Co je hlavní téma letošních voleb? O čem tyhle volby ve skutečnosti jsou? Je to referendum o Babišovi, nebo jde v první řadě o peníze a o to, kdo jich svým potenciálním voličům rozdá nejvíc? Odpověď na tuhle otázku není úplně jednoduchá.
Jednotlivé politické subjekty se samozřejmě snaží volby pojímat tak, jak jim samým nejvíce vyhovuje. Přesto je zřejmé, že ústřední témata aktuálního volebního klání se točí právě kolem Andreje Babiše a peněz – ať už jde o důchody, veřejné finance a zadlužování České republiky nebo o zdražování a inflaci. Co ale nakonec rozhodne o tom, jak dopadnou volby do dolní komory parlamentu?
Andrej Babiš jako premiér a předseda hnutí ANO a s nepříliš velkou nadsázkou jeho majitel, se kterým v tomto hnutí všechno stojí a padá a se kterým je spojený bezprecedentní střet zájmů, je samozřejmě sám o sobě velkým tématem říjnových voleb. V situaci, ve které se nacházíme, to asi ani nemůže být jinak. Otázka je, zda vztah k němu je opravdu tím, podle čeho se občané budou rozhodovat ve volbách.
Jisté je, že referendum o své osobě se z voleb snaží udělat i sám Andrej Babiš, ovšem dodává k tomu jednu důležitou věc. V úvodu ke knize svých PR specialistů Sdílejte, než to zakážou!, pod kterou je podepsaný, například píše: „Je to naposled, co kandiduju do sněmovny. A myslím, že moje éra je ta nejúspěšnější v polistopadové historii České republiky. A kdybyste si to nemysleli, tak chci říct, že jsem se Vám už zaplatil. Osobně jsem přivezl z Bruselu 42 miliard korun navíc pro Českou republiku, které jsem vyboxoval. Celkem to bylo 978 miliard. Tak myslím, že za Babiše dobrý, ne?“
Takže Babiš a prachy. Co z toho je důležitější? Babišův marketingový tým se to snaží prezentovat tak, že premiér Babiš a peníze pro různé voličské skupiny jdou ruku v ruce a patří tím pádem takřka neodmyslitelně k sobě.
Žádný superman
Je zjevné, že Babišovi PR odborníci staví celou předvolební kampaň hnutí ANO snad výhradně na osobě Andreje Babiše, což se ukázalo třeba už na tom, jakým způsobem je pojatá již zmíněná předvolební knížka, kde se klade důraz nejen na to, co Babiš v politice prožil a co všechno údajně odmakal a s čím bojoval, nýbrž i na to, co cítil, co prožíval a čím žil, čemu věří a co pro něj bylo nejtěžší.
V pozadí jsou ale pořád peníze, na které šéf hnutí ANO nezapomíná a které on a jeho tým neustále zdůrazňují. Nechybí například ani na obálce jeho knížky, kde o Andreji Babišovi najdeme hotovou oslavnou tirádu: „Manažer. Premiér České republiky. Nejúspěšnější ministr financí v historii země. Narodil se v Československu v roce 1954. Ve svém životě dosáhl několika bezprecedentních úspěchů. Vybudoval z nuly jednu z největších českých firem, která dnes zaměstnává 34 tisíc lidí v 18 zemích na 4 kontinentech,“ píše se na zadní straně Babišovy předvolební knížky.
Text dále pokračuje: „Po jeho odchodu z čela firmy se mu jako zakladateli hnutí ANO podařilo vyhrát sedmkrát za sebou všechny volby v České republice. Za jeho vlády se Česká republika dostala v ekonomických ukazatelích na špičku Evropy. Má čtyři děti, Vivien, Frederika, Andreje a Adrianu, a tři psy, Ellu, Tanga a Gigi. Žije v Průhonicích. Pro všechny Čechy zajistí vyšší platy, nižší daně a vysoké důchody. A hlavně bezpečné Česko. Ale jen pokud letos v říjnu do poslanecké sněmovny zvolíte hnutí ANO.“
Ačkoli se Andreje Babiše jeho marketingoví odborníci snaží vykreslit jako supermana, stejně nakonec s největší pravděpodobností platí spíše to, co mně k Babišovi už před nějakou dobou řekl jeden známý na vesnici, ze které pocházím: „Je to lump, ale my důchodci ho máme rádi, protože nám zvyšuje důchody.“
Tenhle známý si o předsedovi hnutí ANO jistě nedělá žádné iluze. Jen k tomu přistupuje pragmaticky a zvyšování penzí připisuje právě Babišovi, i když ve skutečnosti se o něj mnohem více zasadili sociální demokraté. V Babišovi tedy nevidí žádného supermana, ale soustředí se na peníze, o nichž má pocit, že mu je tenhle „superman“ na svých bedrech přináší, což je druhá část sdělení, kterou se snaží všem nacpat Babišův PR tým.
Starost o budoucnost
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, když na konci srpna koalice SPOLU představovala hlavní témata pro podzimní část kampaně, uvedla: „Prioritou je pro nás dát Česko opět dohromady. Je naprosto jasné, že vláda Andreje Babiše za sebou nechává spálenou a zpustošenou zemi. Čelíme krizi zdravotní, klimatické, ekonomické a vinou této vlády také krizi důvěry. Babišovi a jeho vládě je lhostejné, že bezprecedentně zadlužují zemi. Dál si půjčují od budoucích generací peníze, neřeší, kdo je splatí, a bez uzardění směřují Česko k bankrotu.“
Pro voliče, na které se obrací koalice SPOLU, jsou volby asi právě o tomhle – ukončit vládu Andreje Babiše, která podle nich škodí České republice. Pro nemalou část občanů jsou ale rozhodující peníze, za které si je Babiš kupuje a u kterých jim příliš nezáleží na tom, že jsou na úkor budoucnosti.
Je to přesně ve stylu veršů Františka Gellnera: „Zejtra, co zejtra? Kdožpak ví. Zejtra si lehnem do rakví.“ A že je to na úkor jejich dětí a vnuků? Na to se dá zase odpovědět známým: Co je doma, to se počítá. Z čehož plyne, že zvýšení penzí je pořád lepší než jejich nezvýšení.
Samozřejmě, že v tom hraje roli i politický marketing, který Andrej Babiš a jeho lidé zkrátka umí, nebo i to, co popisuje ve svém komentáři na Info.cz Vratislav Dostál: „Moje hypotéza je tato: většina voličů si až moc dobře pamatuje, jak si tady dvacet let u moci počínali ti před Babišem. To jim se podařilo naprosto zdiskreditovat politiku. A Babiš, a nejen on, ale třeba také Piráti nebo SPD, z toho dodnes těží.“ Tak si politický analytik a reportér odpovídá na otázku, proč je hnutí ANO opět v čele všech relevantních předvolebních průzkumů, i po tom všem, co předvedla Babišova vláda během koronavirové pandemie.
Říjnové volby tak svým způsobem skutečně jsou referendem o Babišovi, ale jejich hlavním tématem je nakonec to, jestli spolu s Andrejem Babišem dáme přednost dnešku před zítřkem a všechny problémy budeme dál odkládat v čase, dokud to jen půjde, anebo jestli je začneme řešit a budeme se starat o budoucnost a o to, co nás čeká a nemine. Jistě, že to velmi úzce souvisí s penězi.