Předsedové sněmovních stran včetně předsedy hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše se dnes odpoledne sešli v senátu, aby s jeho vedením probrali postup při předání prezidentských pravomocí kvůli zdravotní indispozici Miloše Zemana. Očekává se, že obě parlamentní komory tento krok schválí. Není jisté, zda by tento krok podpořili i poslanci ANO a SPD, ti jsou ale ve sněmovně v menšině. Po jednání lídr koalice SPOLU Petr Fiala oznámil, že situace je velmi vážná a že pokud k aktivaci článku 66 ústavy opravdu dojde, bude si předtím třeba vyžádat nové stanovisko Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) k prezidentovu zdravotnímu stavu.
„Shodli jsme se na tom, že případná aktivace článku 66 by měla nastat někdy kolem okamžiku, kdy se sejde nová sněmovna. Obě komory by také měly v tomto případě postupovat v časové blízkosti. Než taková situace nastane, bude potřeba si vyžádat stanovisko ÚVN, že nyní popsaný stav nadále trvá. Shodli jsme se rovněž na vytvoření pracovní skupiny, která bude připravovat všechny kroky související s aktivací článku 66,“ uvedl po schůzce se zástupci senátu Fiala, kterého doprovodili na tiskovou konferenci i lídři KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a Pirátů.
Do aktuální zprávy, kterou ÚVN do senátu poslala, měli podle Fialy lídři možnost nahlédnout. O nový dokument hodnotící Zemanův zdravotní stav by podle něj nejspíš znovu žádal šéf senátu. Lídr koalice SPOLU by byl nejraději, pokud by současná situace vůbec nenastala a prezident by byl zdravý a mohl úřadovat.
Přesto jsou prý poslanci ODS připraveni v případě potřeby odejmutí pravomocí prezidentovi podpořit. V podobném duchu se vyjádřili i přítomní lídři dalších čtyř politických stran. Sněmovna by podle Fialy o převodu pravomocí prezidenta neměla rozhodovat hned na ustavující schůzi, která se plánuje na 8. až 10. listopadu, ale až na schůzi následné.
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura při příchodu na jednání novinářům řekl, že odejmutí prezidentských pravomocí je třeba brát velmi vážně a je třeba mít na paměti to, že Zemana do úřadu zvolilo přes 2,5 milionu lidí. „A to není jen tak, ta podpora je značná. A já chci na to upozornit, protože už zaznamenávám v uvozovkách opojení některých politiků, kteří snad mají radost z toho, že má prezident republiky zdravotní problémy. Nám píší znepokojení občané a obávají se, že se může jednat o nějaký ústavní puč,“ nechal se slyšet Okamura.
Babiš před jednáním uvedl, že by s přenesením pravomocí prezidenta na premiéra a předsedu sněmovny počkal do prosince. Hnutí SPD v pondělí oznámilo, že chce znát celé sdělení Ústřední vojenské nemocnice o stavu prezidenta, posoudit ho a zjistit, o jakém časovém horizontu zpráva hovoří.
Ředitel ÚVN a prezidentův ošetřující lékař Miroslav Zavoral v pondělí na dotaz senátu napsal, že Zeman nyní není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Možnost, že by se tato situace v následujících týdnech změnila, hodnotí Zavoral jako málo pravděpodobnou.
Předpokládá se, že senát by na základě této zprávy o převodu prezidentových kompetencí jednal 5. listopadu. Sněmovna by o tomtéž mohla rozhodnout po 8. listopadu, kdy začne její ustavující schůze v povolebním složení.
Zdravotní stav hlavy státu řešila v úterý dopoledne senátní ústavní komise; jednomyslně dospěla k názoru, že jsou splněny podmínky pro aktivaci článku 66 ústavy, který umožňuje dočasné odebrání pravomocí prezidentovi a jejich přerozdělení mezi další ústavní činitele. K tomuto kroku je třeba souhlas obou komor parlamentu.