HISTORIE / Přesně před 110 lety jeden řidič špatně odbočil. Na tom by nebylo nic dramatického, automobilů jezdilo tehdy znatelně méně než dnes. Jenže Leopold Lojka byl šoférem následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. A špatné odbočení v Sarajevu nabídlo jeho pasažéra i s manželkou srbskému vrahovi Gavrilu Principovi. Leopold Lojka si až do konce života tohle opomenutí vyčítal.
Protože bylo 28. června 1914 v Sarajevu vedro, vybral si následník trůnu ke své jízdě otevřený automobil, který patřil hraběti Harrachovi. Za volant usedl tehdy osmadvacetiletý Leopold Lojka, vyučený řezník, který pracoval jako osobní řidič hraběte Františka Harracha. Nikdo z osazenstva vozu neměl samozřejmě ponětí, že v ulicích města na následníka trůnu čekají atentátníci, kteří jej chtěli zabít.
Jen asi po deseti minutách jízdy v sarajevských ulicích si pojednou Leopold Lojka všimnul muže, který na automobil vrhnul pumu. Stihnul zareagovat a vržená puma se odrazila od potahu složené střechy a díky tomu, že Lojka šlápnul prudce na plyn a také kvůli delšímu časovači v náloži došlo k explozi až pod vozem, jenž jel za vozem s arcivévodou Františkem Ferdinandem d´Este.
Následník trůnu pak u radnice přerušil uvítací proslov sarajevského starosty, ale nakonec se uklidnil. Jeho manželka Žofie jej přemlouvala, aby v další cestě již nepokračovali. Později o tom vypověděl sám Lojka, že Žofie manželovi říkala: „Franci, nejedeme dál, nýbrž nastoupíme cestu zpět domů.“ Poté, co se však František Ferdinand dozvěděl, že atentátník Nedjelko Čabrinović byl zatčen, nabyl přesvědčení, že šlo „jen“ o anarchistu, a rozhodl se v cestě pokračovat.
Kolona však jela nadále rychleji, takže se žádnému z připravených atentátníků nepodařilo na vůz znovu zaútočit. Jenže zaúřadovala krutá náhoda. Arcivévoda se totiž na radnici rozhodl, že se pojede neplánovaně podívat do nemocnice za podplukovníkem Merizzim, jenž byl po explozi Čabrinovićovy pumy zraněn. Leopold Lojka však tuto informaci nedostal, a tak jel po předem připravené trase a u Latinského mostu zabočil doprava na ulici Františka Josefa. V tuto chvíli si však hrabě Potiorek, který jel rovněž ve voze, uvědomil, že následník trůnu chtěl jet do nemocnice. Přikázal tedy Lojkovi, aby se vrátil a pokračoval dále po nábřeží. Leopold Lojka tedy zastavil a začal s vozem couvat, aby se vrátil do původního směru.
Shodou nešťastných náhod se tak stalo právě v místě, kde stál Gavrilo Princip, jenž už nedoufal, že se mu podaří zaútočit. Přiskočil k pomalu couvajícímu automobilu a na následníka trůnu i jeho ženu asi z metru a půl vypálil. Arcivévodu zasáhnul do krku, těhotnou Žofii do břicha. Způsobil jim tím smrtelná zranění, jimž zanedlouho oba podlehli. „Její výsost ještě řekla: „Franci, pečuj o naše děti,“ potom upadla do bezvědomí a klesla. Jeho císařská výsost vyňal ještě kapesník, držel ho na ústech, z nichž vycházela po kapkách krev, utřel se ještě a pak se zhroutil v bezvědomí,“ popsal později dramatické okamžiky Leopold Lojka.
Sám řidič nemohl v danou chvíli absolutně nic dělat, ale přesto si až do konce života vyčítal, že kdyby špatně neodbočil, mohl arcivévoda žít, nemusela vypuknout světová válka a nezahynuly by miliony lidí. I to se zřejmě podepsalo na jeho sklonu k alkoholu i na předčasné smrti na selhání ledvin v necelých čtyřiceti letech. Pochován je na brněnském hřbitově v hrobě označeném, že v něm odpočívá „vrchní šofér vozu smrti“.