Ještě nedávno se zdálo, že pro sociální demokraty a lidovce je téma střetu zájmů zcela zásadní. Kulminovalo před mimořádnou schůzí k Čapímu hnízdu, kde Andrej Babiš obhajoval čerpání evropských dotací pro projekt, který sám vymyslel. Najednou je všechno jinak. Problém „lex Babiš“ asi není tak žhavý a koalice jej znovu odsouvá.
[ctete]51470[/ctete]
Dva roky trvající evergreen
Evergreen řešení střetu zájmů spočívající v propojení politiky, byznysu a médií, se kterým tuzemské zákony nepočítaly, protože nebyl v takové míře vůbec myslitelný, trvá už dva roky. Od samotného vzniku vlády.
Už v březnu 2014 premiér Sobotka prohlašoval: „Určitě z hlediska čistoty, z hlediska toho, abychom nebyli konfrontováni s dotazy na možný střet zájmů, by bylo nejjednodušší, kdyby pan Babiš ukončil své podnikatelské aktivity a nadále se věnoval pouze politice.“
Šéf hnutí ANO tehdy reagoval, že pokud se to premiérovi nelíbí, ať ho odvolá a najde si jiného koaličního partnera. Problém na čas utichl a jen občas neškodně probublával.
Střet zájmů je všudypřítomný
Co se mezitím odehrálo? Babišův střet zájmů je všudypřítomný. Jeho firmy čerpají největší objemy dotací a pobídek ve své historii. Veškerá kritika tohoto stavu naráží na vydírání hnutí ANO, které varuje před položením vlády.
Tato taktika se zjevně osvědčuje dodnes. Už to chvíli vypadalo, že se letos konečně hnuly ledy. Koaliční partneři projevili ochotu podpořit návrhy opozičního poslance Martina Plíška (TOP 09), zpřísňující střet zájmů v politice. Členové vlády by podle nich nesměli vlastnit firmy, a tyto firmy by se nemohly účastnit veřejných zakázek.
„ČSSD podpoří návrh na odchod Babiše z vlastnictví Agrofertu“, hlásalo Právo blízké sociální demokracii na titulní straně (26. 2. 2016). Citovalo premiéra Sobotku, který v opozičních návrzích nevidí problém. „Novela o střetu zájmů mi připadá jako systémovější a legislativně naprosto nesporné řešení,“ doplnil Sobotka. Přidali se i lidovci, kteří vyslovili podporu oběma návrhům dokonce s tím, že by měly platit už v tomto volebním období.
Babiš reagoval s temnou výhrůžkou, že pokud návrhy projdou, nastává podle něj otázka, zda má současná koalice další smysl. „To jsou neuvěřitelné podrazy od našich partnerů,“ prohlásil tehdy. A zjevně zapůsobil.
Začátkem března bylo vše jinak. Plíškův návrh odstřihnout firmy vlastněné členem vlády od peněz z eráru novelou zákona o veřejných zakázkách ČSSD nakonec nepodpořila. Sobotka otočku obhajoval tím, že hodlá vyřešit problémy kolem střetu zájmů na dubnové schůzi Poslanecké sněmovny. „Sociální demokracie je připravena hlasovat pro změnu zákona o střetu zájmů tak, aby se zpřísnily podmínky, které se týkají možného podnikání členů vlády,“ ujišťoval kritiky, kteří ho obviňovali z ustupování hnutí ANO.
Služba ve vládě nebo vlastní byznys
Následně vstoupily do hry nové faktory. V médiích začala kvasit kauza Čapí hnízdo, která dostala ministra financí pod nevídaný mediální tlak. S dovětkem, že v minulých vládách by se musel ministr s takto pochybnou zátěží z minulosti poroučet.
V téže době přišel poslanec Jan Chvojka (ČSSD) s vlastním návrhem zákona o střetu zájmů s působivým sloganem „služba ve vládě nebo vlastní byznys“, který je místy ještě ostřejší než Plíšek. Zakazuje členům vlády vlastnit firmy i média s výjimkou internetových, a přináší i sankce za jeho nedodržení. Chvojka získal podporu nejen předsednictva ČSSD, ale i napříč parlamentním ústavně právním výborem.
Z řad ANO znovu zazněly výhrůžky, že pokud tento návrh projde, budou koaliční partneři odpovědní za konec vlády.
Po jednání k Čapímu hnízdu, kde Babiše pranýřovala jen pravicová opozice, však toto téma jako mávnutím kouzelného proutku zmizelo z veřejné debaty. Stejně jako celá kauza. Současně se objevily nenápadné zprávy, že část klubu ČSSD, nakloněná prezidentu Zemanovi, má s podporou Chvojkova návrhu problém. Není divu, když se stal Babiš hlavním Zemanovým strategickým partnerem.
Na stole jsou jiné priority
A jak se tento vývoj promítl do aktuální situace? Pravicová opozice se dokonce třikrát pokoušela zařadit paradoxně vládní Dienstbierovu novelu zákona o střetu zájmů k projednávání na dubnové schůzi sněmovny. Naposledy 20. dubna, pokaždé neúspěšně.
Co se stalo tak zásadního, když ještě nedávno Babišovi partneři tlačili na pilu střetu zájmů s takovou vehemencí, až pravicovou opozici zastiňovali?
Najednou má koalice jiné priority. „Samozřejmě že to jednou na programu bude, určitě to schválně neodsouváme. Důležitých zákonů je tady hodně,“ uhýbá předseda klubu ČSSD Roman Sklenák. „V tuto chvíli nejsou kluby připravené na projednávání této věci,“ dodává však neurčitě.
„Kolegové ze sociální demokracie měli v Poslanecké sněmovně mnoho vystoupení se silnými slovy, jak ukážou při střetu zájmů svou zásadovou tvář a jak se nebojí svého koaličního partnera hnutí ANO, ale realita je jiná,“ oponoval předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. A Martin Plíšek, jehož návrh je také stále ve hře, dodává: „Obávám se, že sociální demokraté vůbec nechtějí, aby se tato norma projednávala, jinak by se nechovali tak, jak se chovají.“
Babišovi koaliční partneři tyto výhrady odmítají a tvrdí, že zákon bude schválen do konce roku. Pokud ovšem ve sněmovně projde, což není vzhledem k rozložení sil vůbec jisté.
Seriál nedůstojných divadélek
Vysvětlení náhlého ochladnutí vášní po „horkém“ březnu může být docela jednoduché. Premiér Sobotka se obává rozkolu a nechce riskovat pád vlády před krajskými volbami. Ve vedení krajů si jistě mnohde padnou ANO a ČSSD kolem krku, a možná si nepřejí zatěžovat atmosféru „nevhodnou“ agendou. Ale bude tato atmosféra, nejen z tohoto důvodu, po podzimních volbách příznivější?
Potom nejde příliš na rozum, proč Babišovi koaliční partneři téma střetu zájmů opakovaně otvírají, když jej tak úplně nemyslí vážně. Pokud dojde na lámání chleba, zatím vždy ucukli. Dokonce se navzdory siláckým výrokům chovají přesně opačně. Naposledy tento týden, když vláda podpořila návrh ministerstva financí zavést zvýhodněnou zelenou naftu i pro živočišnou výrobu. I zde je Babiš a jeho Agrofert, jakožto v desítkách dalších případů, ve flagrantním střetu zájmů.
V takovém případě by snad bylo moudřejší, aby sociální demokraté a lidovci svoji snahu „řešit“ střet zájmů ve vládě raději rovnou odpískali, a ušetřili publikum seriálu nevěrohodných divadélek.
[ctete]49593[/ctete]