Lidé si Praze u památníku Anthropoid připomněli 81. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Česká republika si v sobotu výročí připomíná jako významný den s označením Den národního vzdoru. Na místě útoku parašutistů na zastupujícího říšského protektora se sešlo několik desítek lidí, zástupci Prahy 8, parlamentu a organizace Orel, jejímiž členy byli i vojáci a výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Akce k výročí se konaly i na dalších místech České republiky.
Nedaleko zatáčky, kde před 81 lety na Heydricha Kubiš a Gabčík zaútočili, stojí památník připomínající jejich čin. Nejmocnější muž tehdejšího protektorátu Čechy a Morava a jeden ze spolutvůrců holokaustu zemřel o několik dní později. Okamžitě po atentátu následovala krutá odplata nacistů – stanné právo, masové popravy a zatýkání, vyhlazení Lidic a Ležáků. Kubiš, Gabčík a pět dalších parašutistů padli 18. června po boji s přesilou v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.
Pietní setkání zahájila skotská hymna na připomínku toho, že ve Skotsku se aktéři operace Anthropoid cvičili. „Scházíme se zde, abychom připomněli největší odbojový čin na území německými nacisty okupované Evropy,“ řekl starosta Prahy 8 Ondřej Gros.
„Je třeba připomenout, že se tak stalo v době, kdy byli nacisté na vrcholu své moci. V době, kdy se zdála jejich porážka když ne utopie, tak jako velmi vzdálený sen. Tento čin by nebyl možný bez pomoci občanů, z nichž mnozí za svou odvahu zaplatili cenu nejvyšší,“ dodal. Lidé by podle něj ve dny, jako je výročí hrdinského činu československých parašutistů, měli přes všechny rozpory, které jsou v demokratické zemi přirozené, být jednotní v tom, že chtějí žít ve svobodné, demokratické a nezávislé zemi.
„Je to odkaz, který si musíme stále připomínat. Stojíme na prahu války nebo přihlížíme válce a není vyloučeno, že do ní budeme sami zataženi. Musíme být proto velmi stateční, musíme chápat odkaz těchto hrdinných činů a snažit se je napodobit. Musíme pomoci Ukrajině, musíme zahnat nepřítele,“ prohlásil poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). „Jsem rád, že tady dnes je orelská vlajka, protože oba hlavní iniciátoři byli orli. A na svůj úkol se připravovali v orelských branných oddílech už od roku 1933 jako mladí hoši,“ uvedl předseda organizace Orel Stanislav Juránek.
Krátké setkání v Libni ukončila česká a slovenská hymna a po nich také hymna britská. Na tamní pietní shromáždění navázal první ročník Sportovního rodinného dne nazvaného Operace Anthropoid 2023 v nedalekém areálu Základní školy Glowackého. Orel pro příchozí připravil soutěže v miniházené, softbalu či pétanque, jízdy zručnosti, střelnici, charitativní štafetu na cyklotrenažerech, workshopy parkouru nebo ukázky ragby a bojových sportů.
Do ulic hlavního města vyjela historická tramvaj připomínající místa a události spjaté s operací Anthropoid. Jízda symbolicky začala u Pražského hradu, kde měl v Černínském paláci kancelář cíl parašutistů, Reinhard Heydrich, a končí na zastávce Karlovo náměstí, blízko chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Zde parašutisté padli v boji s nacistickou přesilou.