V reakci na četné anonymní výhrůžky násilím, jejichž terčem se stal starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), vznikla petice na jeho podporu. Proti Kolářovi se ostře vymezuje ruská ambasáda v Praze, ale i Kreml poté, kdy zastupitelé městské části nechali odstranit bolševický monument z veřejného prostranství.
Jak známo, ruská ambasáda Koláře odsoudila v prohlášení a Kreml se zpětně rozpomněl, že odstranění sochy maršála Koněva je trestné, pročež starostu Koláře stíhá. Jakousi neoficiální součástí této nelibosti jsou anonymní útoky, ale i demagogicky zdůvodněné odsudky ze strany Putinovy páté kolony v Česku.
„Zprávy o výhrůžkách panu starostovi byly poslední kapkou. Nerady mlčky přihlížíme bezpráví,“vysvětlila deníku FORUM 24 spoluautorka této petice Helena Šuranská, co ji přimělo k jejímu sepsání. „Naším záměrem bylo hlavně povzbudit a podpořit oba pány Koláře, abychom vyvážily tu nenávist, která se na ně snáší,“ dodala i za druhou autorku Hanku Pospíšilovou.
V petici její autorky jednak odsuzují pokusy stoupenců Kremlu zastrašovat politika suverénní země a jednak poukazují na nesmyslnost obhajoby bolševického pomníku, který byl víc než cokoli jiného symbolem československé poroby ze strany sovětského impéria, symbolem sovětského imperiálního „Tady je to naše,“ jak doslova uvádějí v textu petice.
Zde je celý text petice:
Pokud souhlasíte, vyjádřete prosím souhlas svým podpisem. Děkujeme.
Bývalý český velvyslanec ve Spojených státech i Rusku a otec starosty Prahy 6 Petr Kolář ve vysílání Českého rozhlasu Plus vyjádřil velké obavy o svého syna. „Bojím se,“ řekl*. V minulosti dostal jeho syn policejní ochranu kvůli výhrůžkám fyzickou likvidací, později čelil útoku dezinformátorů. Nyní je starosta Prahy 6 Ondřej Kolář terčem zlých verbálních útoků, kdy výhrůžky smrtí pro něj i jeho rodinu nejsou výjimkou. To vše proto, že pod jeho vedením byla konečně odstraněna (naprosto pietně) a uložena socha neslavně známého maršála Koněva. Zde jsou v krátkosti argumenty pro její odstranění:
- Původně uváděný důvod – osvobození Prahy 9. května 1945 – byl již dávno vyvrácen: protokol o kapitulaci německých vojsk v Praze podepsal generál Kutlvašr s gen. Toussaintem již 8. května odpoledne. Koněvova vojska tak vjížděla do Prahy již osvobozené.
- Maršál Koněv na podzim 1956 velel sovětským vojskům při krvavém potlačení maďarského povstání – dva a půl tisíce obětí.
- V letech 1961–62, jako velitel Skupiny sovětských vojsk v Berlíně, se podílel na řešení druhé berlínské krize výstavbou Berlínské zdi.
- Jeho role v roce 1968 zůstává nejasná – podezření, že při své návštěvě v květnu vlastně zaštiťoval zpravodajskou přípravu srpnové invaze, se nedá doložit ani vyvrátit. Faktem zůstává, že členové jeho skupiny navštěvovali československé podniky, posádky a další instituce velmi intenzivně a všude zjišťovali informace pro případ invaze nanejvýš užitečné.
- Naopak není nijak nejasná jeho role při bombardování Mladé Boleslavi den po válce, kdy pouze proto, aby zabránil německým oddílům v přesunu do americké zóny, nařídil svrhnout cca 50 tun bomb na město, kde všichni slavili štěstí, že přežili válku, a sovětským letadlům nadšeně mávali. Během pár chvil zahynulo v Mladé Boleslavi přes 500 obětí včetně několika skupin dětí, které si mohly po dlouhých letech strachu konečně hrát na ulicích.
- Výše uvedená zvěrstva nelze nijak omlouvat poukazováním na to, že Koněv byl „pouze voják“, který musel plnit rozkazy. Naopak, Koněv byl již od 30. let důležitou oporou bolševického režimu; od roku 1937 byl poslancem Nejvyššího sovětu, o dva roky později kandidátem ÚV KSSS, to vše díky osobní ochraně ministra obrany Vorošilova i díky tomu, že v době nejzběsilejších stalinských čistek donášel na své spolupracovníky i velitele včetně Vasilevského a Žukova. V říjnu 1941 Koněv jako velitel Západního frontu naprosto selhal, jeho front byl u Vjazmy německými vojsky zcela zničen a jeho samého čekal trest smrti. Život mu zachránil Žukov, netuše, že na něj Koněv donášel…
- V jednotkách maršála Koněva byly lidské ztráty asi 2,5x vyšší než průměrné ztráty Rudé armády jako takové, a to byly její lidské ztráty podstatně vyšší než v armádách civilizovaných zemí, především v důsledku naprosté neúcty k lidskému životu (dokumentované hláškou ruských velitelů „Nas mnógo“), jakož i v důsledku mnohdy nesmyslných strategických i taktických chyb Stalina a jeho věrných.
- Postavení sochy Koněva v žádném případě nelze vnímat jako výraz vděku Pražanů za osvobození v roce 1945: motiv vděku by mohl být brán v úvahu, kdyby byla socha vztyčena po válce, ještě třeba i v 50. letech. Jenže pomník je z roku 1980, tedy z doby, kdy o vděčnosti Sovětskému svazu nemohlo být ani zmínky. Socha z roku 1980 je tak jenom symbolem československé poroby vůči sovětskému impériu, symbolem sovětského imperiálního „Tady je to naše“. Aktuální reakce ruské ambasády na jakékoli pokusy o řešení jsou jenom smutným důkazem, že současné Rusko zcela pokračuje v imperiálních praktikách expanzivního carského Ruska, pak Ruska bolševického, posléze bolševického Sovětského svazu. Vyjadřujeme proto panu Kolářovi svou podporu.
Hanka Pospíšilová a Helena Šuranská
* Výraz „bát se“ do rozhovoru vnesla moderátorka Českého rozhlasu Plus a je patrné, že na něj Petr Kolář v odpovědi na přímo položený dotaz jen přistoupil – pozn. red.