Okurková sezóna už není, co bývala. Stále se něco děje, a i když neprší, okurky nám vypěstují agrobaroni hydroponicky v krásně osvětleném megaskleníku ze směsi vody a chemikálií, dodaných nějakým tím výrobcem hnojiv. Stejně tak rajčata, snad i kuřata (některá na to vypadají) a jistě i čím dál oblíbenější cvrčky.
Politika se děje pořád dál, sezóna trvá dvanáct měsíců, doba hájení neexistuje a odstřel je povolen celoročně (záleží na fořtovi, jak víme z naší letošní zkušenosti se střídou ministrů). Protože je léto a lidé chtějí spíš odpočívat než se rozčilovat, podívejme se na přehlídku několika ukázek současného dění i z druhých a třetích stránek novin. Někdy je to fraška, jindy palác hrůzy, ale zajímavé je to vždycky.
Náš předseda vlády má vyvinuté sociální cítění. Na sociálních sítích zveřejnil svůj nápad (možná sen), že rodiny se třemi a více dětmi by měly dostávat od státu příplatek „na větší auto“. Nevím, jestli na větší, než už mají, nebo prostě na trochu větší auto ve srovnání třeba s fabií. Jeden z poslanců hnutí ANO šéfova slova pro Seznam.cz trochu rozvedl, řka že „u třetího dítěte se láme ekonomika rodiny. … když máte třetí dítě, tak automaticky už potřebujete třeba větší auto nebo větší bydlení“. Dodávám, že i větší stůl, víc židlí a větší skříně. Na ty by se nějaká koruna nenašla? A co na to ČSSD?
Premiér, který si vysloužil od al Džazíry titul populistického oligarchy podezřelého ze střetu zájmů, který prý spolu s prezidentem Zemanem sdílí „vazby na Rusko a Čínu“, prokázal i znalost evropských reálií. Ví, že přelom července a srpna je začátkem takzvaných europrázdnin, a tak nechal pozastavit přípravu dopravních omezení na D1 u Prahy.
Se skromností sobě vlastní přenechal slávu ŘSD. Mluvčí dálničního ředitelství sdělil veřejnosti, že omezení se odkládají z víkendu na pondělí, aby řidiči cestou na dovolenou méně trpěli. Jak se ukázalo, premiérův telefonický pokyn (ano, má v mobilu kdekoho) nás bude stát několik milionů, ale vzal to nešť, my si to můžeme špendýrovat. Kdyby takhle řídil svou (bývalou) firmu, nikdy by se nestal tím, čím je.
Čína, kterou rád navštěvuje pan prezident, aby se poučil, jak stabilizovat společnost, předvádí v praxi, jak se to má dělat. Demokraticky necháte občany protestovat, a když už vás to nebaví, pošlete na ně kriminálníky. Světu pak sdělíte, že demonstranti, svedení „nezodpovědnými postavami ze západních zemí“, spáchali „zlé a kriminální činy“, které „vážně poškodily pověst a stabilitu“ Hongkongu. Vláda potom na uklidněnou občanům slíbí, že její „nejvyšší prioritou“ je „obnovení pořádku“. Je to pokrok, také to mohlo dopadnout jako na Náměstí nebeského klidu v roce 1989.
O peníze prý jde až v první řadě. Fotbalový tým USA (ženský, žádné „mužstvo“) vyhrál mistrovství světa. Američanky hrály dobře a ovládají i leckteré finty obvyklé v mužském provedení této hry. Dnes se cítí být zaskočeny fintou, kterou jim předvedla Americká fotbalová federace (USFF), nejspíš dominovaná nepřejícími chlapy.
Ani v USA na ženský fotbal nechodí tolik lidí jako na mužský. Můžeme se dohadovat, proč to tak je, ale je to fakt. Hráčky se nicméně domnívají, že by jejich finanční odměna za titul měla být stejná jako u mužů. Nevím, jak to porovnávaly, protože američtí muži ještě žádné mistrovství světa nevyhráli.
USFF jim sdělila, že ženský tým dostal víc peněz než muži za posledních deset let. Podle děvčat je to „naprosto falešný“ výrok. Ve skutečnosti prý je krok USFF „popřením drtivé podpory od všech, počínaje fanoušky přes sponzory až po Kongres“. Snad aby se tedy obrátily na fanoušky, sponzory a Kongres, aby se na ně složili, když bafuňáři faulují.
To „svatá“ Greta Thunbergová je jiný kalibr. Ráda by koncem září promluvila v OSN na summitu Climate Action. Bohužel se tam lze z Evropy nejsnáze dostat letadlem, což by jí způsobilo velké ujímání z uhlíkové stopy, kterou by táhla za sebou. Naštěstí pro ni a pro spásu světa přispěchali na pomoc mořeplavci. Ti, kteří se baví závoděním na superjachtách po světových oceánech.
Členové týmu Malizia z Monaka jí po Facebooku vzkázali, že by „byli poctěni, kdyby ji mohli dopravit přes Atlantik“. Bez uhlíkové stopy. Jachta je plachetnice, která si sama vyrábí elektřinu využíváním své pohybové energie. Původně prý vůbec neměli v plánu cestovat do Ameriky, ale obětují se. Pst! Zpátky budou cestovat letadlem, protože loď zůstane na druhé straně Atlantiku.
Gretu bude doprovázet její otec a švédský dokumentarista. V posádce bude i člen monacké knížecí rodiny. Cesta má trvat dva týdny a když už bude Greta v Americe, vezme to pak z New Yorku vlakem a jinými „nízkouhlíkovými dopravními prostředky“ (to jsem si nevymyslel, píší to na BBC) do Santiaga de Chile na další konferenci OSN. Ta se koná v prosinci, takže si Greta pár měsíců odpočine od vyčerpávajících pátečních stávek.
Sázení stromů je dnes v módě a je to móda dobrá. Jak motivovat lidi, aby stromy raději sázeli, než káceli? V Paňdžábu, jednom z indických států, je málo stromů a hodně žadatelů o povolení k nákupu zbraně. Tamější úředníci přišli s inovativním nápadem – každý žadatel musí nejprve zasadit deset stromů a vyfotit se u nich. Jinak licence nebude! Zdá se, že za pár let bude Paňdžáb zelený jako tropický prales.
V Etiopii, kde odlesňování dosáhlo kritické hranice, na to šli jinak. Ne snad proto, že tam o licenci na nákup zbraně nikdo nežádá, ale proto, že chtějí svou zemi zase zvelebit. Premiér se postavil do čela kampaně „Zelené dědictví“ a vyzval občany, aby se pokusili o světový rekord. Spoléhal na jejich sportovní zápal a vyšlo mu to! Během pouhých dvanácti hodin, skoro jako v pohádce – od svítání do soumraku, vysadili Etiopané přes 300 milionů stromů! Pokořili tak Indy, kteří v roce 2017 za stejnou dobu vysadili 66 milionů stromů. Kde vzali v Etiopii tolik sazenic a kdo je zaplatil, nevím, ale myslím si, že příštím rekordmanem už může být jedině KLDR.