Ministryně zahraničí, spravedlnosti a kultury Lichtenštejnska Katrin Eggenbergerová hovořila pro deník FORUM 24 o sporech, které její země vede s Českou republikou. Jedná se o dvacet osm případů zabaveného majetku. O ten rodina Lichtenštejnů přišla po 2. světové válce na základě toho, že byli označeni za Němce. Samostatné Lichtenštejnsko přitom existuje od roku 1806 a během války se jednalo o neutrální stát. Jeden ze sporů, který začal tím, že Česko žalovalo Lichtenštejny kvůli pozemkům u Říčan, se nyní na základě rozhodnutí lichtenštejnské vlády z 18. srpna dostane až k Evropskému soudu pro lidská práva. Eggenbergerová vysvětluje, proč je celá věc tak zásadní, a jak může ovlivnit další spory o majetek v Česku.
Můžete vysvětlit důvody rozhodnutí podat žalobu na Českou republiku k Evropskému soudu pro lidská práva?
Skutečnost, že lichtenštejnští občané jsou českými soudy a úřady stále považováni za Němce a že Česká republika není ochotna zahájit jednání o nevyřešených otázkách vlastnictví, ukazuje na nedostatečný respekt k suverenitě a státnosti Lichtenštejnska. Lichtenštejnsko je suverénním státem od roku 1806 a během druhé světové války bylo neutrální. Lichtenštejnsko tímto krokem vyjadřuje svou neochotu tolerovat přetrvávající nerespektování své suverenity a svůj názor, že česká rozhodnutí tuto suverenitu ohrožují.
Nevyřešené otázky se týkají základních aspektů suverénní politiky. Díky rozsudku Ústavního soudu České republiky ve věci Říčany v roce 2020 se poprvé objevila možnost obrátit se na mezinárodní soud. Vzhledem k tomu, že Česká republika v roce 2014 podala ve věci Říčan žalobu, vyvolává právě tento případ mnoho otázek.
Jaké budou další kroky v tomto konkrétním případu?
Očekává se, že podání bude soudem sděleno české vládě ještě v průběhu roku 2020. Poté jí bude poskytnuto šest měsíců na odpověď. Ta bude zaslána lichtenštejnské vládě, která pak také dostává šest měsíců na formulaci svého stanoviska. Ústní slyšení by proto mělo proběhnout nejdříve v roce 2022.
Jednali jste o tomto problému s českou vládou již dříve?
O této otázce jsme se zástupci české vlády hovořili, skutečná jednání však nikdy nebyla zahájena.
Říkáte, že česká justice nerespektuje lichtenštejnskou suverenitu. Jak konkrétně?
To je hlavní věc případu. Jak jsem říkala, české úřady považují lichtenštejnské občany, pokud jde o jejich vlastnická práva, za Němce. Naposledy se to stalo když český Ústavní soud vydal rozhodnutí dne 20. února 2020. Jedná se o zjevný nedostatek respektu k lichtenštejnské suverenitě. To je pro Lichtenštejnsko nepřijatelné.
Jakmile je u ESLP podána mezistátní stížnost, očekává se, že řízení bude trvat několik let.
Jak bylo uvedeno výše, ústní slyšení by se mělo pravděpodobně konat v roce 2022. Rozsudek bude poté vynesen o šest měsíců později.
Máte srovnatelné zkušenosti s lichtenštejnským majetkem v jiných zemích?
Ne.
Jak můžete popsat česko-lichtenštejnské vztahy vzhledem k existenci takto vážného sporu?
Jsme přesvědčeni, že můžeme tyto otázky vyřešit konstruktivně a dík spolupráci, která mezi oběma zeměmi funguje, protože v roce 2009 byly znovu navázány diplomatické vztahy.
Myslíte si, že tento případ je jen problém práva, nebo jde o něco širšího, co souvisí s politickým prostředím v naší zemi?
Vnitřní politiku v České republice nekomentujeme.
Uběhlo 30 let od sametové revoluce a 75 let po skončení druhé světové války. Proč stále existuje problém se spravedlností pro konkrétní lidi? Pokusila se to vaše země vyřešit s Českem po roce 1989?
Ano, Lichtenštejnsko se opakovaně pokusilo zahájit jednání o těchto nevyřešených otázkách.
Jaké by z vašeho pohledu bylo nejlepší rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva? Jaká může být právní síla tohoto rozhodnutí? Bude to precedens pro další spory?
Lichtenštejnská vláda se domnívá, že její argumenty jsou dostatečně přesvědčivé, aby tento spor vyhrála. Ať už soud rozhodne jakkoli, rozsudek bude závazný podle článku 46 Evropské úmluvy o lidských právech. Pokud jde o precedens, lichtenštejnská vláda trvá na tom, že tento případ je velmi konkrétní a nebude mít žádný dopad na jakékoli jiné majetkové nároky vůči České republice nebo vůči jinému evropskému státu.
Vaše stížnost se týká jednoho z osmadvaceti soudních sporů o majetek. A co dalších dvacet sedm? Očekáváte více soudních sporů na mezinárodní úrovni?
Usilujeme nyní o jedno zásadní rozhodnutí, které v nejlepším případě dohody v dalších případech výrazně zjednoduší.