„Lékárny se stávají klenotnictvím,“ stěžoval si muž během letošního výročního telefonického povídání s ruským prezidentem. Vladimir Putin měl samozřejmě odpověď a pravil, že vláda plánuje kontrolu růstu cen léků. Na otázku, zda používá cizí nebo ruské léky, prezident odpověděl, že se snaží obecně lékům vyhýbat tím, že „vede zdravý životní styl“.
Ruský server Moscow Times komentuje současnou situaci v ruském zdravotnictví dosti kriticky. Poznamenává, že zatímco v Kremlu se jistě dá žít zdravě, je základní zdravotní péče pro Rusy stále méně přístupná. Prodej léků v Rusku poprvé od roku 2008 klesl a to o deset procent za první letošní čtvrtletí. Během závažné hospodářské krize si rostoucí počet Rusů už nemůže dovolit kupovat léky.
Léky jsou to poslední, na čem ještě obyvatelé mohou ušetřit a jak píše Jevgenij Gontmacher v časopise Slon, Rusové se stále více obrací k domácí léčbě. Zhoršující se systém zdravotní péče bude mít i dlouhodobé následky. Snížení počtu zaměstnanců v nemocnicích a rostoucí tlak na lékaře znamená zvyšující se počet Rusů, a to zejména v odlehlých oblastech, kteří ztrácejí přístup k bezplatné léčbě.
„Lidé škrtají ve všem a není žádný náznak, že by se tato tendence obracela,“ říká Marina Krasilnikova, ekonomka z moskevského Levada Center.
Léky jsou jen jeden ukazatel, také tržby za potraviny jsou velmi přesné ukazatele klesajících životních standardů. Rusové méně nakupují zeleninu, ovoce a ryby a více chleba, mléko a brambory. Spotřeba potravin celkově se snížila o 4,2 procenta. Agentura pro výzkum trhu Romir zjistila, že 90 procent Rusů přešlo do úsporného režimu a 43 lidé ze sta omezuje výdaje na potraviny. Drahé léky postihují rodiny s nemocnými lidmi a starší občany. V letošním roce vláda zvýšila důchody pouze o 4 procenta, proti dvouciferné inflaci potravin a léků. Premiér Medveděv už se důchodcům přiznal, že prostě nejsou peníze na valorizaci.
Ruská vláda se snaží zvýšit soběstačnost ve výrobě léčiv omezením dovozu zahraničních látek pro farmaceutické společnosti. Moskva zavedla minulý rok nové zákony, které nutí ruské společnosti dovážet méně od evropských společností, aby stoupla ruská výroba a to z 30 procent na 50 procent do roku 2020. Mnohé ceny ale ve skutečnosti stejně rostou rychleji než ty u dovezených léků. Ruské farmaceutické firmy namítají, že nemohou konkurovat cizím firmám na trhu, protože propad rublu zahraniční látky prodražil. Během zmíněného telefonického show s Putinem vlastník farmaceutické společnosti ze Samary požádal ruského prezidenta zrušit vládní omezení cen. „Jsme nuceni prodávat zboží za stejnou cenu jako před šesti lety,“ řekl.
Je patrné, že obelstit lze kdeco a kdekoho, ale pokud jde o přírodní zákony a ekonomické zákonitosti, vlastenecké projevy nefungují. Jinak je samozřejmě dobře, že Vladimir Putin dává lidem dobrý příklad a žije zdravě. Jestli to na zastavení úpadku Ruska bude stačit, není úplně jisté. Leda že by připomínání slavné minulosti (otázka je, jaká by to měla být) zapůsobí psychosomaticky na občany tak, že nebudou tolik léků potřebovat. Mrtví samozřejmě nepotřebují vůbec žádné.