Problémy v Ostravsko-karvinských dolech chce současná vládní koalice použít k získání hlasů v nadcházejících volbách a přitom vůbec neřeší dopad plánovaných kroků, myslí si Lenka Kohoutová. Expertka ODS na sociální problematiku chápe slíbené osmitisícové důchody jako vábničku pro potenciální voliče. Přitom ačkoliv tyto peníze jdou ze státního rozpočtu, nikdo jejich vydání neřešil v Poslanecké sněmovně, které je ovšem tím, kdo rozpočet schvaluje.
Padák za 8 tisíc na několik let
„Jedno z nedávných usnesení koaliční vlády ANO, ČSSD a KDU-ČSL, které právě vchází v platnost, garantuje odcházejícím zaměstnancům OKD měsíční rentu 8 000 Kč po dobu až pěti let, ať už si bývalý zaměstnanec OKD jinou práci nalezne, nebo bude na úřadu práce,“ vysvětluje Kohoutová situaci. „Prostě mnohaletý padák,“ shrnuje.
Jak říká, hornická práce je náročná, tak náročná, že většina z nás si to nedovede představit a horníci si své dřívější odchody do starobního důchodu zaslouží. „Nicméně pak na ně musí také zaměstnavatel více přispívat, a to se neděje. Ani podobné padáky neplatí zaměstnavatel,“ objasňuje členka ODS. „Ze zmiňovaného nařízení vlády totiž plyne, že nejen horníci, ale všichni zaměstnanci OKD (tedy například i administrativa?) budou pobírat několik let osmitisícovou rentu,“ dodává.
Peníze za hlasy
Zde je prý vidět, jaké má vláda se zaměstnanci OKD úmysly. „Vládní koalice se řídí heslem, kdo si co urve a vykřičí, to bude mít, kdo představuje dostatečný počet potencionálních volebních hlasů, toho podpoříme,“ je přesvědčena Kohoutová.
[ctete-foto]61023[/ctete-foto]
Jak tvrdí expertka ODS je jasné o jakou pomoc a komu se jedná. „Když se zamyslíme nad schváleným způsobem hornické renty, pak zjistíme, že jde o nařízení vlády, tedy o dokument, který neprošel Poslaneckou sněmovnou, ale zasahuje do státního rozpočtu, který schvaluje právě Poslanecká sněmovna. Stejně jako závěrečný účet státního rozpočtu,“ upozorňuje Kohoutová. „Vláda se tedy vyhnula demokratickému procesu schvalování. To, co vidíme, není solidární pomoc horníkům, ale nalití rozpočtových prostředků z našich daní do soukromého subjektu (OKD), který zneužívá své zaměstnance jako rukojmí,“ dodává opoziční politička.