Tchajwanská policie uvedla, že posílila hlídky na mezinárodním letišti Taoyuan, které je nejrušnějším leteckým areálem v zemi, neboť někdo vyhrožoval umístěním bomby namířené proti plánovanému příjezdu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrov. Uvedl to The Wall Street Journal na svém webu. Upozornil také na rušení letů.
Zrušení tisíců letů v pevninské Číně vyvolalo spekulace na sociálních sítích, že Peking možná uvolňuje vzdušný prostor pro vojenské aktivity. Ty by byly spojeny s návštěvou Pelosiové na Tchaj-wanu.
Letiště, které se nachází nedaleko tchajwanského hlavního města Tchaj-pej, obdrželo prostřednictvím svých webových stránek výhrůžku umístění tří výbušných systémů ve svém areálu. Cílem je znemožnit návštěvu americké političky na území Tchaj-wanu, který si komunistická Čína nárokuje a označuje jej za svoji vzbouřeneckou kolonii.
Letiště potvrdilo, že hrozbu obdrželo, ale jakékoliv podrobnosti odmítlo s odvoláním na probíhající vyšetřování uvést. Žádné výbuchy ani škody však z místa hlášeny nebyly. Čchen Pej-šu, zástupce velitele Úřadu letecké policie, ve videoprohlášení uvedl, že agentura případ vyšetřuje spolu s kriminalisty a pracovní skupinou pro počítačovou kriminalitu.
V minulosti již na letišti byly hlášeny falešné bombové hrozby, a tak i tuto výhrůžku místní bezpečnostní služba nehodlá jakkoliv podcenit.
Kancelář Nancy Pelosiové ještě oficiálně nepotvrdila, zda předsedkyně Sněmovny reprezentantů na Tchaj-wan skutečně pojede, ale lidé, kteří se s ní mají na Tchaj-wanu setkat, byli podle místních zdrojů informováni o jejím brzkém příjezdu. S největší pravděpodobností by však stejně nepřistála na letišti Taoyuan, ale na letišti Taipei Songshan, které na rozdíl od Taoyuanu disponuje základnou vojenských leteckých sil.
Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan v úterý řekl, že Čína by měla velmi pečlivě zvážit eskalaci napětí kvůli návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.
Hackerské útoky
Tchaj-wan uvedl, že webové stránky jeho prezidentské kanceláře byly v úterý zasaženy zámořským kybernetickým útokem, který je vyřadil z provozu.
Útok denial-of-service, při kterém hackeři posílají do počítačů ohromnou záplavu požadavků, aby narušili přístup normálních uživatelů na stránky, poslal 200krát větší objem provozu než v běžném dni, řekl mluvčí Chang Tun-Han. Uvedl, že web obnovil běžný provoz do 20 minut od útoku, který se odehrál kolem 17:15 místního času.