Novinářka Lenka Zlámalová sleduje současného premiéra Andreje Babiše už od doby, kdy byl velmi podezřele privatizován Unipetrol. Ač nevěří tomu, že bude možné jednoduše rozbít pevný blok jeho voličů, naději pro další vývoj vidí: Lidí, kteří chtějí, aby se o ně staral stát, a které si Babiš může koupit neustálým přerozdělováním státních peněz, není zjevně víc než třicet procent.
Jak dlouho už píšete o Andreji Babišovi?
Jsem na něj specialistka. Píši o něm od chvíle, kdy jsem začala dělat novinařinu. Když se kolem roku 2001, 2002 začal privatizovat Unipetrol, šéfovala jsem ekonomické rubrice Mf DNES, a už tehdy jsme tam měli titulky typu „Babiš mění pravdu o svých akcionářích“. Myslím tedy, že se mohu počítat mezi znalce Andreje Babiše, kteří o něm od prvopočátku jeho podnikání neměli vůbec žádné iluze.
Vzpomenete si na chvíli, kdy jste se dozvěděla, že by mohl vstoupit do politiky?
Úplně přesně. Andrej Babiš mi zavolal a zeptal se, jestli by se se mnou mohl sejít. V té době jsem byla v Lidových novinách. Bylo to horké léto roku 2011 a potkali jsme se v hotelu Four Seasons, kde měl před tím schůzku s Georgem Sorosem, který byl zrovna v Praze. A Babiš se mě ptal, co si o jeho nápadu ohledně vstupu do politiky myslím. Tehdy už vyšel jeden rozhovor s ním v Hospodářských novinách, kde své rozhodnutí avizoval, a už také vlastnil list 5+2. Začal mi vyprávět o tom, že byl vždycky pravicový volič a že si přeje, aby se u nás konečně začala dělat pravicová politika. A já mu odpověděla, že se úplně zbláznil. Že pokud chce podporovat pravicovou politiku, měl by si vybrat stranu, které by pomohl. Určitě jsem tehdy zmínila ODS, ostatně od té doby o mně Babiš říká, že mě ODS platí. Druhý den jsem se svojí malou dcerou seděla někde na pískovišti a přišla mi SMS od Andreje Babiše, která zněla: „Ale já do toho stejně půjdu. Budu mít tiskového mluvčího a taky nějaké své novináře.“ A ten brutální příběh, kdy jsme v červnu 2013 seděli v Lidových novinách a od šéfa vydavatelství přišla ta zpráva o tom, kdo je koupil, ten už je známý.
Sledujete Lidové noviny ještě dnes?
Ne. Sleduji tři lidi: Duo Koutník a Shabu, přes které se odehrává to, jaká bude v příštích týdnech a měsících agenda. Když je někdo na odstřel, dozví se to právě přes tuto dvojici v Lidových novinách. Dozvěděli jsme se od nich, že Tomáš Tuhý bude velvyslancem na Slovensku, Lenka Bradáčová nám přes ně oznámila, co se odehrává kolem vyšetřování Čapího hnízda, o svém konci si tam přečetla Helena Válková. Každý, kdo se chce orientovat v politice, by měl Shabu a Koutníka sledovat. Sem tam se také dívám, co píše pan šéfredaktor Léko, protože to jsou perly, a nejen o Maďarsku. Zbytek nesleduji, protože na tom není zajímavého vůbec nic. Snad jen tím, co se v těch novinách nepíše. Absolutně ztratily relevanci.
Zmínila jste schůzku s Babišem a jeho slova o tom, že byl pravicový volič. Na počátku také ANO získalo mnoho voličů pravicových stran. Jak se jako ekonomická novinářka díváte na přerod Babišova hnutí tak jasně doleva?
Babiš na začátku bral ze všech možných stran. Jednalo se o eklektický výběr úplně všeho. To, když pravicová vláda zvedla daně, jí sebralo hodně voličů, kteří odešli za Andrejem Babišem. Byla to spousta podnikatelů. Dnes je jeho elektorát brutálně levicový. Nemusíme vycházet z žádných dojmů. On má 51 procent mezi důchodci. Politika se dnes podle mého názoru dělí na dva pruhy, kde nejsou pravicové a levicové strany, ale zastánci svobodného, nebo dirigistického státu. Roky jsem psávala o tom, proč komunistům neubývají hlasy. Nikdo na to neuměl odpovědět. A najednou je KSČM na hraně volitelnosti – a ti lidé jsou u Babiše. A proč? Protože Babiš je český Fico. Jedná se o kombinaci dvou věcí: Lidé chtějí životní úroveň a bezpečí. Na tom, že v České republice nechceme žádnou volnou migraci, je shoda osmdesáti procent parlamentních stran, ale lidé v Babišovi, který byl u moci, viděli někoho, kdo věc řeší. A ta druhá věc? Podívejte se, jak přerozděluje: jízdenky zdarma, obědy zdarma, zvýšení důchodů. V Česku jsou tři miliony důchodců, lidé nad šedesát let chodí častěji k volbám, a tito lidé často čekají na to, co jim stát dá. Když Babiš chtěl zlevnit jízdenky studentům, vysmáli se mu. Důchodci ne. Tohle je jeho elektorát, o který nepřijde, který je imunní proti jeho problémům. Musíme si ale uvědomit, že minimálně šedesát procent lidí je proti Andreji Babišovi, jenomže jejich hlasy nejsou v jednom bloku. Hlavní problém je přelévání hlasů Pirátů a ODS. Než se tento problém vyřeší, těžko může jedna z těch stran vyhrát. Těchto hlasů je přitom více než těch Babišových. Bylo by rozhodně dobré začít tím, aby na sebe Piráti a ODS neútočili tak, jak jsme to sledovali v komunálních volbách. Piráti nejsou nějaké smažky a progresivisté a ODS není SPD pro lepší lidi.
Vy si nedovedete představit způsob, jakým by se dalo rozbít těch druhých třicet procent?
Těmto lidem by někdo musel dát lepší nabídku. A ta tady není. Před půl rokem jsem dělala rozhovor s Robertem Ficem. Hovořili jsme o tom, proč se evropské levici nedaří. A on říkal: „Tak se podívejte, co řeší. Nějaké gendery, migrace… ale lidi zajímá, co pro ně uděláte.“ Na Slovensku jezdí důchodci zdarma už dlouho, tak ve vládě hledali, co dál vymyslet: A přišly obědy zdarma. No a po pár měsících je navrhuje Andrej Babiš i u nás. Tahle skupina lidí, pro které současná vláda dělá politiku, tu byli vždycky. Pokud odejdou od Babiše, půjdou ke KSČM nebo k ČSSD. Taková je realita. To, jak se někdy v novinách objevuje, že Babišovi pomáhá, když na něj někdo útočí, tak v téhle skupině určitě, ale jinak je to nesmysl. Babišovi lidé jsou v zásadě Paroubkovi voliči. Takže do chvíle, než sociální demokraté nasadí nějakého Paroubka, který tohle bude umět lépe, mají smůlu.
Vy si dovedete představit, že se ČSSD může odrazit ode dna?
Vzpomeňte si na rok 2005. Stanislav Gross stáhl sociální demokracii k deseti procentům. Skončil a nastoupil naprosto neznámý Paroubek, náměstek z magistrátu a bývalý šéf Restaurací a jídelen. Přišly volby 2006 a tenhle Paroubek málem porazil ODS. A lidé z ODS vám řeknou, že kdyby ty volby byly o dva měsíce později, vyhrál by. Šlo to za rok. Ale nepůjde to s panem Hamáčkem, ani s panem Zimolou. Musí příjít někdo, kdo voličům imponuje. Nějaký český Fico v jiném vydání. Vždycky tady bude existovat skupina lidí, která chce, aby se o ni někdo staral. Není to skupina rozhodující, pro mě je dobrá zpráva, že příliš nepřesahuje třicet procent.
Jakou roli hraje ve volbách množství finančních prostředků, které má Babiš k dispozici?
Je Antibabiš program?
Co se stane, až přijde nějaká další krize? Nastoupí ještě někdo horší, protože lidé budou naštvaní, že zchudli?
Jak podle Lenky Zlámalové dopadne vyšetřování kauzy Čapí hnízdo?
Čtěte v aktuálním Revue FORUM! Objednávejte ZDE.