Někdejší předseda a nynější poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný v rozhovoru pro deník FORUM 24 vysvětlil, kam chce koalice SPOLU po říjnových volbách do poslanecké sněmovny směřovat. Zhodnotil také koaliční kampaň a prozradil, jaké kroky v tématu zadlužování a exekucí mohou lidé očekávat. „Babiš používá jako politický nástroj lež, a i to byl jeden z důvodů mé kandidatury v rámci koalice SPOLU. Věci, kdy lež se stává normou, snad ustanou. Alespoň my s tím chceme bojovat,“ říká v rozhovoru poslanec Výborný.
Do voleb zbývá už jen pár dní. Těšíte se, až celé předvolební „šílenství“ skončí?
Budu upřímný, těším se. Konečně zas budu mít více času na své děti a rodinu, což je pro mě to nejdůležitější. Musím se přiznat, že teď to opravdu šidím. Pro úspěch a vítězství koalice SPOLU chci ale udělat vše, co je v mých silách. Změna je skutečně blízko a já tvrdím, že volby nevyhrajete z plakátu nebo z billboardu. Musíte být mezi lidmi, mezi voliči.
My jsme v Pardubickém kraji každý den na náměstích a návsích obcí a měst, každý den chodíme takzvaně „ode dveří ke dveřím“, tak jak to dělal například Sebastian Kurz v Rakousku anebo jak to standardně dělají američtí politici. S lidmi se bavíme o jejich starostech a radostech. Snažíme se jim vysvětlit, proč je ta změna tak důležitá a co bychom udělali lépe než současná vláda Andreje Babiše.
Řekl jste dva klíčové pojmy, které jsou s kampaní SPOLU spojeny. „Změna“ je jeden ze sloganů kampaně koalice a „ode dveří ke dveřím“ je způsob, jaký jste zvolili pro oslovení voličů. V čem by ta hlavní „změna“ měla podle vás být?
Současná vláda se neřídí žádnou strategií a vizí. Současná vláda se rozhoduje podle včerejšího průzkumu veřejného mínění nebo podle toho, co se přes noc psalo na sociálních sítích. Takhle není možné řídit Českou republiku. Tímto způsobem nelze vládnout. Plně to naplňuje rysy populismu, a to my nechceme. Chceme se vrátit k odpovědnému vládnutí s jasnou strategií a vizí do budoucna. Abych byl konkrétní, tak se podívejme na věci, které se týkají pandemie covid-19 a toho, jak na ni vláda reagovala. Přesněji řečeno, spíše nereagovala. Opatření neměla žádnou strategii.
Řada učitelů stále neví, co je v budoucnu bude čekat. Nevědí, co nastane, když se ve třídě objeví jeden pozitivní žák na covid. V jednom kraji pošle hygiena do karantény celou třídu, v kraji druhém naopak jen děti, které byly s pozitivním žákem v kontaktu. Je to chaos. Pak je tu ale také růst cen, inflace nebo nedostupnost bydlení. Česko v těchto otázkách potřebuje jasnou vizi a koalice SPOLU ji nabízí.
Jak vnímáte střetávání se s občany formou „ode dveří ke dveřím“. Čeští voliči na tohle jednání od politiků nejsou příliš zvyklí. Jaké máte reakce?
Já mám jen pozitivní zkušenosti a nestalo se mi, že by mě někdo u domu sprostě vyhodil. Někteří lidé reagují kladně a materiály, které nabízíme, si vezmou. Protože jsme v Pardubickém kraji, tak dáváme symbolicky perníček s 13, volebním číslem SPOLU. Někteří lidé jsou nadšení, jiní slušně poděkují. Lidé ocení, že poslanec na ně zvoní doma a chce se s nimi bavit. Nikdo se ke mně ale nechoval hrubě. Možná kvůli momentu překvapení. (smích) Občas to občané zkouší, zda nejsem náhodou součást nějaké sekty. Když se následně představím a řeknu jim, kdo jsem a s čím přicházím, tak jsou v šoku a vznikne z toho většinou milá a někdy i vtipná konverzace.
Celková komunikace a vytvoření kompromisu v koalici tří stran musí být občas náročné. Byl tím například výrok lídra KDU-ČSL Mariana Jurečky o stejnopohlavním partnerství. Jak komunikaci a samotný výrok pana Jurečky, který ještě ten den vzal zpět, vnímáte?
Nereagoval jsem na to. Bylo to vyjádření pana předsedy, které následně upřesnil. To téma je jasně hodnotové a etické, spolu například s tématem eutanazie. Jsem přesvědčen, že každý poslanec by měl v této věci hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Jako KDU-ČSL na to máme jasný a jednotný postoj. V koalici SPOLU ale nemáme u těchto témat striktní jednotné hlasování a je to otázka každého jednotlivého poslance. Tak k tomu jako koalice chceme i nadále přistupovat.
Narazila jsem na to proto, zda si nemyslíte, že by právě takovéto názorové rozpory vedly postupně k tomu, že se koalice SPOLU nakonec rozpadne?
Ne, to v žádném případě. Jsem přesvědčen o tom, že tu máme daleko zásadnější úkol. A to jednoduše začít dávat Česko dohromady po tom, co jsme tu zažívali v posledních letech. Všichni k tomu, troufám si říct, přistupujeme velmi zodpovědně a máme zájem řešit to, jak postavit Česko zpět na nohy. Chci tím říct, že tu jsou daleko zásadnější věci, které musí budoucí vláda řešit. Toto téma považuji za marginální a vše potřebné k tomu myslím bylo i za SPOLU řečeno.
Nejprve hnutí ANO začalo útočit na koalici Pirátů a Starostů. Teď se karty otočily a konkurentem je pro hnutí ANO krom PirStanu právě SPOLU. Jak tyto útoky na obě koalice vnímáte?
Kampaň ANO je propracovaná. Marketingový tým hnutí umí včas reagovat. To bylo vidět i v tom, že v okamžiku, kdy koalice SPOLU přeběhla procentuálně hnutí ANO v předvolebních průzkumech, tak následoval útok, který lživě a zcela nesmyslně ve spojení s ústavou označil koalici za podvod na voličích. Přitom je to naprosto standardní věc, kterou hnutí ANO a sociální demokracii doporučoval prezident Miloš Zeman už před rokem. To ukazuje na absurditu a bizarnost výroků Andreje Babiše.
Byl byste schopný jmenovat slabá místa kampaně koalice SPOLU?
V tuhle chvíle je plusem to, že jsme mezi lidmi, a to já vidím každý den. Nespoléháme se na volné prostředí, billboardy a plakáty. Po celé České republice je vidět, že koalice SPOLU je nejviditelnější. Důležité je to, že jsme mezi lidmi. Já jsem s Markétou Pekarovou Adamovou, Petrem Fialou a Marianem Jurečkou byl jedno celé odpoledne v Pardubicích. Ve stejný čas tam byla i druhá koalice Pirátů a Starostů. Bylo tam na náměstí podium, ze kterého Piráti a Starostové hovořili a čekali, kdo za nimi přijde. My jsme naopak procházeli centrum, zastavovali se s lidmi, aktivně je oslovovali. Myslím si, že takhle se ta kampaň má dělat. Je jen na nás, abychom toto nasazení dokázali vygradovat v posledních dnech před volbami. Stále je 20 % nerozhodnutých voličů. Ty chceme přesvědčit o smysluplnosti volby SPOLU.
Mimo jiné se zaměřujete na problematiku exekucí a zadlužování. Před minulými volbami věnoval Andrej Babiš ve své tehdejší knize právě tomuto tématu jednu celou kapitolu. Vláda hnutí ANO pak slibovala exekuce bez „nafouklých přirážek“. To se ale bohužel nepodařilo. Jak to hodnotíte?
To byl jen marketing. Andrej Babiš naslibuje modré z nebe, ale skutek utek‘. Sliboval například zavedení teritoriality exekutorů, a když jsem přišel s kompromisním řešením, tak to byl on se svým hnutím ANO, kdo to ve sněmovně zablokoval. Babiš používá jako politický nástroj lež a i to byl jeden z důvodů mé kandidatury v rámci koalice SPOLU. Věci, kdy lež se stává normou, snad ustanou. Alespoň my s tím chceme bojovat.
Co by se právě v tématu exekucí a zadlužování mělo podle vás změnit?
První věc je to, aby se každý občan choval odpovědně. Je to o odpovědnosti dlužníků a serióznosti věřitelů. My jsme v rámci koalice SPOLU schválili velkou novelu exekučního řádu, kde je celá řada opatření. Jedním s nich je Milostivé léto. Jedná se o jednorázovou příležitost zbavit se exekucí a dluhů vůči státu a státním organizacím. Včetně například dopravních podniků nebo zdravotních pojišťoven. Pro dlužníky, kteří takovou exekucí mají, to znamená jediné. Nejpozději do 28. ledna příštího roku v rámci Milostivého léta musí zaplatit jistinu toho dluhu, a to příslušenství bude odpuštěno. Tedy úroky, penále a pokuty, které často mnohonásobně převyšují samotnou jistinu. K tomu 907,50 korun exekutorovi na náklady. Dotyčný tak bude mít čistý stůl a problému se zbaví. Řada dlužníků o tom neví, tak děláme vše proto, aby se to dozvěděli.
V případě výhry Andreje Babiše a jeho hnutí ANO v říjnových volbách hrozí, že by vládu sestavoval spolu s SPD. Co by to pro Česko podle vás znamenalo?
To by bylo naprosto fatální. Velmi brzy by Česko dospělo do situace, kdy by nebyl dostatek financí na kvalitní a dostupnou lékařskou péči stejně jako na moderní vzdělávání. Hrozilo by, že bychom už úplně přišli o atributy svobodné společnosti. Neziskový sektor by velmi rychle dostal na frak. Když vidíte každodenní útoky SPD na neziskové organizace, tak to jsou důkazy toho, kam by vedla společná vláda populistů s extremisty. Lež by se stala normou. Jsem ale přesvědčen, že k tomu nedojde a koalice SPOLU dokáže zrealizovat tu potřebnou změnu pro naši zemi.