Asadova armáda a íránská koalice s podporou armády ruské soustředí všechny síly proti opozici v Aleppu (Chálebu). Ve stejné době využil ISIS této situace a začal ofenzívu ke znovudobytí Palmýry (Tadmůru), která dosahuje hrozivých výsledků. Zatímco jednotky této koalice zaměstnává znásilňování a vraždění civilistů v téměř dobytém Aleppu, přišla zpráva o tom, že ISIS znovu Palmýru dobyl.
Již delší dobu se ozývá ze světa krtika, že Rusko prakticky vůbec nebojuje s ISIS, ale zejména proti povstalcům nebo rebelům, odpůrcům Asada. Nyní nejenže Palmyra padla znovu do rukou vrahů, ale ISIS v oblasti pokračuje v rozsáhlé ofenzívě.
Tato ofenzíva zažila svůj vrchol ve středu, kdy vítězné jednotky islamistů vstoupily na syrsko-ruskou vojenskou leteckou základnu T4 nedaleko Palmýry. Přestože ofenzíva byla očekávaná obránce překvapila natolik, že na místě zanechali velké množství zbraní včetně protitankových střel. Ve skutečnosti místo, které bylo zřízeno jako zásobárna a muniční sklad pro celou oblast, nebylo vůbec vyklizeno a vše padlo do rukou vrahů, proti nimž měly být zbraně nasazeny. Ve vzniklém zmatku a panice se ruskému velení stěží podařilo zorganizovat evakuaci vojáků.
[ctete]90027[/ctete]
Při útoku na Palmýru též byly použity ruské tanky, kterých se ISIS zmocnil již dříve z rukou Asadovy armády. Po pádu města došlo k obsazení křižovatky Džichár k vojenské základně T4 a po jejím dobytí se otevřela cesta k ovládnutí celé oblasti. ISIS tak ukázal, že všechny pověsti šířené o jeho brzké porážce jsou pouhým přáním, ale neodpovídají realitě. ISIS ve stejné době ukázal svou sílu provedením teroristického útoku v Káhiře. Světová veřejnost si tak znovu připomněla hrůzostrašné momenty z ideí ISIS. Je možné, že ISIS stojí i za útoky v Istanbulu.
Podobná situace pro ISIS je též na americké frontě, odkud se kvůli nešikovné turecké kartě stáhli Kurdové, kterým Turecko vyhrožovalo útokem. Bez Kurdů ale koalice nedokázala ofenzivu proti Mosulu dotáhnout do konce. Město, které ISIS opustil téměř bez bojů, je opět v jeho rukou, a mnohem horší je, že nebyly přerušeny cesty, kterými jsou zásobovány a přesunují se jednotky ISIS z jedné části fronty na druhou.
Zbývající část koalice bez Kurdů není schopná přes masivní americkou leteckou podporu jakéhokoliv postupu. Hrozí nejen zhroucení fronty, ale i zatažení Turecka do bojů s íránskými milicemi a s iráckou armádou, zrovna jako s Kurdy samotnými. Situace je tak výbušnější, než před začátkem ofenzivy. Navíc Irák, který je pouhým vazalem Íránu, se dostává do stále větší roztržky s USA, což vedlo k přerušení účasti iráckého letectva na operaci.
Americká ofenzíva proti hlavnímu městu ISIS Race, proti němuž již byly zformovány kurdské jednotky, po jejich zradě Američany a tureckém vměšování existuje pouze na papíře. Není žádná fronta, která by Raku izolovala, nebo alespoň zamezovala jejímu zásobování. Dochází pouze ke sporadickým útokům kurdských či syrských komand v okolí města proti vojákům ISIS, což zdaleka nelze nazvat velkolepě ofenzívou za účelem dobytí hlavního města ISIS.
[ctete]89916[/ctete]
Navíc ISIS využívá obrovské rozlohy Raky s velkými nezastavěnými meziplochami k štěpení případných sil, které by chtěly město dobýt. Obránci města jsou pak rozmístěni v okolní poušti po velké části bývalé Sýrie. Jedná se tak o území 300 kilometrů čtverečních pouštního terénu mající za přirozenou hranici řeku Eufrat.
Dobytí Palmýry nyní neznamená pouze ostudu Ruska, které osvobození města propagovalo jako výkladní skříň svého působení v Sýrii. Jde o velmi nebezpečný zlom v bojích v Sýrii který ukazuje, že současné prostředky v boji proti ISIS selhaly a bez mohutného nasazení pozemních sil a ztrát nebude možné tuto válku vyhrát.
Nasazení rozsáhlých pozemních sil se však vyhýbají jak Američané, tak Rusko. Jedinou možností tak zbývá znovu již pokolikáté se obrátit ke Kurdům, kteří jako jediní v oblasti jsou schopní podobnou operaci provést.
Na současném vývoji situace je pozitivní, že je to jediná možnost, jak zachránit poslední zbytky povstaleckého Aleppa před spojenci, jelikož veškerá síla, která je nyní soustředěná právě sem, bude muset být obrácena proti ISIS. Asad a jeho spojenci ovšem budou chtít nejdříve s městem povstalců skoncovat, aby tak rebelům nedovolili se znovu zformovat. Během této doby ale bude ISIS postupovat stále dál a dojde tak k nejstrašnějšímu závodu těchto dní. Zdali bude dříve zničeno Aleppo nebo další syrské oblasti, nebo i obojí, nebo zdali se některé části Sýrie udrží a boje začnou nanovo, dokud nebude nalezeno skutečné řešení tohoto strašného konfliktu.