Izrael se roky úspěšně vyhýbat zatažení do obludné občanské války zuřící v sousední Sýrii. Nyní ovšem zabředne do konfliktu způsobem, který by nikdo neočekával.
V úterý izraelský ministerský předseda oznámil, že nařídil vládě, aby „našla cestu“ jak přivézt zranéné civilisty ze syrského Aleppa do izraelských nemocnic. To by mohlo uvolnit cestu stovkám Syřanů, jejichž země je stále technicky ve válečném stavu s Izraelem, překročit hranice země na základě výsloveného pozvání premiéra, který je dobře znám svým tvrdým postojem vůči Íránu, Palestincům a v dalších záležitostech.
Toto pozvání do země přichází hned násldeující den po dalších smrtelných teroristických útocích, kdy lidé namísto očekávané vyhrocené nenávisti vůči uprchlíkům a dalším cizincům hledají cesty, jak pomoci.
Izrael, který sdílí dlouhou linii hranice s válkou zničenou zemí, již ošetřil tisíce zraněných civilistů a též povstalců v polních nemocnicích podél hranice se Sýrií. Na syrské straně dochází k intenzivním bojům – včetně občasných leteckých útoků samotného Izraele, jako byl například koncem listopadu útok na vozidlo se 4 osobami napojenými na ISIS, které zahájily střelbu na izraelskou hlídku.
Jedna z izraelských polních nemocnic, Zif Medical Center, již ošetřila přes 2500 Syřanů od roku 2013, kdy občanská válka začala, uvedl její ředitel Dr. Salman Zarka.
Nyní je to poprvé, kdy Netanjahu oznámil, že Izrael přijme zraněné ze vzdáleného bojiště přímo v Izraeli. Aleppo, které je až doposud krvavým epicentrem bojů o kontrolu nad Sýrií, je však vzdáleno přes 600 kilometrů od izraelských hranic.
„Sledujeme tragédii hrozného utrpení civilistů a já jsem požádal ministra zahraničních věcí, aby našel způsob, jak rozšířit naši lékařskou pomoc civilním obětem syrské tragédie, konkrétně v Aleppu,“ řekl Netanjahu během setkání se zahraničními zpravodaji v Izraeli. „Jak říkám, o způsobu, jak to provést, se zatím jedná.“
Tento krok přichází poté, co pozemní jednotky věrné prezidentu Bašáru al-Asadovi – podporované ruskými bojovými letouny – ukončily převzetí části města, které byly v rukou povstalců, avšak nevídaně silné útoky na město zničily celé čtvrti a zabily stovky civilistů, popsal Jens Lerke z Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí toto „úplné zhroucení lidskosti,“ které se událo a ještě se děje v největším syrském městě.
Krveprolití v posledních dnech poněkud polevilo na základě zprostředkování dohody mezi Ruskem a Tureckem, která umožnila evakuovat desítky tisíc civilistů z města. Více než 25 tisíc osob opustilo podle Roberta Mardiniho, regionálního ředitele Mezinárodního červeného kříže, město od minulého týdne.
Avšak tisíce kidí stále čekají na autobusy v doposud rebely držené západní části města. Jejich míra utrpení a destrukce způsobené oběma stranami konfliktu jsou děsivé..
Ačkoliv Izrael není jednou ze stran válečného konfliktu v Sýrii, ovšem vzhledem k jeho poloze nemůže zůstat nezůčastněným.
Jeruzalém mlčky podporuje raději možnost, že Asad zůstane u moci, „ďábel, kterého již známe“, než „démony, které si jen můžeme představovat až se Sýrie ocitne v úplném chaosu, a extrémisté z celého arabského světa získají moc ve velké části Sýrie,“ byl citován jeden z členů izraelské tajné služby v The Times of London.
Netanjahu také jedná s Ruskem o zamezení vojenských střetů mezi oběma zeměmi v těch částech Sýrie, kde oba státy operují.
Snaha o zmírnění obrovského lidského utrpení v Aleppu je důvodem k poslednímu kroku, který chce učinit Izrael, a není jim v žádném případě snaha získat nová území.
Někteří Izraelci již delší dobu žádají svou vládu, aby učinila v pomoci lidem trpícím ve válce další kroky, V září dokonce žádal představitel opozice Isaak Herzog, aby vláda dovolila uprchlíkům ze Sýrie vstup na izraelské území. „Židé nemohou být lhostejní, zatímco statisíce uprchlíků hledají bezpečný přístav,“ prohlásil.
Ovšem myšlenku povolit příchod velkému počtu syrských uprchlíků – sporná otázka v mnoha zemích Evropy a ve Spojených státech – je ještě těžší prosadit v Izraeli, který již několikrát se Sýrií válčil, aby zastavil teroristické útoky proti svým občanům. Zdá se nepravděpodobné, že by některá z izraelských vlád, zejména ta současná pravicová pod vedením Netanjahua, dovolila vstup většímu množství Syřanů.
Vzhledem k rozsahu utrpení tamních civilistů, každá i malá pomoc je žádaná. Neočekávané prohlášení Netanjahua jak by se situace v Aleppu mohla vyvíjet, může pomoci zraněným Syřanům dostat se z oblasti plné násilí, přežít a najít si nové domovy.
.