Horečka, zimnice, ztuhlost kloubů a bolesti hlavy či svalů, přesně tímto způsobem se projevuje takzvaná lenochodí horečka, se kterou se již potýká i několik Evropanů. Před touto nákazou již v těchto dnech varují také evropské a americké organizace pro prevenci a kontrolu nemocí.
Lenochodí horečka se podle odborníků nápadně podobá viru Zika či horečce dengue. Výše zmíněné příznaky se po třech až deseti dnech od nakažení projevují zhruba u 60 procent nakažených lidí. Podle Evropského střediska pro kontrolu nemocí (ECDC) byly již v Evropě zaznamenány dvě desítky případů nákazy virem oropouche, jenž lenochodí horečku způsobuje.
„V červnu a červenci 2024 bylo v zemích Evropské unie poprvé hlášeno 19 importovaných případů onemocnění virem oropouche: Španělsko (12), Itálie (5) a Německo (2). Osmnáct případů souvisí s cestováním na Kubu a jeden s cestou do Brazílie. Jedná se o zoonotické onemocnění způsobené virem oropouche (OROV). K dnešnímu dni byla ohniska onemocnění hlášena v několika zemích v Jižní Americe, Střední Americe a Karibiku. Konkrétně jde o Brazílii, Bolívii, Kolumbii, Peru a nedávno také Kubu. Virus oropouche se na člověka přenáší hlavně v důsledku kousnutí infikovanými pakomáry, ale virus mohou šířit i některé druhy komárů. Hlavní přenašeč (Culicoides paraensis pakomár) je široce rozšířen po celé Americe,“ sděluje ECDC na svých webových stránkách.
Dále pak organizace zmiňuje, že v tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by byl infikovaný pakomár přítomný také v Evropě. Nakažení Evropané si tedy nemoc přivezli z jiných zemí v Jižní či Střední Americe. Podle americké organizace CDC se příznaky nemoci podobají viru Zika. Kromě výše uvedených příznaků se u nakažených může projevovat také zvýšená citlivost na světlo, nevolnost, dezorientace, vyrážka či zvracení.
Asi u 5 procent pacientů se prý mohou objevit komplikace v podobě zvýšeného krvácení nebo napadení mozku. V extrémní podobě může být nemoc i smrtelná. Velký pozor by si prý měly dávat především těhotné ženy, u nichž by nemoc mohla způsobit ztrátu plodu či vrozené abnormality. Podle odborníků je však nemoc relativně nová, a jak se v lidském těle projevuje, je tedy nyní předmětem výzkumu.