Vedení lidovců v pátek znovu převzal Marek Výborný, do čela strany se vrací téměř po pěti letech. Ve druhém kole volby předsedy KDU-ČSL získal ministr zemědělství 159 hlasů, celkem delegáti odevzdali jemu a obhajujícímu Marianovi Jurečkovi 266 hlasů. Beze jména bylo 22 lístků. Hladký průběh sjezdu zkomplikovala volba prvního místopředsedy. V ní tvrdě narazil ministr životního prostředí Petr Hladík, který byl jediným kandidátem. Od delegátů totiž získal jen 126 hlasů, potřeboval jich 142. V opakovaném hlasování jich dostal ještě méně.
O post statutárního zástupce předsedy KDU-ČSL se tak nakonec nečekaně ucházeli expředseda a nynější poslanec Pavel Bělobrádek a náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník. Ve volbě nakonec uspěl Bělobrádek, když od delegátů získal 197 hlasů a stal se tak prvním místopředsedou lidovců. „Moc vám děkuji za silný mandát,“ řekl krátce po zvolení.
Na předsedu kandidovalo 6 členů
V prvním kole volby předsedy strany kandidovalo šest kandidátů, nikdo však neuspěl. Do druhého kola postoupili již zmínění Výborný a dosavadní šéf strany Jurečka. Hlasovalo 290 delegátů, Výborný v prvním kole získal 114 hlasů a Jurečka jich obdržel 78.
Bez podpory regionů, pouze místních organizací, kandidovali senátor Jiří Čunek a jihočeský poslanec Šimon Heller. Kandidaturu pražské organizace KDU-ČSL přijal její předseda Tomáš Kaplan. Sám sebe pak přímo na sjezdu nominoval Jiří Regner z Královéhradeckého kraje. Čunka volilo 53 delegátů, Kaplana 21, Hellera 19 a Regnera dva. Tři lístky byly odevzdány bez jména kandidáta. Nominací z krajů se před volbou předsedy vzdali Michaela Šojdrová a Pavel Bělobrádek. Podpořili uchazeče z řad ministrů, tedy Jurečku a Výborného.
Výborný odstoupil v lednu 2020 z čela strany kvůli rodinným povinnostem, nahradil jej právě nynější vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Jurečka. Delegátům Výborný slíbil kontinuitu kombinovanou s novými tvářemi. Hlavním úkolem strany podle něj bude znovu získat před sněmovními volbami v příštím roce ty voliče koalice SPOLU, kteří nevidí důvod jít hlasovat.
VIDEO: PRVNÍ DEN LIDOVECKÉHO SJEZDU
Výborný po svém zvolení řekl, že jeho práce v čele KDU-ČSL bude směřovat k tomu, aby strana uspěla příští rok v parlamentních volbách. „Když do toho půjdeme společně plnou silnou, tak to určitě zvládneme,“ prohlásil. KDU-ČSL by podle Výborného měla více znít jednotným hlasem, důležité pro další fungování strany bude nové složení předsednictva strany, které vzejde z voleb na sjezdu. „Čeká nás obrovský úkol připravit rychle strategii, abychom příští rok uspěli v parlamentních volbách. Musíme být silní jako KDU-ČSL, musí být silná i koalice SPOLU,“ řekl.
Výborný poděkoval Jurečkovi za jeho práci v čele KDU-ČSL. Jurečka stranu podle Výborného převzal v poměrně složité situaci a nyní má 22 poslanců, 12 senátorů, jednoho europoslance a silné zastoupení na krajské i obecní úrovni. Jurečka jako ministr práce a sociálních věcí má podle Výborného zůstat ve vedení KDU-ČSL garantem sociální politiky. „Mariane, počítám s tebou, aniž bych předjímal, jak bude vypadat nové vedení (KDU-ČSL),“ podotkl Výborný.
Mezi spolustraníky, které by chtěl do nejužšího vedení, jmenoval Výborný šéfy obou parlamentních klubů Aleše Dufka a Josefa Klementa, dosavadního místopředsedu a ministra životního prostředí Petra Hladíka, expředsedu Pavla Bělobrádka, starostku Kravař Moniku Brzeskovou a ministerské náměstky Václava Pláteníka a Eduarda Hulicia.
Výbornému blahopřáli předsedové tří ostatních koaličních stran, ODS, TOP 09 a STAN. Premiér a předseda ODS Petr Fiala se těší na další spolupráci ve vládě i v koalici SPOLU. Rovněž předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) je přesvědčena, že úspěšná spolupráce v koalici SPOLU bude pokračovat. Na další spolupráci se těší i ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan. Svá vyjádření zveřejnili na sociální síti X.
„Úkolů je před námi pořád dost,“ napsal na sociální síti X Rakušan. Pekarová Adamová zároveň poděkovala dosavadnímu předsedovi strany a ministru práce Marianu Jurečkovi za práci, kterou jako předseda odvedl. „Na čem jsme se dohodli, to platilo. Moc si toho vážím,“ napsala.
Delegáti v pátek ještě mají na programu volbu statutárního zástupce. Večer se představí další kandidáti na místopředsedy a členy předsednictva, k hlasování o nich se účastníci sjezdu sejdou v sobotu ráno.
Sjezd vládních lidovců v Olomouci začal českou hymnou a hymnou Evropské unie. Zabývají se také otázkou, jak získat voliče před parlamentními volbami v příštím roce po propadu preferencí pod pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny, který jim přisuzují některé průzkumy. Na sjezd přijel křesťanské demokraty pozdravit také premiér Petr Fiala (ODS). Více o jeho projevu před delegáty lidovců naleznete zde.
Na úvod sjezdu neprošel návrh poslance Hayato Okamury, aby delegáti před volbami předsednictva prodiskutovali další působení KDU-ČSL v koalici SPOLU. Podle Okamury měl sjezd buď doporučit setrvání v koalici a kdyby měli delegáti opačný názor, měli by zavázat vedení strany, aby KDU-ČSL v příštích sněmovních volbách kandidovala samostatně. „Třetí možnost je, že dáváme pravomoc celostátnímu výboru, aby o tom rozhodl po sjezdu,“ řekl Okamura, který ale pro svůj návrh nezískal potřebný počet hlasů.