Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se pustil do šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové. Důvodem jsou její slova o cenách energií v Česku. Bývalá ministryně financí sdílela zprávu evropského statistického úřadu Eurostat, který tvrdí, že se českým domácnostem ve druhém pololetí loňského roku zvedly ceny plynu meziročně o 231 procent, v případě elektřiny pak o 97 procent. Síkela to označil za lež.
„Topíte plynem? Pak jste si během jediného roku připlatili 231 procent. Nejvíce v EU. Topíte elektřinou? Svítíte? Pak pro vás první rok této vlády znamenal zdražení o 97 procent. Hůř už dopadlo jen Rumunsko. A na dálkové teplo pro jistotu chystá vláda Petra Fialy zvýšení DPH na dvojnásobek,“ pustila se na twitteru do vlády bývalá šéfka státní kasy Schillerová.
To nenechalo chladným ministra průmyslu Síkelu. „To je lež jako věž, paní poslankyně. Ale co jiného od vás čekat, že. Data největších dodavatelů zcela jasně ukazují, že čeští zákazníci loni platili za elektřinu i plynu přibližně o 45 procent méně, než udávají data Eurostatu,“ reagoval na příspěvek Schillerové.
Téma spustila zpráva evropského statistického úřadu Eurostat, podle které růst cen plynu v Česku ve druhém pololetí 2022 činil 231 procent. Tedy nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Naopak nejméně podle Eurostatu rostly ceny plynu v Chorvatsku, kde se zvýšily pouze o 14 procent.
Růst cen elektřiny byl podle zprávy Eurostatu v České republice druhý nejvyšší z celé EU a meziročně dosáhl 97 procent. Nejméně elektřina zdražila v Lucembursku, kde růst činil tři procenta.
Diplomaticky řečeno zavádějící
Čeští dodavatelé však čísla označili za zavádějící. „Publikovaná statistika o nárůstu cen zemního plynu od evropského statistického úřadu je diplomaticky řečeno zavádějící. Publikované údaje o více než 200procentním nárůstu ceny zemního plynu pro domácnosti v České republice neodpovídají cenám našich produktů, které jsme nabízeli zákazníkům na konci roku 2022 a za které jsme jim zemní plyn dodávali,“ popsal deníku FORUM 24 mluvčí společnosti Innogy Pavel Grochál.
Statistiku Eurostatu odmítla také společnost ČEZ. „Cenu uváděnou Eurostatem, tedy 9410 korun i vyšší, platilo ve druhé polovině loňského roku pouze 2,5 procenta našich zákazníků. Jednalo se ve valné většině o některé nové zákazníky, kteří si sjednali nový produkt právě ve druhé polovině loňského roku. Průměrná cena placená těmito zákazníky nereprezentovala celé zákaznické portfolio, kde zákazníci platili cenu výrazně nižší,“ řekl deníku FORUM 24 k cenám elektřiny mluvčí firmy Roman Gazdík.
„Zatímco my vidíme pokles o 14 procent, Eurostat uvádí podle v médiích publikovaných dat pro Českou republiku růst o 25 procent,“ dodal Gazdík. Reakcím dodavatelů energií se více věnujeme zde.
Matení veřejnosti
Zprávu evropského statistického úřadu zkritizoval také premiér Petr Fiala (ODS). Na středeční tiskové konferenci po jednání kabinetu ji označil za matení veřejnosti. V následujících týdnech si podle svých slov chce pozvat zástupce energetických firem, Energetického regulačního úřadu a Českého statistického úřadu.
„Je to vážný problém. Problém je ale ve statistice, nikoli v cenách. Čísla nesedí, statistika neodpovídá realitě. Nehodlám se s tím smířit, je to jenom matení občanů,“ prohlásil na tiskové konferenci premiér Fiala. Podle něj musí být odhalen ten, kdo udělal chybu.
„Na příští týden si pozvu zástupce energetických firem i Energetického regulačního úřadu a Českého statistického úřadu a budeme se bavit, kde se chyba objevuje,“ dodal předseda vlády.