Možná byste neuvěřili, ale někde tam venku je. Kdesi v Česku sedí podnikatel, kterému vláda zavřela podnikání. On ale na náhradách pobral tolik peněz, které by za normálních okolností nevydělal. Už se podělil se svými zaměstnanci, koupil nové auto a zbytek rozdal na charitu. Nudí se, a tak píše děkovný dopis premiéru Babišovi. Nebo že by bylo všechno trochu jinak?
Někteří podnikatelé si podle Babiše mohli přijít i na 270 tisíc korun. „V menším městě hospoda o pěti lidech, která platí nájem 30 tisíc korun, u nás dostane kolem 270 tisíc měsíčně podporu,“ říká premiér. Podnikatelé prý mají kryté mzdy, odvody i nájemné, navíc kompenzační bonusy.
Tvrzení je to odvážné, a tak se ho HlídacíPes.org pokusil ověřit. Mluvčímu hnutí ANO Vladimírovi Vořechovskému odeslal sadu dotazů, které měly rozkrýt, o jaké jde podnikatele, v jakých oborech, kolik jich je a co konkrétně předsedovi vlády napsali.
Překvapení se ovšem nekonalo: Vořechovský na zaslané dotazy neodpověděl.
Statistiky mluví jinak
Situace v podnikání v Česku je tak růžová, až se člověk diví, že z něho lidé utíkají. Možná proto, že nechtějí od Babiše pobírat nezasloužené výhody, a tak raději podnikání přeruší. Anebo zase – že by to nakonec bylo všechno trochu jinak?
Shodou okolností v úterý představila poradenská společnost Bisnode A Dun & Bradstreet Company zprávu, podle níž loni přerušilo podnikání 99 329 živnostníků. Je to o 43 % víc než v roce 2019 a o 65 % víc než v roce 2018.
Celkový trend, kterým OSVČ dočasně ukončovaly podnikatelské aktivity, nabral na tempu v druhé polovině roku, tedy v době, kdy se naplno projevily dopady vládních opatření a už bylo víceméně jasné, jak to bude se skvělou vládní podporou.
„Vývoj pandemie covid-19 není stále v ČR, ani v Evropě, příznivá. Tuzemská ekonomika v uplynulém roce propadla, vyhlídky do budoucna jsou stále nejisté. Postiženy jsou celé segmenty podnikání, firmy se dostávají do existenčních problémů, což se také odráží mezi OSVČ,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Když se na analýzu podíváme podrobněji, uvidíme, že nejhůř postižený je segment volných živností, následovaný stravováním a maloobchodem. Souvislost s koronavirem a vládními zákazy čistě náhodná.
Lidé píšou svému premiérovi
V marketingovém pojetí politiky ze strany hnutí ANO, ale třeba i ČSSD, je figura „lidé mi píší“ velmi oblíbená. HlídacíPes.org už na podzim popsal, jak je při „zvládání“ krize a ovlivňování veřejného mínění hojně používána. Není přitom žádným překvapením, že velmistrem žánru je právě předseda vlády Andrej Babiš. Zde ukázka některých jeho vyjádření z minulého roku:
„Lidé píšou, proč by nemohly být otevřené opravny kol a tak dále? Takže bude to k debatě.“
„Pan ministr mluví o polovině května, ale asi to nebude on, kdo o tom rozhodne. Musí to být kombinace ministerstva školství, ministra, školy, ale hlavně ministerstva zdravotnictví. Otázka je, jestli to ještě není brzy. Někteří lidé píšou, že nejlepší by bylo počkat na září.“
„Lidé mi denně píšou, co bychom měli otevřít. Mám tu od nich dlouhý seznam.“
„Lidé mi píšou, že když mohou být pohřby, tak proč ne svatby? Věřte, že o tom diskutujeme.“
Není v tom ale sám, poučila se i korunní princezna hnutí ANO Alena Schillerová:
„Celou dobu, co tu sedím, dostávám desítky zpráv od lidí. Od cizích lidí, které neznám. Píší mi na Messenger, píší mi na e-mail, píší mi do zpráv.“
„Začneme pomalu otevírat některé provozy. Lidé často píší, že už některé komodity potřebují,“ svěřovala se zase v době první vlny. „Velice často píší třeba, že nemůžou dětem nakoupit nějaké potřeby, aby si mohly malovat. Nebo mi psala paní, že nemohla dětem koupit boty, protože boty na internetu pro dítě nekoupíte. Je jaro a noha dítěti vyrostla.“
„Lidi mi píšou“ je zkrátka oblíbená řečnická figura. Hledat na ní nějaké zrnko pravdy je tak trochu zbytečná práce, což správně pochopil mluvčí Vořechovský a po něm i HlídacíPes.org.
Prostě to s těmi vděčnými podnikateli skutečně celé bude trochu jinak.
Tento článek publikujeme s laskavým svolením serveru HlídacíPes.org