Protože lék přímo na covid-19 zatím není k dispozici, vědci z celého světa zkoumají jiné dostupné přípravky, aby zjistili, zda kromě svého původního účelu nezvládnou zatočit právě i s nebezpečnou nákazou. Velmi slibných výsledků v jedné takové studii nyní dosáhlo levné antidepresivum, které podle autorů práce snižuje jak riziko těžkého průběhu covidu, tak hospitalizace.
Klinická studie, které se účastnilo přibližně 1500 brazilských pacientů, prokázala, že léčivá látka jménem fluvoxamine u nich srazila asi o třetinu riziko vážného průběhu infekce a v návaznosti na to i šanci, že budou muset být kvůli covidu hospitalizováni, píše americká CNN. Přípravek, který se prodává pod obchodním názvem Luvox, patří do skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu a používá se především k léčbě depresí a obsedantně-kompulzivní poruchy. Ale fluvoxamine má vliv také na zánětlivost v těle, uvedla Angela Reiersenová, profesorka psychiatrie z Washington University v St. Louis, která na studii uveřejněné v prestižním lékařském žurnálu Lancet rovněž pracovala.
„Fluvoxamine může snížit produkci zánětlivých molekul známých jako cytokiny, kterou může spustit infekce virem SARS-CoV-2,“ uvedla Reiersenová v prohlášení. Medikament může také snížit počet krevních destiček, což pro změnu dokáže příznivě ovlivnit srážlivé procesy spuštěné koronavirovou infekcí. Reiersenová a její kolegové v rámci klinické studie podávali 741 dobrovolníkům s covidem 100 miligramů fluvoxaminu dvakrát denně po dobu deseti dní, zatímco 756 jiných účastníků studie dostávalo placebo.
Z pacientů, kteří v rámci léčby dostávali fluvoxamine, muselo být později 79 (přibližně 11 procent) ošetřeno v nemocnici. U těch, kteří dostávali placebo, to bylo bezmála 16 procent. Podávání antidepresiva tak snížilo absolutní riziko o pět procent a relativní v celé skupině o 32 procent, tedy v podstatě o třetinu. Než bude moci být fluvoxamine zařazený jako stálá součást terapie pro covidové pacienty, bude třeba ještě další výzkum. Autoři aktuální studie ale poukazují na to, že léčba tímto antidepresivem je velice levná – desetidenní kúra pro jednoho pacienta totiž vyjde na asi čtyři dolary, tedy necelou stokorunu.
„Vzhledem k tomu, jak je fluvoxamine bezpečný, jak ho lidé dobře snášejí, jak je levný, snadno použitelný a široce dostupný, mohou tato zjištění ovlivnit obsah vnitrostátních i mezinárodních směrnic upravujících klinické zvládání covidu-19,“ domnívají se autoři studie. Zároveň zdůrazňují, že levná a snadno dostupná je i látka příbuzná s fluvoxaminem – fluoxetine alias Prozac. Nabádají tak kolegy, aby prostudovali i toto antidepresivum a zjistili, jestli by při léčbě covidu také nemohlo pomoct.