Prezident Miloš Zeman je přesvědčen – nebo to alespoň prohlašuje -, že do voleb amerického prezidenta žádní ruští hackeři nezasáhli. Tajným službám našich amerických spojenců, které ve své oficiální zprávě ve shodě oznámily, že prezidentské volby ze strany Ruska ovlivněny byly a že za tímto zásahem stál přímo Vladimir Putin, tedy nevěří.
Nevěří jim ostatně ani nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump. I když ten aspoň – po prvotních expresivních výkřicích, že zveřejní překvapivá fakta dokládající, že to mohl být někdo jiný než Putin – nakonec uznal, že snaha být mohla, ale podle jeho názoru neměla na rozhodování voličů žádný dopad. K tomu názoru došel po schůzce se šéfy tajných služeb čili šéfem amerických zpravodajských služeb, ředitelem CIA a ředitelem FBI, jejichž zjištění a argumenty zřejmě i pro něho byly neprůstřelné. I tak je ale přesvědčen, že voliči se tím nijak ovlivnit nedali.
I v tom se dojemně shoduje s Milošem Zemanem, který v rozhovoru pro Blesk.cz prohlásil: „Američané nejsou tupí, mezi kandidáty rozhodovali vlastním rozumem a žádný cizí vliv nepotřebovali.“
Američané jistě tupí nejsou, s tím by se souhlasit dalo. Ale jsou tedy podle něj tupí Češi, kteří se ochotně dali ovlivnit věcí daleko méně sofistikovanou, než jsou organizované útoky ruských hackerů?
Pomlouvačný inzerát, který očerňoval Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga a který bezprostředně před otevřením volebních místností nechal, a jistě ne z vlastní iniciativy a za své peníze, uveřejnit bývalý důstojník StB Zavadil, očividně ovlivnil tolik lidí, že mnozí všem těm lžím pevně věří dodnes. Přestože pravda je úplně opačná, dodnes na Schwarzenbergovu adresu slýcháme „Je to nacista“ nebo „Chtěl vrátit majetky sudetským Němcům“. Věří snad Miloš Zeman – nebo kdokoli logicky uvažující –, že takovéto přesvědčení nemělo žádný vliv na rozhodování o tom, který lístek vhodit?
Přesto Zeman trvá na svém: Lidé jsou schopni sami poznat, co je pravda a co lež. Což je také jeden z jeho hlavních argumentů proti nově vzniklému centru pro boj s dezinformacemi při ministerstvu vnitra. Lži podle něj není třeba odhalovat a upozorňovat na ně, pravdu prý pozná každý sám. „Lidé dokážou odlišit pravdivé informace od nepravdivých,“ trvá na svém.
Pak se ovšem naskýtá otázka: Proč to nedokáže ani on sám? Hlava státu, k níž se sbíhají všechny myslitelné informace včetně těch přísně tajných, o jakých si běžný občan nemůže nechat ani zdát.
Není tomu přece tak dávno, co náš „český Trump“, podobně jako teď ten pravý americký, rovněž hlásal do světa, že nevěří vlastním tajným službám.
„Věřím ruskému minstru zahraničí Lavrovovi, že na Ukrajině žádní ruští vojáci nejsou,“ prohlašoval opakovaně v době, kdy ruská vojenská přítomnost na Východní Ukrajině už byla více než zřejmá nejen tajným službám, ale referovaly o ní i zahraniční i naši zpravodajové a novináři. Věřím putinovskému Rusku, všichni ostatní jsou lháři, sděloval tak v podstatě český prezident.
A Putin jeho slova potvrzoval: „Na Ukrajině žádní ruští vojáci nebojují,“ opakoval. Až do té doby, než najednou připustil, že tedy, no dobrá, tak tam tedy vlastně jsou a byli.
Pokud tedy nebudeme chtít vyslovit velmi ošklivé podezření, že náš pan prezident bez ohledu na pravdu či lež prostě opakuje to, co je mu z Kremlu jako pravda přikázáno, musíme nutně dojít k závěru, že pravdivé informace od nepravdivých odlišit neumí.
Kromě toho se zdá, že Miloš Zeman odlišuje pravdu od lži tak mistrně, že mu za jeho vlastní nepravdivé a pomlouvačné výroky soud už několikrát pravomocně nařídil omluvu. Takže by se chtělo říci: To nám tedy o schopnosti poznat pravdu vykládá ten pravý.