Premiér Netanjahu to oznámil na shromáždění při oslavě zapalování první chanukové svíce v pátek večer, aby uklidnil obyvatele Izraele po pátečním hlasování Rady bezpečnosti OSN. Další z řady stovek protiizraelských rezolucí považuje izraelská území za okupovaná a také, jak bylo nedávno schváleno, židovské nejposvátnější místo Zeď nářků považuje OSN za okupované území Izraelem.
Americký prezident Obama přislíbil, že USA budou tuto rezoluci vetovat, nakonec se jen zdržely. Obama tak zradil poté, co odstoupil od svého slibu daného Izraeli.
„Toto rozhodnutí nejenže nepřispěje k míru, ale stojí v cestě mírovému uspořádání,“ prohlásil Netanjahu. Premiér také hovořil o současné válce v Sýrii a o tom, že ze všech současných děsivých problémů na Středním východě si Rada bezpečnosti zvolila zabývat se jedinou demokracií v této oblasti.
[ctete-foto]91427[/ctete-foto]
Je to zřejmě proto, že jediný Izrael se zabývá a reaguje na rezoluce Rady, ostatní dotčené země na ně nereagují a zřejmě se jimi ani nezabývají, protože mají spoustu starostí se vzájemným bojem a ničením.
Izrael v žádném případě neakceptuje toto rozhodnutí, které bude zrušeno, ačkoliv to nějakou dobu potrvá a dodal, že Izrael zastaví financování institucí OSN.
Netanjahu vyzval některé velvyslance státu Izrael v různých zemích, aby se dostavili do Izraele ke konzultacím, oznámil mluvčí premiéra v pátek v reakci na rezoluci OSN o osadách na Západním břehu Jordánu.
Tato rezoluce přijatá v pátek odsuzuje aktivity Izraele ohledně osad jako nezákonné a požaduje po Izraeli „okamžité a úplné zastavení všech činností ohledně osad na okupovaných palestinských územích, včetně Východního Jeruzaléma.“
[ctete-foto]91219[/ctete-foto]
Čtrnáct z 15 členů Rady podpořilo rezoluci, nikdo nebyl proti a USA se zdržely namísto vetování, které přislíbili Izraeli.
Hlasování bylo původně na programu ve čtvrtek, ale Egypt, který předložil hrubou verzi návrhu, ji stáhl několik hodin před hlasováním kvůli prohlášení nově zvoleného prezidenta Trumpa, že rezoluce „bude vetována.“
A právě hoří v ropné rafinerii severně od Haify. Toto město bylo nejvíce postiženo nedávnými ničivými požáry, které založili Palestinci. Někteří z nich již byli zadrženi a probíhají soudní procesy. Tehdy bylo evakuováno téměř 100 tisíc Izraelců, včetně obyvatel palestinských vesnic.
[ctete-foto]91164[/ctete-foto]
Podle posledních zpráv oheň ohrožuje blízké ropné zásobníky. Okolní komunikace jsou uzavřeny kvůli hrozícímu nebezpečí. Prvním úkolem hasičských jednotek je zabránit tomu, aby se požár dostal k zásobníkům s ropou, kterou Izrael dodává též na palestinská území, která by bez dodávek elektřiny, plynu a dalších komodit z Izraele byla ochromena.
Představitelé Haify a okolních měst a vesnic již dlouho požadují přemístění ropné rafinerie z dosahu oblasti okolo tohoto nejvýznamnějšího izraelského přístavu kvůli jejich ohrožení raketovými útoky pravděpodobně Hizballáhu. Jenže všechna taková opatření vyžadují obrovské finanční investice a další náklady, které zároveň Izrael vkládá do obrany země, která je každý den životně ohrožena.