V roce 1981 anglická počítačová firma DVW Microelectronics vyvinula a začala vyrábět přenosný počítač pro venkovní použití. Požadavek na vývoj vzešel od vodárenské společnosti Severn Trent Water. Pracovníci potřebovali opravdu odolný stroj, který by vydržel občas i polití vodou nebo pád na zem. A povedlo se.

Počítač nazvaný Husky byl představen v pořadu BBC „Tomorrow´s World“, kde zaujal představitele britského ministerstva obrany. Ministerstvo pak podepsalo s firmou DVW  kontrakt na dodávky počítačů Husky jako součást projektu střel Rapier. Počítač Husky nebyl pouze první odolný počítač, ale zároveň i jeden z prvních opravdu přenosných zařízení svého typu. Nutno dodat, že za jeho odolnost a vodotěsnost si nechala firma posléze přejmenovaná na Husky Computers řádně zaplatit.

A co uchvátilo uživatele počítače v roce 1981? Membránová klávesnice podobná té, jakou používalo slavné ZX-81, procesor kompatibilní s Zilog 80 a zabudovaný Basic. Paměť měla ohromujících 32kB RAM a 16kB ROM. Napájen byl buď z alkalických, nebo dobíjecích článků o velikosti AA.

Husky byl nahrazen v roce 1983 strojem Husky Hunter. Hunter byl počítač určený pro práci ve všech podmínkách, po svém předchůdci zdědil celohliníkové tělo, byl voděodolný a odolný proti nárazům. Na pravé boční straně počítače se nacházelo tlačítko, po jehož stisku se displej modře osvítil a bylo tedy možné pracovat i poté, kdy nad savanou zapadlo slunce. Dovedete si představit lepší přístroj na výpravu mimo civilizaci?

Dodávky Hunterů nemířily pouze do britské armády, ale používala je například i švédská armáda, případně uživatelé v těžkých provozech či vědci a doktoři v Africe. Tento celohliníkový stroj se stal opravdovou legendou.

Hunter měl v ROM nahraný operační systém DEMOS kompatibilní se systémem CP/M a zabudovaný Basic. Programy zobrazovaly výsledky na plně grafickém displeji, Basic v Hunteru podporoval příkazy typu Circle, Line apod. Komunikaci s periferiemi zajišťoval port RS 232, přes který bylo možné zapojit tiskárny komunikující přes sériové rozhraní, disketovou jednotku o kapacitě 720 kB a 1,4 MB. Přes sériový port RS232 bylo možné Hunter připojit kabelem i k stolnímu počítači.

Text byl převzat s laskavým svolením serveru Security Magazín

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner