Skoro jako každé volby i ty letošní přinesly docela velké překvapení. Tentokrát to ovšem bylo překvapení mnohem radostnější, než by jeden čekal. Nebylo těžké před tímto volebním kláním propadnout skepsi. Ve skutečnosti však tyhle volby ukázaly, že to s Českou republikou ještě není tak špatné a že když je něčeho příliš, tak je toho zkrátka příliš.
Kdyby sněmovní volby vyhrál Andrej Babiš a jeho hnutí a kdyby dvojice koalic neměla většinu, bylo by to hodně smutné, zvlášť poté, co pandemie koronaviru odhalila naprostou Babišovu nekompetenci. Ale člověk by nad tím jen pokrčil rameny a příliš se tomu nedivil, tak moc jsme si zvykli na to, že volby u nás dopadají spíš špatně. Nakonec se ale nestalo ani jedno. Hnutí ANO volby nevyhrálo a koalice SPOLU a koalice Pirátů a Starostů získaly jasnou většinu v dolní komoře parlamentu.
Zároveň je dobré si všimnout několika věcí. Když se podíváme na to, jak dopadly minulé sněmovní volby, ODS získala 572 962 hlasů, KDU-ČSL měla 293 643 hlasů a TOP 09 obdržela 268 811 hlasů. Přitom ale v letošních volbách koalice SPOLU dosáhla na celých 1 493 701 hlasů, a byla to tedy právě ona, kdo výrazným způsobem těžil z větší volební účasti.
Ta v roce 2017 byla 60,84 procenta, kdežto letos dokonce 65,43 procenta. Je z toho patrné, že když o něco jde, občané se dovedou zmobilizovat a přijít k volbám a zásadním způsobem tak ovlivnit jejich výsledek. Ve skutečnosti jde o největší volební účast ve sněmovních volbách od roku 1998, kdy byla dokonce hned 74,03 procenta.
Když ještě zůstaneme u srovnání výsledků letošních a minulých voleb do sněmovny, hnutí ANO v roce 2017 obdrželo 1 500 113 hlasů a SPD Tomia Okamury 538 574 hlasů. Letos to pak bylo 1 458 121 hlasů pro Babišovo uskupení a 513 900 hlasů pro Okamurovo hnutí. Na tom je dobře vidět, že Babišovi sice pandemie koronaviru a to, jak ji jeho vláda nezvládla, u jeho voličů výrazněji neuškodilo, zároveň ale celkem překvapivě Okamurova SPD nedokázala vůbec využít to, jak počínání vlády kritizovala a vymezovala se vůči němu. Výsledek byl takový, že volební účast se zvýšila, ovšem ani ANO, ani SPD z toho nic neměly.
Obrana před propadlými hlasy
Hodně zajímavý je pak výsledek Pirátů a Starostů a nezávislých. Ti před čtyřmi lety získali 546 393 hlasů a 262 157 hlasů. Jako koalice letos obdrželi celkem 839 448, což je velmi podobný výsledek, až na to, že koalice si věřila na mnohem víc. S podivem je i to, že nedovedla vůbec těžit z větší volební účasti. Je zjevné, že jim společná koalice opravdu nesedla, protože pouze na negativní kampaň, kterou proti Pirátům vedl Andrej Babiš, jejich výsledek svést nelze.
Klíčovým faktorem, který nakonec přispěl k tomu, že obě koalice mají většinu ve sněmovně, je velký počet hlasů, který propadl. Ve volbách v roce 2017 se žádná strana nepohybovala v rozmezí mezi dvěma až pěti procenty hlasů, kdežto v letošních volbách takové strany byly hned čtyři.
Koalici Trikolory, Svobodných a Soukromníků tak volilo 148 457 hlasů, ČSSD získala 250 396 hlasů, komunisté měli 193 817 hlasů a Přísaha Roberta Šlachty obdržela 251 556 hlasů. To, že takové množství hlasů propadlo, je důležitým faktorem, který přispěl k tomu, že dvojice koalic dala dohromady většinu.
Na druhé straně můžeme říct, že bylo zásadní, že pětice stran sdružená do koalic ty koalice vytvořila, protože tím právě zabránila tomu, aby část hlasů propadla i jim. Tím hlavním, co ale letošní volby ukázaly, je to, že občané České republiky mají Babiše už dost a chtějí vládu bez něj a jeho hnutí. A stejně tak ukázaly i to, že se Češi dovedou mobilizovat a přijít k volbám ve větším počtu, když je ve hře úroveň demokracie a právního státu u nás. Prezident republiky Miloš Zeman by měl tohle jejich přání respektovat a jmenovat Petra Fialu premiérem.