, tedy těch, kteří po absolvování lékařské prohlídky obdrželi vojenský průkaz kategorie „B“, jenž dokládal jejich omezenou způsobilost k vojenské službě nebo je od ní zcela osvobozoval.
Podezření získala zejména na základě osobního spisu 24letého specialisty na informační technologie a komunikace společnosti Digital Design IT LLC Nikity Minicha. Ten měl být povolán do armády již na podzim roku 2020, ale jeho osobní spis se začal přesouvat mezi třemi vojenskými registračními a zařazovacími úřady, a to mezi Frunzenským obvodem, Petrohradem a Vsevoložským obvodem v Leningradské oblasti. V důsledku těchto přesunů Minich odveden vůbec nebyl a v květnu roku 2022 mu pak byla diagnostikována skolióza, a tudíž získal vojenský průkaz kategorie „B“. Minich během výslechu podvod přiznal. Prozradil, že do armády nechtěl, a tak svému příteli zaplatil 250 tisíc rublů a následně se řídil jeho pokyny. Během lékařské prohlídky měl být instruován, jak má stát s jedním ramenem sníženým, aby pořízená fotografie odpovídala jeho falešné diagnóze.
Za uplynulý rok pak Vojenské vyšetřovací oddělení identifikovalo 12 podobných případů, přičemž se na nich měli podílet vojenští lékaři, radiologové, specialista na ultrazvuk a oční lékař z městských poliklinik. Podle vyšetřovatelů jejich služeb využilo v posledních pěti letech až 25 lidí ročně.