Vedení vládní KDU-ČSL chystá změny ve fungování strany. Kromě vnitřních procesů se chtějí zaměřit i na nové programové vize. Ve hře je i změna názvu a grafiky. Konkrétní změny, na kterých se lidovci shodnou, chtějí představit na podzim na ideové konferenci. „To, čemu se věnujeme, je strategie, které říkáme Lidovci 2030+. Je to vize budoucnosti České republiky,“ popisuje pro deník FORUM 24 ministr životního prostředí a místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.
„Nejsme populistická strana nebo strana jednoho muže jako SPD nebo ANO. My jsme hodnotová a dlouhodobá strana, která má vizi pro Českou republiku a neorientuje se jen podle toho, jak Babiš nebo kdysi Paroubek nasliní prst a dívá se, kudy proudí veřejné mínění. Nic takového neděláme,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Lidovci hledají nový strategický rámec. Zároveň ale vedou debatu o vnitřním fungování strany a o tom, jestli nemají zjednodušit procesy ve stanovách. „To je relevantní diskuze a součástí toho může být i rebranding,“ přiznává místopředseda lidovců Hladík.
Podle europoslance a člena předsednictva lidovců Tomáše Zdechovského je důležité si uvnitř strany říct, kam chce jít v příštích patnácti letech, a nastolit nějaký směr. „Taková debata byla naposledy v roce 2010, kdy jsme se nedostali do poslanecké sněmovny. Dnes vidíme tu potřebu posunout to dál. Svět se vyvíjí, přišla válka na Ukrajině, je tady spousta dalších výzev – migrace, změny klimatu a tak dále,“ popisuje Zdechovský.
„Očekáváme, že tato debata nám umožní definovat naši lidoveckou vizi a směr, kam bychom chtěli, aby společnost s našim přispěním směřovala,“ dodává 1. místopředseda strany a místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek. Změny chtějí lidovci představit 21. října letošního roku na programové a ideové konferenci.
Reakce na nízké preference?
Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě KDU-ČSL přisuzují zisky okolo pěti procentních bodů. Není tak jisté, zda by se lidovci v případě voleb do dolní komory parlamentu probojovali. Podle posledního průzkumu agentury Median by získali pouhá čtyři procenta. Změny fungování strany a její programové vize ale podle členů předsednictva s nízkými preferencemi nesouvisí.
„Diskuze byla plánovaná, plánuje se od roku 2021. Bylo to přesně po deseti letech a chtěli jsme i vnitřně si říct, kam chceme jít. Je potřeba si sednou, říct si, že se svět mění a to, co nás před dvěma lety jako téma ani nenapadlo, tak tady je a jakým způsobem se k tomu postavíme,“ popisuje Zdechovský.
KDU-ČSL je strana, která se soustředí na své hodnoty a snaží se plnit svůj program v zájmu našich voličů. I přesto, že jsme mnohdy podceňováni.
Jan Bartošek navíc připomíná, že v senátních volbách dokázalo všech šest lidoveckých kandidátů ve druhém kole voleb zvítězit a lidovci potvrdili i svou pozici nejsilnější strany v komunálních volbách. „KDU-ČSL je strana, která se soustředí na své hodnoty a snaží se plnit svůj program v zájmu našich voličů. I přesto, že jsme mnohdy podceňováni, naše výsledky hovoří za vše,“ říká s tím, že volební průzkumy neberou v potaz specifické geografické rozložení voličů, což může být dalším důvodem pro rozdílné výsledky preferenčních průzkumů. „Proto nevnímáme průzkumy jako jediný indikátor úspěšnosti naší strany,“ dodává Bartošek.
O úspěchu v druhém kole senátních voleb mluví i poslanec Jiří Navrátil. „KDU-ČSL je občas podceňovanou stranou, ale v realitě jsme dokázali v druhém kole posledních senátních voleb ze šesti kandidátů udělat šest senátorů díky velké podpoře členů strany i voličů. Také jsme potvrdili pozici nejsilnější strany v komunálních volbách a získali nejvíce mandátů ze všech parlamentních stran,“ říká.
Respekt ke krajině, ekonomie i venkov
Kromě vnitrostranických procesů se chtějí lidovci do podzimu letošního roku zaměřit i na nové programové vize. Jedním z hlavních témat by mohlo být například životní prostředí. Lidovci mají navíc i ministra, který řídí tento resort.
„Jedno z hlavních témat bude životní prostředí, respekt ke krajině, venkov a zemědělství. Témata, která jsou spojená se sociální rovností, potom je to téma bezpečnosti i ekonomické. Chceme otevírat ekonomická témata daleko více a chceme být aktivní,“ vypočítává Zdechovský, na co se KDU-ČSL chce zaměřit.
„Našim cílem je profilovat se jako moderní a tradiční lidová strana, která dokáže nabídnout řešení současných výzev a zároveň zůstává věrná svým hodnotám,“ dodává Bartošek. „Chceme zůstat tradiční lidovou stranou, která umí nabízet řešení výzev moderní doby ať už v oblasti podpory rodičů, kvalitního českého zemědělství, ochrany životního prostředí či zajištění bezpečnosti pro naše obyvatele,“ pokračuje Navrátil s tím, že se chtějí zbavit nálepky strany, která je pouze pro věřící, starší generaci či obyvatele malých obci.
KDU-ČSL, nebo lidovci?
KDU-ČSL dlouhodobě prosazuje název Lidovci. I to by mohlo být součástí změn, které vedení strany plánuje. Strana vznikla v lednu roku 1919 sloučením několika katolických stran, do roku 1992 nesla jméno Československá strana lidová, jedná se tedy o jednu z nejstarších českých politických stran. Od roku 2019 nese název KDU-ČSL.
„Název se změnil na posledním sjezdu, kdy se rozhodlo, že se budeme jmenovat KDU-ČSL, nikoliv Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová, ale dnes jdeme takovým směrem. Tak, jako jsou tady Piráti, chceme, aby tady byli Lidovci. Jednoznačný, stručný, úderný název Lidová strana,“ popisuje europoslanec Tomáš Zdechovský.
Tak, jako jsou tady Piráti, chceme, aby tady byli Lidovci. Jednoznačný, stručný, úderný název.
Naopak podle Jana Bartoška změna názvu není na pořadu dne. „Pokud budeme někdy v budoucnu uvažovat o změně názvu naší strany, je to otázka, na kterou mohu odpovědět až v ten daný čas. A v případě, že bychom se k tomuto kroku rozhodli, bude to až po vnitrostranické diskuzi a zvážení, zda změna názvu může přinést větší přínos pro naše hodnoty a program,“ říká deníku FORUM 24.
„Prozatím není jisté, zda název budeme měnit. Je to o široké diskusi s členskou základnou,“ uzavírá poslanec Navrátil.