V nejnovějším květnovém volebním modelu agentury Kantar CZ získali křesťanští demokraté pouhá 3,5 procenta hlasů. Přitom v dubnovém modelu KDU-ČSL získala o jedno procento více a v únorovém obdržela dokonce 5,5 procenta. Klesající trend lidoveckých preferencí je tak více než zjevný. Za nižší podporou této partaje pod vedením Mariana Jurečky stojí hlavně neviditelnost některých ministrů. KDU-ČSL by měla mít větší ambice a dotáhnout reformu penzí.
Křesťanští demokraté dnes v žádném případně nejsou slabá bezvýznamná strana bez vlivu. Jejich poslanecký klub má 23 členů a takhle početný v historii České republiky ještě nikdy nebyl. Po sněmovních volbách v roce 2013 měli čtrnáct poslanců a o čtyři roky později jen deset. Kromě toho mají relativně silný klub v horní komoře parlamentu a nádavkem ještě dva europoslance a hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha.
Především ale ve vládě Petra Fialy disponují hned třemi rezorty, které se v současném době ukazují jako velmi významné a skrývající nemalý potenciál. Nejde jenom o ministerstvo práce a sociálních věcí, v jehož čele stojí šéf křesťanských demokratů Marian Jurečka, nýbrž také o ministerstvo životního prostředí, které vede nepříliš známá a viditelná Anna Hubáčková a rezort zemědělství s ministrem Zdeňkem Nekulou.
Zatím nejvýraznějším počinem, který lze s lidovci spojit, je jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě pro rodiny s hrubým ročním příjmem do jednoho milionu korun. Ten v úterý schválila poslanecká sněmovna a podle odhadů Jurečkova ministerstva by se měl týkat přibližně 1,56 milionu dětí.
Lidovci a skutečná penzijní reforma
Přesto se nezdá, že by tohle opatření, které se setkalo s nemalou kritikou a až příliš se podobá populistickým opatřením z dílny hnutí ANO a Andreje Babiše, křesťanským demokratům jakkoli pomohlo. Jejich předseda k příspěvku tento týden po jeho schválení v dolní komoře prohlásil: „Posunuli jsme se o důležitý krok kupředu, abychom podle plánu v srpnu mohli začít vyplácet příspěvek, který pomůže řadě rodin se středními a nízkými příjmy. Peníze dostanou v době, kdy mají vysoké výdaje spojené se začátkem školního roku. Sám jako táta vím, že toto období může být opravdu finančně náročné. Nyní je situace ještě komplikovanější, protože všichni čelíme velkému zdražování.“
Jen by to chtělo, aby to ony rodiny se středními a nízkými příjmy ještě ocenily a KDU-ČSL se začaly zvyšovat jejich padající preference. Velmi podobná situace je také u návrhu na ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy, který chtějí lidovci ve sněmovně předložit. Ani ten zřejmě partaji nějaké velké množství nových hlasů nepřinese.
To, co by křesťanským demokratům naopak mohlo pomoci, je, kdyby se jim společně s jejich koaličními partnery podařilo vyřešit jednu z velkých výzev, která před Fialovou vládou stojí, a to je prosazení skutečné důchodové reformy. Tu ostatně vládní kabinet podle svého programového prohlášení slíbil předložit do konce roku 2023. V dubnu byl představen poradní tým pro penzijní reformu, který má fungovat pod ministerstvem práce a sociálních věcí a který má doporučit parametry změn důchodového systému. Od té doby je ale zatím ticho po pěšině.
Saúdové a jejich ropná pole
I když se to na první pohled nemusí zdát, velmi důležitou členkou vlády je ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která je ovšem mnohem méně viditelná, než jak by to odpovídalo jejímu aktuálnímu významu. Během našeho předsednictví v Radě EU bude totiž pokračovat příprava nové evropské klimatické legislativy Fit for 55 a právě nyní se rozhoduje o tom, v jaké podobě bude přijatá. Navíc tento balíček a i nedávno představená opatření pod označením RePower EU úzce souvisí s otázkou energetické bezpečnosti v Evropě, která se aktuálně velmi intenzivně řeší.
V každém případě ministryně Hubáčková a její rezort je zatím pro lidovce nevyužitou příležitostí. Vzhledem k problémům, kterým čelíme, a hledání jejich řešení však mají velký potenciál. Něco velmi podobného pak platí i pro ministra zemědělství Zdeňka Nekulu, který by rovněž mohl trochu více převzít iniciativu.
Místo toho ale na sebe ve středu upozornil tweetem, v němž reagoval na slova předsedkyně TOP 09 ohledně toho, že by stát měl prodat pivovar Budvar, který má ve svém vlastnictví: „Stranickou ‚sestřenici‘ Markétu Pekarovou Adamovou mám rád a chápu, že to nemá v TOP 09 nyní jednoduché. Jednoznačně ale říkám, že Budějovický BUDVAR PRODÁVAT NEBUDEME. Loni tržby podniku překonaly poprvé 3 mld. Kč, zisk dosáhl 305 mil. Kč. Prodat Budvar je, jako by Saúdové prodali ropná pole,“ zdůraznil Nekula.
Výchozí pozice, kterou lidovci v současné době mají, není vůbec špatná. Pokud ovšem nechtějí být stále víc závislí na koalici SPOLU, jejíž jsou součástí, musí o dost více využívat možnosti, které jim skýtají rezorty pod ně spadající – a to nejenom ministerstvo práce a sociálních věcí, i když to se samozřejmě nabízí nejvíce.