KOMENTÁŘ / Čas od času to přijde. Vždy to bude znít zajímavě a bude to mít explozivní potenciál. Miroslav Kalousek prý zakládá, neboli zvažuje založit novou politickou stranu. Aktuálně se tím zabývají Lidové noviny a sice řadový, ale nejviditelnější člen TOP 09 musí opětovně vysvětlovat, že to není až tak žhavé, s úplně novým bonmotem: Na založení nové strany chybějí lidi. Zatím jsme tedy ve stádiu, že Lidové noviny něco napsaly o myšlenkách Miroslava Kalouska, ten samý Kalousek to víceméně popřel a korunu tomu všemu nasadil sebevražedný název budoucího politického subjektu v České republice, tedy SRO – Strana rozpočtové odpovědnosti.
Teď, když jsme se úvodem nového roku nasmáli, pojďme se bavit trochu seriózněji. Miroslav Kalousek se na vynucené politické penzi evidentně nudí a už ho nebaví jenom nastavovat tvrdé a sarkastické „zrcadlo rozpočtové odpovědnosti“ vládě Petra Fialy ve všech možných médiích a na sociálních sítích. Je to hráč s jasnými názory a chce se vrátit do vysoké politiky v čase, když vládní pětikoalici drží zevnitř (vláda, poslanecká sněmovna) a souběžně ničí zvenčí (klesajíci důvěra v průzkumech veřejného mínění) nevyhnutelné kompromisy.
Sociologické měření vykazuje kontinuální odliv zklamaných pravicových voličů a pokles stranické podpory ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Kalousek jasně vidí ideový a voličský prostor na politické scéně pro říznou, proreformní a prozápadní pravici s uvěřitelným lídrem, který má tah na branku.
Otázkou zůstává, zda to má být úplně nová politická strana, nebo TOP 09 s novým vedením. Kalousek dlouho držel basu, stylizoval sám sebe do role lojálního člena TOP 09 a s vypětím všech sil i podporovatele vládní koalice. Vedení TOP 09 mu však ukázalo záda, zamítlo jeho ambici kandidovat v evropských volbách a bývalý šéf strany pochopil, že tudy cesta nevede.
Když tedy Miroslav Kalousek říká, že budoucí nová strana nemá lidi, neříká, že nová strana pro něj nemá smysl. Naopak, on definitivně pochopil, že skrze vedení TOP 09 to nepůjde, mandát potvrzené předsedkyně strany Markéty Pekarové Adamové potrvá minimálně do dalších parlamentních voleb. Může jí okopávat kotníky a posílat mediální knížecí rady o rozpočtové odpovědnosti nebo leadershipu, to je tak všechno.
Kalousek intuitivně cítí poptávku zklamaných voličů po jakési nové a odvážné pravici. Tohle volání však naráží na několik překážek. Nové politické strany můžou vystřelit, ale velice rychle zase padnout. Bez historie, struktur a programu mají prokazatelně jepičí život.
Počáteční úspěch TOP 90 v parlamentních volbách 2010 stál a padal na unikátním osobnostním tandemu Karel Schwarzenberg-Miroslav Kalousek, který nabídl mladšímu a pravicovému elektorátu liberálnější a proevropskou alternativu vůči konzervativní a euroskeptické ODS. Kalousek dnes takového silného hráče do tandemu nemá a podle všeho ani osobnosti nižšího ranku.
Po „vyhození“ z eurovoleb má však silnou motivaci a dva roky k dobru, což je dostatečně dlouhá doba na založení nového politického subjektu, který může prorazit v nejbližších parlamentních volbách. Vláda Petra Fialy a koalice SPOLU může svého jediného autentického pravicového kritika ignorovat, ale nemůže ignorovat odliv svých voličů. Právě tyhle hlasy může Kalousek po parlamentních volbách zachránit pro svět bez Andreje Babiše.
Jasně, úplně jsme zapomněli na to nejsnadnější řešení. Koalice SPOLU, Petr Fiala nebo TOP 09 se už dávno mohla s Kalouskem dohodnout na nějaké formě win-win bližší spolupráce a Lidové noviny by dnes musely psát o něčem jiném. Ale nemusí. Vládní koalice se tak dlouho zbytečně bála osobností formátu Miroslava Kalouska, až se ho dnes musí bát zcela oprávněně. Měly dostatek času, aby ho získaly na svou stranu, Kalousek má dnes dost času, aby se pokusil získat na svou stranu jejich bývalé voliče.