Hlasování v letošních krajských volbách, které bylo spojeno s prvním kolem senátních voleb, v sobotu ve 14:00 skončilo. Mimopražští voliči v krajských volbách rozhodli o tom, kdo bude moci vládnout v jejich regionech. Celkové vítězství obhajovalo hnutí ANO. Na zhruba třetině území republiky včetně části Prahy si lidé vybrali senátory, nebo alespoň finalisty soubojů o 27 míst v horní komoře parlamentu. Nejvíce křesel v senátních volbách obhajovala ODS.
Účast zejména v krajských volbách bude podle zjištění ČTK od volebních komisařů zřejmě o něco nižší než před čtyřmi lety. Tehdy přišlo hlasovat 38 procent voličů, nyní by jich mohla být třetina, podobně jako v regionálních volbách před osmi lety.
K celkovému vítězství mělo v krajských volbách podle průzkumů nejlépe nakročeno opoziční ANO, které mělo šanci stejně jako před čtyřmi lety vyhrát v deseti regionech. Je ale pravděpodobné, že tak jako v roce 2020 nepromění všechny výhry v obsazení hejtmanských postů. Tehdy kvůli povolebním koalicím stanuli kandidáti ANO v čele pouze tří krajů, podobně jako ODS. Čtyři hejtmany získali Starostové, přestože vyhráli jen ve středních Čechách a Libereckém kraji. V Královéhradeckém kraji se prosadila koalice ODS, STAN a Východočechů, v níž pro letošní volby STAN vystřídala KDU-ČSL. Tato strana, stejně jako Piráti a Sociální demokracie, obsadila po jednom hejtmanském křesle.
V krajských volbách nejvíce mandátů obhajovalo ANO, a to 178 z celkového počtu 675 zastupitelů. Vládní ODS a Piráti před čtyřmi lety shodně obsadili po 99 mandátech, STAN se Starosty pro Liberecký kraj dohromady 91 mandátů, KDU-ČSL 53, Sociální demokracie ještě jako ČSSD 37 ze 125 obhajovaných, SPD 35 a adepti navržení TOP 09 celkem 19 mandátů. KSČM si v roce 2020 ještě jako parlamentní strana udržela 13 z původních 86 křesel.
V senátních volbách o znovuzvolení usilovalo, případně ještě bude usilovat ve druhém kole 23 z 27 stávajících senátorů, jejichž mandát letos končí. Nejvíce křesel obhajovala ODS, jejíž nominanti před šesti lety vyhráli v deseti obvodech. Kandidáti Starostů se prosadili v pěti obvodech, lidovečtí adepti ve dvou. Tři místa získali nezávislí kandidáti včetně Pavla Fischera, který nyní kandidoval za koalici čtveřice vládních stran.
Pavel Fischer byl zvolen v senátním obvodu Praha 12 již v prvním kole, zvoleni byli i lidovec Jiří Čunek, Petr Vícha (SOCDEM) a Martin Bednář (ANO).
Kluby stran současné vládní koalice si v jednaosmdesátičlenném senátu udrží většinu i v případě, že by jejich kandidáti v žádném z obvodů neuspěli. Bez ohledu na výsledek voleb si v horní parlamentní komoře uchovají jen kluby ODS s TOP 09, Starostů a lidovců společně 44 hlasů.
Členové okrskových volebních komisí začnou hlasy pro kandidující strany i jednotlivé adepty sčítat a výsledky předají Českému statistickému úřadu ke zveřejnění na volebním webu. Základní výsledky by podle dosavadních zkušeností mohly být známy do večerních hodin, konečné během noci na neděli. V pondělí výsledky projedná Státní volební komise a následně nechá zveřejnit ve Sbírce zákonů. Den poté začne plynout desetidenní lhůta, v níž bude možné volby napadnout u správních soudů.