Na konci minulého týdne zahájil Vyšetřovací výbor Ruské federace trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. O tomto kroku rozhodlo zastupitelstvo Prahy 6, agentura TASS však jmenuje přímo starostu městské části Ondřeje Koláře (TOP 09). Jeho postoj kritizoval prezident Miloš Zeman, podpory se však Kolářovi dostalo napříč politickými stranami.
„Stíhání demokraticky zvolených komunálních představitelů za výkon jejich pravomocí cizím státem, notabene retroaktivně, je neakceptovatelné a svědčí o stavu právního státu a demokracie v Ruské federaci,“ říká lidovecký místopředseda Ondřej Benešík.
Lidovci předně odmítají vměšování Ruské federace do kompetencí demokraticky zvolených zastupitelů. Jak upozorňují, rozhodnutí sochu prozatím přemístit do depozitáře je podle nich výlučnou pravomocí zastupitelstva Prahy 6.
Reakci ruských orgánů označuje Benešík nejenom za nepřiměřenou, ale také v přímém rozporu s aktuálním stavem pomníků a hrobů československých legionářů na ruském území. „Tamní úřady o ně mají podle platných dohod řádně pečovat,“ dodává s tím, že se tak ale neděje.
Trestní stíhání v Rusku umožňuje zákon, který v úterý 7. dubna podepsal prezident Vladimir Putin. Za poškození válečných hrobů a pomníků v Rusku i v zahraničí podle něj teď hrozí až pětiletý trest vězení.
Přepisování dějin
Ve světle této kauzy chce KDU-ČSL iniciovat podrobnější diskuzi o novodobých dějinách a jejich výkladu. Ač lidovci upozorňují, že nechtějí jakkoliv snižovat zásluhy Sovětského svazu na porážce nacismu, nemělo by se podle nich zapomínat na celkový kontext a politické okolnosti nejenom konce, ale i začátku a průběhu druhé světové války.
Bohužel i po třiceti letech od pádu totalitního režimu je v české společnosti stále do určité míry přijímaný neúplný a komunistickým režimem zcela pokřivený výklad novodobých československých i světových dějin.