Do 28. března trvá v Česku nouzový stav. O jeho důležitosti a na to navazujícím dalším prodloužení bude během příštího týdne jednat sněmovna. Babišova vláda totiž po víkendu zřejmě požádá o další pokračování. Opoziční strany prozatím však nemají jasno.
„Čísla jsou lepší. Pokles není ale tak rychlý, jak jsme si přáli. Neklesá ani obsazenost nemocnic, tam jsou čísla stále vysoká,“ řekl vicepremiér Jan Hamáček na pondělní tiskové konferenci. „Situace se vyvíjí ani ne úplně kriticky, ale ani ne tím úplně nejoptimističtějším scénářem,“ uvedl ve stejný den ministr zdravotnictví Jan Blatný. Z výroků kabinetu Andreje Babiše je tak patrné, že o další nouzový stav bude mít zřejmě zájem.
K dalšímu prodloužení stavu nouze ale bude potřeba souhlas sněmovny. Opoziční poslanci zatím nejsou přesně rozhodnuti, jak se k této věci postaví, bude ale záležet na přístupu vlády. Od ministra Jana Blatného (za ANO) očekávají, zda je obeznámí s důvody všech opatření, jak jsou efektivní, prim také bude hrát aktuální epidemická situace.
„Počkejme, jak budou po třech týdnech vládního lockdownu vypadat čísla, a také bude důležité, s jakým návrhem dalších kroků vláda přijde. Klíčové je, zda má vláda nějaký plán, co bude dál,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala za koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09).
Jeho spolustraník, poslanec Martin Kupka, byl ve svém vyjádření konkrétnější. „Vláda se dnes tváří, jako by prodloužení nouzového stavu daleko za Velikonoce bylo samo sebou. Za sebe říkám, že prodloužení nouzového stavu nepodporuju, už jen proto, že vidíme stále stejnou bezradnost vlády, která není schopná předložit žádnou vizi návratu do normálního života,“ napsal na svém twitterovém profilu.
Koalice Pirátů a STAN vyzvala ministra zdravotnictví, aby dodal klíčová data a podklady, které má k aktuální situaci k dispozici. „Požádal jsem ho, aby přinesl všechna dostupná data, abychom se vyhnuli situaci, kterou už známe, že se prostě na poslední chvíli dozvíme, co vláda zamýšlí. Zaznamenali jsme slova o rozvolňování po velikonočních svátcích. Já si myslím, že lidé by už neměli dostávat falešnou naději,“ řekl pro ČT24 předseda STAN Vít Rakušan.
Dá se očekávat, že klíčový hlas budou mít i tentokrát komunisté. Právě hlasy KSČM svým únorovým rozhodnutím nepodpořit prodloužení nouzového stavu dopomohly k tomu, aby bylo prodloužení zamítnuto. Předseda Vojtěch Filip se však k nadcházejícímu hlasování nijak nevyjádřil.
Opozice již dlouhodobě namítá, že klíčem k řešení epidemie není nutně nouzový stav, ale vhodně nastavené restrikce, kterým budou občané rozumět a které nouzový stav nemusí přímo vyžadovat. Schválen byl pandemický zákon, o jehož dostatečnosti se vedou právnické debaty. Podle mnohých hlasů by však měl k řešení současné situace stačit.
„Mně rozhodně nechybí v pandemickém zákoně nic. Myslím si dokonce, že portfolio možných omezení, tedy zásahů do občanských práv, je až zbytečně rozsáhlé a zejména časově zcela neomezené,“ komentoval advokát Tomáš Sokol.
V únoru poslanci odmítli nadále prodlužovat nouzový stav. Předsedovi vlády Andreji Babišovi opozice opakovaně vytýkala, že už dopředu počítá s automatickým prodloužením, ale nebere v potaz jejich rady, jež mají pozitivně přispět k vývoji epidemie. Ten ještě donedávna nebyl vůbec optimistický. Teprve tvrdý lockdown pomohl vládě k tomu, aby čísla začala klesat – do jaké míry se jí povede čísla nově nakažených snížit, však zatím není jasné.
Babiš se tehdy pojistil a okamžitě začal svalovat vinu na opozici. „Pokud se zvýší smrtnost u nás, tak ať si to opozice vezme na triko,“ uvedl Babiš. Předseda ODS Petr Fiala však prohlásil, že mu taková reakce připadá nepoctivá.
„Vláda hází své selhání na opozici a nevyvozuje z toho osobní zodpovědnost. Snažili jsme se nabídnout vládě řešení. Iniciovali jsme jednání. Na straně vlády jsme nenašli partnera. Vláda zná jedinou věc: Prodlužte nouzový stav. Není to řešení, je k tomu potřeba přistoupit jinak,“ uvedl.
Neprodloužení stavu nouze tehdy rozvířilo debatu mezi vládou a opozicí. Šlo o první výraznější krok k opatrné spolupráci, která však ke spolupráci např. s Anticovid týmem koalice SPOLU zatím nepřispěla. „Reflektují nás ale odborníci vlády. Několikrát jsme se spojili s profesorem Helem, který je partnerem docenta Smejkala, který je součástí iniciativy Sníh. Tato jediná odborná skupina, se zdá, je skupinou, jejímuž hlasu v současnosti naslouchá pan premiér,“ uvedl pro FORUM 24 lékař a poslanec za TOP 09 Vlastimil Válek.