Na návrat do normálního života se jistě řada lidí těší. Tedy do stavu, který nám kdysi možná normální nepřipadal, ale ve srovnání s životem všelijakých karantén, roušek, semaforů a PSŮ vypadá tak trochu jako polozlaté staré časy. Přijde to v dohledné době? A co je to dohledná doba?
The New York Times položil v druhé polovině otázky několika odborníkům. Podívejme se na něco z toho, co říká doktor Anthony Fauci, celosvětově známá postava, kterou tak neměl rád prezident Donald Trump.
Půjdeme ještě někdy na velkou, přeplněnou, domácí párty bez masky?
„Pokud se úroveň nákazy v komunitě zdá být značná, nebudete pořádat večírky s přáteli ve společném prostředí. Pokud je úroveň infekce tak nízká, že riziko je nepatrné, vrátíte se k normálním shromážděním, pořádání večírků a tak. Chceme-li se vrátit k normálu, vraťme se k tomu, co jsem říkal: Až bude k dispozici vakcína, nechte se očkovat.”
Musíme počkat, až se proočkuje 75 procent populace, než budeme moci znovu cestovat?
„Myslím, že cestování se začne uvolňovat ještě dříve, než se toho dosáhne, bude to postupné. Není to černobílé, rozsvíceno, zhasnuto…“
Jak dlouho budeme mít masky?
„Pokud získáte stádní imunitu tam, kde kolem vás nebude žádná infekce, nebudete muset masku nosit pořád. Možná byste si ji měli chtít vzít v situaci, kdy bude někde hodně lidí, ale nebude nutná taková přísnost jako teď. V posledku soudím, že se přejde od toho, že se nosí pořád, k tomu, že se bude nosit za určitých okolností, a nakonec k tomu, že se možná nebude muset nosit vůbec.
Jak poznáme, že je bezpečné dělat normální věci?
„Především to bude znát na počtu nových případů, které můžete vidět: z čísla pozitivity testů. Musí klesnout natolik, jak jen to půjde. Nejlepší číslo je nula. Nikdy to nebude nula, ale někde poblíž nuly je to skvělé.“
Tolik hlas ze zámoří. V zásadě tady bude platit to samé, takže čekáme na to, jak to dopadne s vakcinací a pak s počty nakažených.
Biochemik Jan Trnka z Centra pro modelování biologických a společenských procesů se v rozhovoru na Českém rozhlase obává, že u nás je problémem při zvládání pandemie komunikace vlády a chování jejích představitelů. „Ti mnoha svými kroky relativizují vážnost situace a tak vysílají signál, že zase není tak špatně, což někteří lidé pochopí tak, že opatření nemusí dodržovat.“
Pokud jde o počet lidí v nemocnicích, čeká, že to ještě nějakou dobu bude narůstat: „Zatím se nezdá, že bychom byli na vrcholu nárůstu. Pokles mobility obyvatelstva přes Vánoce nebyl zdaleka tak velký, jako byl na vrcholu té předchozí vlny. Přitom počty případů prostě jsou velmi smutné a vedou k těžkému poškození zdraví a ke smrti mnoha lidí… Návrat do normálu přijde, až 70 až 80 procent populace bude proočkováno, což nehrozí, že by bylo letos. Do té doby musíme počítat s tím, že se u nás rozšíří časem i nakažlivější varianta viru. Takže ještě do konce roku 2021 nějaký typ opatření, ať už nošení roušek, tu s námi patrně bude.“
Teď se navíc lidé po svátcích vracejí do práce a do měst z venkova, takže zase nastane období zvýšených kontaktů. „Tím, jestli opatření z konce roku budou mít nějaký pozitivní vliv, bych si nebyl jistý.“ Ministr zdravotnictví Jan Blatný si totiž myslí, že by se v polovině ledna mohla projevit prosincová opatření.
Záleží ovšem i na tom, jak se budou lidé chovat. Zatím se různí dezinformátoři a zmatení lidé dovolávají „přirozeného života“ a hlásají různé bludy. Na pražském shromáždění proti antikoronavirovým opatřením se třeba nechal slyšet exprezident a znalec všeho Václav Klaus: „Říkají nám, že nás spasí jakási vakcína a že to vyžaduje očkování nás všech. Žádná zázračná vakcína neexistuje. Stejně si kontaktem s nemocí budeme muset vytvořit svoji imunitu přirozenou. Otevřít zemi je možné a potřebné i bez vakcíny. I očkování musí zůstat svobodným rozhodnutím člověka. Očkovat se já nenechám.“
Tak jak myslí, pokud se tomu dá říkat myslí.