Je potřeba urychleně otevřít diskuzi na evropské úrovni, vyzval v souvislosti s chováním Elona Muska místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle něj jsou „miliardářské experimenty“ nejbohatšího muže planety obrovským rizikem pro demokracii. Bartošek takto reagoval na Muskovo vměšování se do evropské politiky. V poslední době například kritizoval vládnoucí labouristy v Británii nebo před volbami podpořil německou krajně pravicovou Alternativu pro Německo (AfD).
„Elona Muska nikdo nevolil ani v USA, natož v Evropě. Jeho miliardářské experimenty s naší budoucností jsou obrovským rizikem pro demokracii,“ napsal lidovecký místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek. „Podpora krajní pravice, manipulace s algoritmy sociálních sítí a destabilizace společnosti – je potřeba urychleně otevřít diskuzi na evropské úrovni, jak s těmito hrozbami zacházet a jaká pravidla vměšování nastavit,“ vzkázal na sociální síti X, která patří právě miliardáři Muskovi.
Ten je pravou rukou a poradcem nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, zároveň patřil k nejvýznamnějším podporovatelům během jeho volební kampaně. Nyní rozšiřuje své zapojení ve Spojených státech také na ovlivňování politického dění v Evropě. Nedávno například podpořil krajně pravicová uskupení ve Velké Británii nebo v Německu.
Musk na konci loňského roku zasáhl do kampaně před německými předčasnými volbami, které se mají po rozpadu koaliční vlády sociálnědemokratického (SPD) kancléře Olafa Scholze konat 23. února. V průzkumech aktuálně vede konzervativní unie CDU/CSU, jejíž volební lídr Friedrich Merz tak má velkou šanci stát se příštím spolkovým kancléřem. Na druhém místě se objevuje krajně pravicová AfD, se kterou odmítá spolupráci většina německých parlamentních stran.
„Jen AfD může zachránit Německo,“ okomentoval nejbohatší muž planety příspěvek německé krajně pravicové influencerky Naomi Seibtové, která ostře kritizovala politiku a postoje Merze, mimo jiné jeho odmítavý postoj ke spolupráci s AfD.
Musk vyjádřil podporu AfD už loni, když kritizoval přístup německé vlády k ilegální migraci. Současný kabinet jeho výroky označil za pokus ovlivnit volby. Tento týden pak miliardář vyzval britského krále Karla III. k tomu, aby rozpustil parlament a nařídil nové volby, zatímco zveřejnil sérii vtipů i verbálních útoků namířených proti tamnímu premiérovi Keiru Starmerovi. „Keir Starmer musí odejít a musí čelit obvinění ze spoluúčasti na nejhorším masovém zločinu v historii Británie,“ napsal Musk.
Zároveň vyzval k propuštění britského krajně pravicového aktivisty Tommyho Robinsona, který byl nedávno odsouzen v souvislosti s výroky o migrantech. „Osvoboďte Tommyho Robinsona,“ napsal Musk na svůj účet na sociální síti X. Robinson, vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon, byl koncem loňského října odsouzen k 18 měsícům vězení za porušení soudního rozhodnutí z roku 2021, které mu zakazovalo opakovat hanlivé výroky o syrském uprchlíkovi. „Proč je Tommy Robinson držen na samotce za to, že říká pravdu?“ dodal miliardář.
Robinson, zakladatel protiislámské skupiny English Defence League v roce 2009, byl v posledních letech odsouzen již několikrát, zejména za přestupky proti veřejnému pořádku. Loni v létě byl obviněn z rozdmýchávání protiimigrantských násilností. Robinsona sleduje na sociální síti X více než milion lidí. Než Musk X (někdejší Twitter, pozn. red.) koupil, měl Robinson na sociální síť zakázaný přístup. Musk mu ho po převzetí obnovil.
Nejbohatší muž planety také otevřeně podpořil extrémistickou protiimigrační Reform UK, s jejímž vůdcem Nigelem Faragem se nedávno setkal. Debatovali spolu mimo jiné o tom, že by Musk mohl stranu financovat. V neděli však otočil a Farage vyzval k odchodu z čela strany s tím, že Reform UK potřebuje nového lídra. „Farage na to nemá,“ doplnil Musk. Neupřesnil však, jaké má pro tento názor důvody.
V listopadu zase miliardář vyzval k vyhození italských soudců, kteří zhatili plány vlády italské premiérky Giorgie Meloniové prodloužit zadržení migrantů ve střediscích v Albánii.