Renata Coker letěla z USA do České republiky, aby strávila poslední dny se svým nemocným tatínkem. V rozhovoru pro deník FORUM 24 popsala složitosti cesty v době koronavirové. Zmínila zarážející ceny testů na pražském letišti a rozdíly v přístupu k řešení pandemie v Česku a v jejím domovském New Yorku. Ten se kvůli nemoci covid-19 velmi změnil. A i přesto tam lidé slavili na ulicích poté, co Donald Trump prohrál volby.
Co bylo nejsložitější na tom dostat se do Česka?
Žiji na Manhattanu, takže jsem si zažila epicentrum pandemie na vlastní kůži. Máme daleko větší restrikce než v Česku. Běžně se vracím do Česka dvakrát ročně, dnes jsem cestu musela vynechat. Můj otec ale těžce onemocněl. Stalo se tak v době, kdy se i Česká republika dostává do centra pozornosti světového dění. Musím se přiznat, že jsem se koronavirové momentální situace v Česku bála, ale přesto jsem se vydala na cestu. Zajistila jsem si mimořádný vstup do země, koupila jsem si letenku, což ale není jednoduché, protože letecké společnosti mají jeden let týdně. A lety se neustále ruší. Po osmi měsících jsem poprvé použila taxi, jela jsem se štítem, respirátorem a v rukavicích. Letadlo rozhodně nebylo plné, člověk si mohl v podstatě lehnout. Každému měřili teplotu, po letadle byl zakázán pohyb. Když jsem přistála v Praze, byla jsem asi jediná, kdo vstupoval do Česka, můj kufr byl jediný na točně. To byl trochu zvláštní pocit.
A co testování?
Letěla jsem přes Frankfurt, kde se testovalo na každém rohu a zdarma. Stejné je to v New Yorku, kde je možné nechat se otestovat v každé druhé ulici. V České republice to byl ale problém. Jsem z Hradce Králové, ale nebylo možné se objednat na test dopředu. Vsadila jsem tedy na pražské letiště. Je možnost výběru – musíte mít chytrý telefon, jelikož musíte sejmout QR kód a vyplnit na mobilu základní informace. Ceny jsou takové: za rychlotest je to přes sedm tisíc korun nebo tisíc sedm set za normální test s výsledkem do čtyřiadvaceti hodin. K tomu příplatek 550 korun, když chcete lékařské potvrzení. A další příplatek 1500, pokud byste chtěla postupovat ve frontě rychleji. Takže ano, je možné zaplatit i deset tisíc korun přímo na místě. Ve všech zemích je přitom testování zdarma, takže mi to připadá dost nefér.
Tatínek byl v té době v nemocnici?
Nejprve ano. Návštěvy jsou ale zakázány. Poté byl přesunut do Hospicu Chrudim. Tady lidem vycházejí maximálně vstříc. Pokud se otestujete, s nikým se nesetkáte a přijedete sem, máte povoleno být na pokoji s klientem. Já sama tedy nemohu ven, mohu se pohybovat jen v pokoji a po chodbě s respirátorem. Připadám si tu ale docela bezpečně, protože česká čísla mě poměrně děsí.
Na jaře k nám přicházely z New Yorku poměrně děsivé zprávy. Vy to vnímáte tak, že dnes je to děsivé spíš u nás?
Když si vzpomenu na polovinu března a na začátek dubna, důležité je říci, že jsme byli varování pozdě. Na místě byly miliony turistů, do USA se dostal virus z Evropy.Od začátku jsme testovali daleko více, než je tomu nyní v Česku. Od počátku bylo možné najít si přesné informace s výší pozitivních testů či úmrtí přímo v naší čtvrti i ulici. V polovině března došlo k totálnímu zavření New Yorku, fungovaly skutečně jen základní služby, zdravotníci, požárníci, policie… Otevřené nebylo nic.
V USA si každý stát všechno řídí sám, guvernéři mají v mnohém větší moc než prezident. Newyorský guvernér Andrew Cuomo to zvládl velice dobře. Lidé se semkli, ti, kdo mohli, odjeli mimo město. Nastalo prázdno, vyjít mohli lidé jen do parku a zpět a všichni používali kola. Všechno bylo doručováno za dveře, všechno se začalo objednávat on-line. V tomhle jsme se posunuli tak o deset let dopředu. Starší lidé nevycházeli a byla jim doručována tři jídla denně bezplatně. To bylo automatické. A trvá dodnes.
A co školy?
Školy byly zavřené. Ale v New Yorku se podařilo počty nakažených velmi snížit, počty nakažených se drží kolem jednoho procenta. Školy se otevíraly v říjnu. Zatím se nám daří to udržet, v současné době probíhají uzavírky místního charakteru. Škola testuje každé pondělí. Počet nakažených nesmí přesáhnout tři procenta, jinak se škola zavírá. Totéž se děje v jednotlivých čtvrtích, teď naposledy v Brooklynu, kde slavili svátek ortodoxní Židé, kteří začali více chodit do kostela. Toto se nám velice osvědčilo.
Jak probíhalo uvolňování opatření?
Byly stanoveny čtyři fáze. První nastávala teprve v červnu. Křivka šla na jaře strmě nahoru, dolů to šlo velmi pomalu. Trvalo to měsíc a půl. Nejprve otevřela okénka na výdej, ale aby to bylo možné, muselo být méně než pět úmrtí za den, méně než patnáct nových hospitalizací, muselo být volných třicet procent postelí a ventilátorů ve státě. Bylo najaty tři tisíce lidí na trasování. A zásadním způsobem byly navýšeny testovací kapacity. New York testuje kolem 140 tisíc denně. My chceme vědět, jak na tom jsme. Restaurace ale ještě otevřeny nejsou, může se jíst jen venku. Mnohé ulice jsou úplně zavřené a restaurace si tam může dát, kolik stolů chce. Alkohol je možné konzumovat pouze k jídlu a je možné tam sedět pouze devadesát minut.
Jak do všeho zasáhly volby? Jak technicky proběhly?
Já jsem odvolila před odjezdem do České republiky. Dostala jsem domů volební lístky, zaregistrovala jsem se, prokázala se průkazem. I tady platí, že každý stát má jiná pravidla. Dříve jsem bydlela v Severní Karolíně, takže jsem registrovaná tam. On-line jsem viděla, kdy mi přijdou, v obálce jsem zaškrtla volbu, poslala zpět a zase jsem on-line viděla, že moje volba byla zaregistrovaná. Mnoho lidí volilo v letošních volbách tímto způsobem.
Některé státy sčítaly v průběhu, jiné až na konci volebního dne. Volební zákon například v Severní Karolíně stanoví, že můžete odeslat z pošty až 3. listopadu v 18 hodin. Proto se vám možná zdá, že je všechno více komplikované a déle trvá. Nemyslím si ale, že by mohlo docházet k falšování a chybným číslům. Pokud ano, pouze v minimální míře. Na vše dohlížejí volební komisaři z obou politických stran.
V New York City panovalo v sobotu po výsledku voleb obrovské nadšení – sledovala jsem všechny instagramové účty kamarádů. Nová energie, kterou budeme potřebovat. Prodej vína ve městě byl za jediný den větší než dvě silvestrovské noci minulých let!