
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Lékaři bijí na poplach kvůli zmutované genitální plísni, která se údajně hojně šíří prostřednictvím pohlavního styku. Infekce je odolná vůči mnoha lékům a pravděpodobně reaguje pouze na některé z nejúčinnějších antimykotických léčebných metod.
První případy infekce známé jako trichofyton mentagrophytes typ VII (TMVII) byly hlášeny ve Švýcarsku v roce 2014, a to v souvislosti s cestováním po jihovýchodní Asii. Od té doby se s plísní požírající kůži potýkali také občané v Německu, Francii a Spojených státech amerických.
V nové zprávě zveřejněné v QJM: An International Journal of Medicine řečtí lékaři podrobně popsali další případ z Athén, kdy byl na TMVII pozitivně testován šestatřicetiletý muž, který měl sex se svým partnerem. Do nemocnice poté přišel s nepříjemnou svědivou vyrážkou na hýždích, břiše a v podpaží. Genitální plíseň se však údajně zhruba před měsícem objevila také ve Velké Británii.
Infekce se podle odborníků může skrývat v těle několik dní, než se projeví prvními příznaky. U zjištěných případů byly zaznamenány prstencové léze na kůži a také malé zanícené hnisavé hrbolky. „Pacient byl dále dotazován na svou nedávnou cestovní anamnézu nebo kontakt s domácími zvířaty a zjistilo se, že jeho partner cestoval do severní Afriky měsíc před tím, než se u něj vyrážka objevila,“ sdělili podle deníku Daily Mail lékaři.
Dále pak doplnili, že mu byl předepsán terbinafin a flutrimazol, což jsou antifungální léky používané k léčbě plísňových infekcí nehtů a kožního onemocnění. O tři týdny později při kontrole však pacient nevykazoval žádné zlepšení a k jeho léčbě byl nasazen silný antimykotický lék intrakonazol. Po dalších šesti týdnech pak vyrážka konečně zmizela.
„Lékaři by měli zůstat ostražití při rozpoznávání a hlášení případů tohoto nově se objevujícího patogenu, který se pravděpodobně přenáší z člověka na člověka pohlavním stykem… Důkazy podporující tento způsob přenosu zahrnují typickou lokalizaci počátečních lézí v genitálních nebo gluteálních oblastech a vyšší výskyt případů mezi skupinami, které vykazují vysoce rizikové sexuální chování, jako jsou muži, kteří mají sex s muži,“ vysvětlují lékaři.
I když není infekce TMVII smrtelná, může prý pacientům způsobit trvalé jizvy či pigmentace na kůži.