Náhrada staré garnitury politiků, Pavel Bělobrádek jako premiér nebo 15 procent hlasů ve volbách. Cíle a sny nově vzniklé koalice KDU-ČSL a STAN, nápaditě nazvané Lidovci a Starostové, tedy dvou stran, o kterých se nedá tvrdit nic pozitivního ani negativního. Obě totiž působí tak nečitelně a místy až bezmyšlenkovitě, že je s určitostí nelze zařadit nalevo, napravo ani na střed. Zcela jistě se však dá použít známé pořekadlo o větru a plášti.
Spolupráce zbrusu nového politického uskupení má sice podle některých volebních modelů reálnou šanci se dostat do poslanecké sněmovny, ale tato věštění se málokdy setkají s realitou. Spíše se dá předpokládat, že LaS, pokud se tato zkratka bude užívat, skončí pod hranicí, umožňující jim angažmá ve sněmovně. Jediní, kdo si to nepřipouštějí, jsou sami členové nové koalice.
Pro Bělobrádka s Gazdíkem je volební úspěch tak jasnou záležitostí, že si už rozdělují i posty. Jasným favoritem na premiéra je třeba předseda lidovců. Zřejmě za svoje „neměnné“ názory a „jasný“ postoj vůči Andreji Babišovi. Nejprve mu společně se svými spolustraníky a sociálními demokraty umožnili mocenskou expanzi a nyní před ní varují. To je ovšem při bližším ohledání stejný model, jaký funguje ve vládě už teď, takže by vlastně došlo pouze ke změně jmen na cedulkách u premiérských dveří.
Stejně bláhový jako diskuse o premiérovi z řad Lidovců a Starostů je i předpoklad volebního výsledku kolem patnácti procent. Ale podobné odhady jsou letos hitem u mnoha stran. Realisté počítají s třiceti procenty, ODS bude prý brát vysněných 20, dalších 40 brzy připíše spřátelená firma na průzkumy hnutí ANO. Sociální demokraté, komunisté, TOP 09, okamurovci také mají dostatek voličů. Letos zkrátka 100 procent stačit nebude, a proč by tedy LaS nemohli mít patnáct.
Třetí síla, jak nového kočkopsa označuje lezec po cizích politických zádech Gazdík, má po první společné tiskovce sil dost. Ty však budou ubývat, až těsně před volbami dojdou úplně. Vzhlížení k Jiřímu Drahošovi jako antizemanovská politika ani volání po vymýcení starých struktur budou potenciální voliče bavit několik měsíců. Poté si všichni uvědomí, že Lidovci a Starostové nenabízejí nic, krom škemrání o hlasy, které by jim dali ještě na chvilku čichat odér moci.