V neděli 27. října opět přejdeme z letního času na zimní a budeme si moci přispat o hodinu déle. Ručičky hodin se posunou ze třetí hodiny ranní na druhou. Odborníci na oblast spánku navrhují letní čas zcela zrušit. Podle jejich názoru totiž souvisí s výskytem rakoviny a dopravními nehodami.
Vědci z British Sleep Society zveřejnili stanovisko, ve kterém hovoří o zrušení změny času dvakrát ročně. Podle jejich zjištění totiž letní čas způsobuje mnoho negativních důsledků. O hodinu kratší spánek prý podle studie zvyšuje riziko smrtelných dopravních nehod zhruba o šest procent.
Údajně také existují důkazy, že přechod na letní čas způsobuje výrazně více kardiovaskulárních onemocnění a sebevražedných pokusů. Některé studie dokonce podle deníku Daily Mail ukázaly, že nesoulad mezi slunečním časem a našimi tělesnými hodinami může u některých lidí přispět k výskytu leukémie či rakoviny žaludku, plic a prsu.
„Často si neuvědomujeme, že letní čas mění naše plány a posouvá je o hodinu dopředu, zatímco denní světlo zůstává stejné. V obdobích s menším denním světlem, jako je teď na podzim, to znamená, že většina z nás musí vstávat a dojíždět za tmy,“ tvrdí spoluautorka výzkumu Eva Winnebecková z University of Surrey.
Společnost British Sleep Society vysvětluje, že přirozené ranní světlo hraje zásadní roli pro udržení souladu našich tělesných hodin se dnem a nocí, což je nezbytné pro optimální spánek a celkové zdraví.
Na dnešním území Česka začal letní čas poprvé platit v letech 1915 a 1916. Později byl zavedený v roce 1940 a jeho platnost trvala do roku 1949. Nynější změna času trvá od roku 1979.