Ředitel Gymnázia Teplice Zdeněk Bergman stojí za studentkou Eman Ghaleb, jejíž vyloučení z jeho školy požadovali někteří „slušní Češi“ a obránci křesťanských hodnot. Jak je totiž jejich zvykem, začali mluvit do něčeho, do čeho jim vůbec nic není a k čemu ani nemají dostatek informací – a ředitel školy to dal najevo ve svém jednoznačném postoji.
Zdeněk Bergman ve svém příspěvku upozorňuje, že nemá rád internetové dohadování, přestože jako učitel rád věci vysvětluje a diskutuje o nich. „Anonymita prostředí totiž uvolňuje stavidla sebeovládání a technologie umožňuje „demokratické“ vyjadřování lidem, kteří vlastně nemají co říci – jen papouškují populistické a povětšinou značně hloupé názory. S lidmi, kteří mnoho rozumu nepobrali, se diskutuje těžce. Ale ještě horší je to s těmi, kteří jsou zaslepeni nenávistí,“ myslí si ředitel. Je přesvědčen o tom, že takové lidi žádnými argumenty nepřesvědčí.
Lidé Bergmana vyzývali, aby žákyni vyloučil, jelikož si dokonce dovoluje nosit šátek, aby ukázal, zda je „zrádce nebo vlastenec“. „Na Gymnáziu Teplice žákyni, o níž se píše na facebooku (a v desítkách mailů, které mi přišly), skutečně máme. Je to slušné a bystré děvče. Na podzim 2015 jsem žákyni udělil pochvalu ředitele školy za „dobrovolnickou práci přispívající ke klidnému soužití s arabskými návštěvníky teplických lázní“. Z toho je snad zřejmé, jak o ní smýšlím,“ uvádí ředitel školy.
Rozhodně také odmítá fakt, že by na jeho gymnáziu probíhala nějaká islámská propaganda, ale zdůrazňuje fakt, že k všeobecnému vzdělání patří i povědomí o jiných náboženstvích a jejich tolerance. A vůbec nejlepší je podle něj přímá konfrontace, a proto se jeho škola snaží organizovat různé besedy, exkurze a další akce.
[ctete]55009[/ctete]
„Některé akce jsou určeny i pro veřejnost – jako byl loni „muslimský víkend“, během něhož několik cizinců žijících v Česku představilo příchozím svou původní vlast a jehož součástí byla i přednáška odborníka z Orientálního ústavu AV ČR. Tato akce vyvolala bouři nevole (mezi internetovými bojovníky proti islamizaci Česka) a patrně i kvůli ní jsem opakovaně označován za zrádce národa,“ popisuje ředitel.
Kritici se podle Bergmana vůbec nenamáhají se zjišťováním faktů, a tak samozřejmě nevědí, že je škola spolupořadatelem týdnů židovské kultury Teplický cimes nebo že zrovna teď je v aule výstava Židé v boji a odboji. „K nám do školy zveme představitele křesťanských církví – evangelické, pravoslavné, katolické a nejvíc československé husitské, že vyvěšujeme tibetskou vlajku, že máme volitelný předmět religionistika…“ napsal Bergman.
Ředitel ve svém příspěvku píše, že mu přicházejí i pochvalné maily od lidí, kteří jsou rádi za způsob, jakým školu vede. „Bohužel těch plných nenávisti, pomluv, nesmyslů a nadávek je o dost víc. Já se ale budu držet myšlenky obsažené v Talmudu: Nepřidáš se k většině, páchá-li zlo,“ říká Zdeněk Bergman.