Po italském scénáři se začíná naplňovat scénář český a riziko kolapsu nemocnic se stále zvětšuje. Upozorňuje na ně jak ministr zdravotnictví Roman Prymula, tak další lékařští odborníci. O momentální závažné situaci promluvil pro Český rozhlas Plus i biochemik Jan Konvalinka. Varoval, že pro pacienty, kteří se tento týden nakazí koronavirem, už nemusí být místo v nemocnici.
„Nemocnice stále ještě nejsou plné, máme volná lůžka, ale růst je exponenciální. To, že současné kapacity budou úplně naplněny, je bohužel jisté skoro s matematickou jistotou. Podle modelů to vypadá, že k tomu dojde někdy na konci října. Lidé, kteří se nakazili minulý týden, ještě lůžko v nemocnici mít budou. Lidé, kteří se nakazí během tohoto týdne, už ne,“ varoval v pořadu ČRo Osobnosti Plus Jan Konvalinka, biochemik a prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum.
Občany vyzval, aby si dávali pozor, veškerá opatření brali vážně a dodržovali je. „Jestli se během tohoto týdne nakazíte, jste ve velkém nebezpečí, že pro vás lůžko nezbyde,“ dodal s apelem na to, aby lidé vycházeli jen v nejnutnějších případech, neshromažďovali se ve větším počtu a pracovali – pokud to jenom jde – z domova.
Součástí opatření jsou i pravidla odstupů a samozřejmě roušky. „Když budeme od sebe tři metry, máme menší pravděpodobnost, že se infikujeme, než když to budou dva metry. Když si budete dvakrát denně mýt ruce, máte menší pravděpodobnost, že to dostanete, než když to bude jednou. Když budete mít látkovou roušku, snižujete pravděpodobnost, že to dostanete, o desítky procent. Když to všechno zkombinujete, tak jste velmi slušně chráněni,“ vysvětlil Konvalinka, proč jsou opatření zrovna taková a z jakého důvodu je nezbytné je dodržovat.
Situace je podle něj velice vážná, což vyplývá i z modelů, které dostal expert k nahlédnutí. „Viděl jsem modely, podle kterých vláda o restrikcích rozhodovala, a vypadají nebezpečně, velmi pesimisticky. A realita za poslední tři dny je horší než pesimistický scénář,“ řekl. V nemocnici podle něj končí na čtyři procenta nakažených.
Problém tkví podle Konvalinky v dostupnosti nemocničního personálu. Při jeho nedostatku se Česká republika ocitne nad propastí velkého problému. „Naše univerzita už vysílá mediky na pomoc nemocnicím. Ale kvalifikovaná obsluha intenzivního lůžka jsou profesionálové, kteří se učí léta, a to se nedá přes noc naučit. Musíme se modlit, aby neodpadli a nebyli nemocní.“