NÁZOR / V době, kdy jsou sousedi Izraele značně zdráhaví k přijímání palestinských uprchlíků, objevil se nápad vzít je do Ruska. Vznikla petice vyzývající Putina k přesunu tisíců palestinských uprchlíků z pásma Gazy na severní Kavkaz. Petici za tři dny podepsalo více než 31 tisíc lidí.
„Vážený Vladimire Vladimiroviči, obracíme se na Vás s žádostí o pomoc a podporu při organizaci evakuace uprchlíků z pásma Gazy do Ruska. Dne 1. listopadu vyšlo najevo, že Egypt jako jediná země v okolí odmítla přijmout uprchlíky z pásma Gazy. To znamená, že tisíce nevinných lidí jsou odsouzeny k smrti… My – obyvatelé severokavkazských republik Dagestánu, Čečenské republiky, Ingušska, Kabardino-Balkarie, Karačajevsko-Čerkeska – jsme připraveni přijmout uprchlíky – ženy a děti – a udělat vše, co je nutné pro jejich pohodlný pobyt. Mnozí z nás jsou připraveni poskytnout své domy pro jejich pobyt, učitelé jsou připraveni učit je ruský jazyk a ředitelé soukromých klinik poskytnout bezplatnou lékařskou péči,“ píše se v petici.
„Máme poměrně hodně vesnic, které jsou prázdné kvůli odlivu obyvatelstva do měst, obrovské množství lidí je podle průzkumu připraveno poskytnout své domy k bydlení,“ navrhuje se v textu.
„Je to skvělá možnost!“ píše jeden uživatel na X-twitteru.
Další se ovšem tomuto nápadu nepokrytě vysmívají. „V Machačkale prý chtějí postavit metro. Palestinci zde budou se svými zkušenostmi s kopáním tunelů nepostradatelní,“ píše jeden. „A kde ‚plastelínce‘ usídlí? Místo Židů?“ ptá se další. Objevují se i názory, že by z řad těchto lidí mohl Putin nechat najmout další smluvní bojovníky na Ukrajinu.
Arabské země, ačkoliv stále slovně bojují za „práva palestinského lidu“, ovšem na Palestince ve skutečnosti dost kašlou. Pokud už nějaké na svém území mají, nechávají je tam žít jako lidi podřadné kategorie. Nejen to, často se jich dokonce i zbavují a posílají je pryč. V roce 2014 si například Al Jazeera stěžovala, že jordánská vláda nutí palestinské uprchlíky, kteří utíkají před konfliktem v Sýrii, k návratu do země postižené konfliktem.
Palestinci jsou proslulí svou mizivou loajalitou k hostitelským zemím. Jordánsko zřejmě nezapomene na řádění Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) na svém území v roce 1970. Arafatovým bojovníkům pobývajícím v Jordánsku tehdy po nějakých úspěších proti izraelské armádě tak stouplo sebevědomí, že si diktovali, kdo bude náčelníkem jordánského generálního štábu, došlo k ostřelování královské kolony a byla unesena tři letadla směřující do Jordánska, která po přesunu únosců a rukojmích z letadel bojovníci vyhodili do povětří.
Začaly se šířit zvěsti, že OOP a její stoupenci chtějí krále Husajna nahradit propalestinskou monarchií. Pak už toho měli v Jordánsku dost a bojovníky vyhnali. Palestinská organizace Černé září se za to pomstila útoky proti jordánským úřadům a atentátem na jordánského premiéra Wasfiho Tala v roce 1971, při kterém premiér přišel o život. Je to ta samá skupina, která provedla masakr izraelských sportovců na mnichovské olympiádě v roce 1972. O rok později vedení OOP usoudilo, že terorismus v zahraničí nepůsobí moc dobře, a tenhle spolek rozpustilo.
Divte se pak, že se nikdo do přísunu Palestinců na vlastní území moc nehrne.
Není také jisté, kdo by nakonec v rámci nějaké humanitární operace do pomáhajících zemí přišel.
„Podle vysokého představitele Bidenovy administrativy se Hamás pokusil propašovat své bojovníky z Gazy v sanitkách, které počátkem týdne evakuovaly desítky zraněných Palestinců do Egypta. Hamás sestavil seznam vážně zraněných, které chtěl evakuovat z Gazy k ošetření do Egypta, spolu s tisíci cizinci, kteří chtěli z enklávy uprchnout. Tento seznam byl poté prověřen Egyptem a Spojenými státy, které zjistily, že třetina jmen na něm uvedených patří bojovníkům Hamásu, píší The Times of Izrael.
Šéf Kremlu Putin je znám tím, že nemá ponětí, co jsou to takzvané nezamýšlené důsledky. Představa, že by mohl na Ukrajinu poslat válčit bojechtivé Gazany, kteří navíc vyznávají kult mučedníků, je jistě lákavá. Na druhou stranu dovézt si na Kavkaz lidi tohoto druhu, když se to tam jim podobnými přímo hemží, by bylo dost riskantní. Jde tedy dost o to, jestli si takové petice sám sobě nepíše Kreml. Pokud vystoupí s nějakým návrhem ve Státní dumě již poněkud senilní Valentina Těreškovová, budeme mít jistotu.
Jisté je, že Palestinci mají mizernou pověst u svých odpůrců i stoupenců, a to je slušný výkon. Pracovali na tom desítky let a nakonec se jim to podařilo.