Třebaže se česká ekonomika stále drží v růstu, tak státní rozpočet letos skončí se schodkem kolem 30 miliard korun. Přiznala to ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v České televizi. Schválený státní rozpočet na letošní rok sice počítá se schodkem 40 miliard korun, ale opozice i experti výsledek kritizují. Podle nich není v době ekonomického růstu k rozpočtovému schodku žádný důvod, a znamená to tudíž, že vláda hospodaří špatně a navíc růstem mandatorních výdajů projídá prostředky, z nichž se měl stát zabezpečit do budoucna a investovat do infrastruktury.
„Dnes se pohybuje schodek pod 30 miliardami, ale čekají nás ještě dva pracovní dny, kdy přijdou ještě určité daně po splatnosti, budeme platit nějaké faktury, takže já to odhaduji, že se bude pohybovat schodek okolo 30 miliard,“ řekla Schillerová ČT. Kvůli nárůstu mezd se podle ní zvýšila vybraná daň ze závislé činnosti a zaplacené sociální pojištění.
Na konci listopadu podle údajů Ministerstva financí schodek státního rozpočtu stoupl na 38,6 miliardy korun z říjnových 19,6 miliardy korun. Na loňský rok schválený rozpočet počítal se schodkem 50 miliard korun, ale nakonec skončil v přebytku 2,9 miliardy korun.
Letošní výsledek rozpočtu tak bude zřejmě nejhorší za poslední čtyři roky. Předloni skončil státní rozpočet ve schodku 6,2 miliardy korun a v roce 2016 stát hospodařil s přebytkem 61,8 miliardy Kč.
Na zhoršení v hospodaření státu upozorňuje opozice. „Vláda hospodaří hůř a hůř, místo toho, abychom se připravovali na případné zpomalení,“ řekl ČT místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček. „Je zjevné, že tedy vládě docházejí zdroje na všechny ty sliby, které někdy velmi populisticky svým voličům dala,“ uvedl předseda lidovců Marek Výborný. Předseda SPD Tomio Okamura upozornil, že vláda si letos vylepšila rozpočet zhruba 18 miliardami korun z privatizačního účtu.
Na příští rok vláda počítá s rozpočtovým schodkem 40 miliard korun.