Lichtenštejnská knížecí rodina podala k šestadvaceti soudům v Česku majetkové žaloby. Nadace knížete z Lichtenštejna požaduje vydání majetku, který podle ní neoprávněně užívá český stát. Jeho zabavení na základě Benešových dekretů po roce 1945 neuznává.
Podle zástupců nadace se žaloby týkají výhradně nemovitostí, u kterých je v katastru zapsaný jako vlastník stát. Nadace prý neusiluje o pozemky patřící krajům, obcím nebo soukromým osobám, ani o pozemky, které sice drží stát, ale stojí na nich například dálnice. Podle právníků nadace jde o poslední prostředek poté, co selhaly pokusy o smírné řešení sporu a stát nereagoval na předžalobní výzvy.
Nadace je přesvědčená, že v jejím případě nelze aplikovat dosavadní judikaturu v restitučních záležitostech, protože případ je právně unikátní. Lichtenštejský kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl státu na základě Benešových dekretů. Nadace tvrdí, že byl občanem Lichtenštejnska, které bylo za II. světové války neutrální.
Rod Lichtenštejnů v minulosti patřil ke zdejší nejbohatší šlechtě. Vlastnil například Lednicko-valtický areál, zapsaný na seznam kulturního dědictví UNESCO. Lichtenštejnové byli za komunistické diktatury pokládání za kolaboranty. Podle historiků jsou důkazy o jejich spolupráci s nacisty sporné.