V noci 18. srpna byly na letišti Belbek na okupovaném Krymu zaznamenány výbuchy. Ještě stále se přesně neví, jaké následky útok měl, ale pro ruské okupanty šlo o další varování, které jim mělo ukázat, že se na Krymu nikam neschovají. Navíc je tato letecká základna pro ně důležitá i ze strategického pohledu.
Letiště Belbek vzniklo v roce 1941 jako nezpevněné vojenské letiště, betonová dráha byla položena až po druhé světové válce a v dobách Sovětského svazu bylo letištěm výhradně vojenským. Ve druhé polovině 80. let však bylo rozšířeno a upraveno i pro dopravní letadla. V té době odsud létal například Michail Gorbačov, když cestoval na svoji daču na Krymu.
V dobách nezávislé Ukrajiny pak letiště fungovalo od roku 2000 jako civilní a později dokonce mezinárodní letiště. Navíc zde sídlila i 204. brigáda taktického letectva Vzdušných sil Ozbrojených sil Ukrajiny.
Již 28. února 2014 bylo letiště dobyto ruskými okupanty během anexe Krymu. Asi polovina příslušníků 204. brigády Vzdušných sil Ozbrojených sil Ukrajiny zradila a přešla na stranu nepřítele, zbytek pod velením plukovníka Jurije Mamčura se 4. března 2014 vydal beze zbraní na pochod směrem k Rusům, kteří blokovali letiště, zpívali hymnu, v rukou drželi bojovou vlajku své brigády a vlajku Ukrajiny a okupanti se na ně neodvážili střílet. Mamčurovým podřízeným se pak podařilo vyjednat dočasné navrácení některých objektů poblíž letiště Belbek, zejména vojenských skladů, pod kontrolu Ukrajiny. Na jaře 2014 pak tito vojáci i s plukovníkem Mamčurem opustili Krym a později byli převeleni do Nikolajeva.
Rusko od samého počátku okupace Krymu proměnilo letiště na důležitou vojenskou základnu a zrušilo tak přijímání civilních letů navzdory tomu, že letiště bylo rozšířeno a modernizováno.
Poté, co Rusko 24. února 2022 napadlo Ukrajinu, stalo se letiště Belbek jedním z nejdůležitějších strategických objektů Ruské federace na Krymu, neboť právě odtud opakovaně startovala letadla, aby prováděla raketové údery na ukrajinská města.
V březnu 2022 byly podle zjištění ukrajinského letectva na letišti umístěny ruské stíhačky Su-27, Su-27SM, Su-30M2 a Su-27M. Po rekonstrukci v roce 2020 bylo navíc toto letiště schopno přijímat strategické bombardéry Tu-22M3, Tu-160 a Tu-95MS, tedy letadla vyzbrojená řízenými střelami schopnými překonat vzdálenosti až 5,5 tisíce kilometru.
V současnosti je v Belbeku dislokováno Sevastopolské středisko letecké záchrany Ministerstva pro mimořádné situace Ruské federace a 38. stíhací letecký pluk Vojenských vesmírných sil Ruské federace. Takže je zde k dispozici minimálně dvanáct strojů Su-27, dvanáct modernizovaných Su-27SM, trojice Su-27UB určených pro bojový výcvik a pětice dvoumístných stíhaček Su-30M2.