Možná jste si při sledování České televize, která jinak velice dobře a podrobně informuje o žádosti policie o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka, všimli jedné pozoruhodné věci. Mezi pozvanými novináři, kteří celé dění komentují, jsou občas také zaměstnanci vydavatelství Mafra patřícího do holdingu Agrofert. Vzniká tak více než pozoruhodná situace, kdy zaměstnanci obviněného politika mají ve veřejnoprávní televizi nezávisle komentovat jeho obvinění.
Mezi pozvanými byl například komentátor Lidových novin Martin Zvěřina. Ten přitom v tomto Babišově listu v pátek uveřejnil svůj názor v tom smyslu, že „volební kampaň“ začala. „To načasování je velice podivné a nevíme, zda to protahování ze strany policie… nebo řekněme proč nemohla policie to obvinění sdělit dejme tomu v dubnu,“ uvádí například Zvěřina, přestože státní zastupitelství i policie shodně tvrdí, že k průtahům vyšetřování docházelo „ze strany soukromých subjektů“, tj. Agrofertu.
V Událostech komentářích se zase objevil Miroslav Korecký z Mladé fronty DNES, který ale hovořil zejména o tom, jak Babiš a jeho případné jmenování do premiérského křesla poškodí českou politickou kulturu. Problémem je ale spíše fakt, že u Babišových novinářů není v televizi zdůrazněno, že jsou zaměstnanci vydavatelství z Agrofertu, a tak jsou zároveň zaměstnanci toho, o kom mluví. Přitom paradoxně při vystoupení novinářky Sabiny Slonkové televize neopomněla uvést, že v roce 2014 vedla MF DNES – tedy v době, kdy už deník patřil Andreji Babišovi.
Pro deník FORUM 24 se k celé věci vyjádřil člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka. „Česká televize je Babišem permanentně ostřelována, že mu škodí. Když ne tedy Miroslav Kalousek, tak zase zpravodajství ČT. Jeho despotičnost prostě nesnese kteroukoliv zprávu, která reálně informuje o jeho kontroverzních činech. Ta drzá nadutost a primitivní manipulace jsou naprosto neuvěřitelné, bez jediného důkazu tu pozuráží celé televizní redakce z korupce a ještě pak na ně píše stížnosti Radě ČT! Zvát novináře ,jeho‘ MAFRY do ČT je tedy celkem logický krok šéfů zpravodajství. Než strpět další a další Babišovy tyátry a mučednické fňukání, je poučné vidět, jak na jeho excesy nahlíží právě jeho vlastní lidé. Zpravodajci tu na rozdíl od předsedy ANO ctí zákony, v jejich případě ten o České televizi,“ říká radní.
A co si myslí o jednotlivých komentátorech? „Kdo měl možnost zhlédnout televizní výkony komentátorů LN Zvěřiny nebo Kamberského, udělal si obrázek sám. Kroutili se ukrutně, je vidět, že za ně mluví výplata, nemají to zrovna lehké. Takže míra vkusu, díky níž jsme na obrazovkách aspoň zůstali ušetřeni bezpáteřních výkonů šéfredaktora MF DNES Plesla nebo Babišova Macháčka, podle mě nebyla překročena,“ uvedl pro FORUM 24 Šarapatka.
Právě Jan Macháček byl ale v případě Babišových problémů hostem v dřívějších měsících, zejména v květnu a v červnu, kdy probíhala vládní krize a Babiš byl z vlády odvolán. Na střet zájmů pozvaných komentátorů jsme se proto ptali i v samotné televizi. „K politickým tématům vybíráme komentátory podle relevance, jejich zaměření a zkušeností. Není pravda, že lidé z Mafry komentují Andreje Babiše více než komentátoři z jiných médií. Zpravodajství České televize bere zřetel na to, že na každý problém mohou lidé nahlížet z různých úhlů, a dbá na to, aby různé názorové proudy dostávaly prostor k vyjádření. I proto vedle politiků ve vysílání vystupují osobnosti z řad odborníků a novinářů z renomovaných institucí a relevantních médií,“ uvedla k problému tisková mluvčí České televize Karolína Blinková.
Samozřejmě že ve vysílání nemusí docházet k tomu, že by komentátoři, jako je právě Petr Kamberský, Jan Macháček nebo Martin Zvěřina, Babišovi nějak okatě nadržovali. Jako jeho zaměstnanci ale nemohou o případných trestných činech a dalších problémech svého šéfa hovořit stejně volně jako novináři jiní. Je proto velmi zvláštní, že v České televizi, která v jiných případech velmi dbá na nezaujatost a vyváženost, k podobným věcem dochází, aniž by na ně bylo upozorněno.