Režisér Vít Klusák svými natočenými dokumenty už mnohokrát dokázal, že umí i ke zdánlivě složitým tématům přivést široké divácké spektrum – například v dokumentu Matrix AB, kde se Andrej babiš poprvé veřejně přiznal k tomu, že je Čapí hnízdo „jeho nejlepší projekt“. Nyní Klusák připravuje dokument o šíření covidu napříč českou společností.
Jeho dokumenty neobvykle reflektují českou společnost. Nejspíš i proto se dokumentarista Vít Klusák rozhodl pro svůj nový projekt zvolit letošní pandemii koronaviru, která bezesporu proměňuje atmosféru nejen na politické scéně. K novému filmu se rozhodl už v březnu poté, co vláda po mohutném lockdownu začala otevírat galanterie, aby si Češi mohli sami šít roušky, protože jim je nebyla schopna zabezpečit.
„Politici se na rovinu doznali, že nejsou schopní dodat základní pomůcky svým občanům a vzkazují jim, ať si jdou nakoupit materiál na záclony a ušít si masky. Pochopitelně jsem o tom přemýšlel x dnů předtím, ale tohle byl ten moment, kdy jsem zavolal produkční,“ rozhovořil se před časem pro iRozhlas o začátcích natáčení.
Film se bude snažit pojmout nezpravodajským způsobem, ale přesah do politické linie bude značný. „Zabývali jsme se i ‚poloveksláckým’ nákupem ochranných pomůcek a pozadím prapodivně se zjevivších firem, které do té doby v ničem takovém neobchodovaly,“ přiblížil.
Dokument bude zkoumat nejen problematické části koronaviru, ale také to, zda je pandemie pro společnost a jednotlivce také v něčem přínosem. Jak v pondělí popsal v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, točil i na nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí, která se z „pokojného“ protestu změnila v totální násilí z řad fotbalových chuligánů.
„Fotbaloví fanoušci nechtěli vůbec na nic odpovídat, ti se tam přišli poprat, to bylo jasné. Byla tam ale řada normálních lidí. Někteří z nich jsou v tahu konspiračních teorií – tvrdí, že ta nemoc neexistuje, a říkají úplné nesmysly, ale řada vypovídala svoje příběhy, že jim krachují restaurace, že už jsou letos potřetí vyhození, že naprosto respektují vir, ale jsou zmatení z toho, jak to vláda komunikuje,“ přiblížil režisér zkušenosti.
Nejvíce byla ona „poklidná část“ demonstrantů znepokojena ze značně problematických výroků prezidenta Miloše Zemana. „Někteří voliči Miloše Zemana se divili, jak nám může prezident země, člověk, kterému jsme věřili, říkat, ať zkrachujeme. To mě překvapilo, jak moc se tato věta vryla do paměti lidí, kteří tam přišli,“ řekl Klusák. A podobné příběhy pro nový dokument, který by měl mít premiéru příští rok, sbírá.
„Trápí mě, jakým způsobem to rozhádává společnost. Jak sociální sítě přetékají všemi nedůvěryhodnými zdroji, lidé se hádají. Hodně mě mrzí, jak jsme všichni na jaře zaznamenali obrovskou vlnu solidarity, a ta se jaksi vytratila,“ pojednává o problémech, které epidemie přinesla.
„Trápí mě také, jak se chovají zodpovědní činitelé – myslím, že letošní volby byly zneužité, opatření nebyla nasazena, kdy měla, to znamená na začátku září. Hnutí ANO chtělo čerpat z toho, že první vlna dopadla dobře.“
Vít Klusák natáčel i v polní nemocnici v Letňanech. „Zajímaly mě okolnosti této mediální události. Projíždělo tam 25 vojenských aut a bylo tam mnohem víc novinářů, než kolik tam bylo vojenský aut. Je to vděčné, že se poprvé v dějinách staví polní nemocnice, ale co to vlastně znamená? Proč má smysl o tom takto mohutně informovat? Je to výkladní skříň vládní garnitury, když máte ty khaki vozidla seřazené, trochu Potěmkinova vesnice,“ podotkl dokumentarista.