Jsou tisíckrát tenčí než vlas, ale v mnoha oborech lidské činnosti mají nanovlákna nesrovnatelně větší potenciál. Jedním z nich je třeba i péče o zdraví.

Není to ani rok, kdy česká firma v Brně představila už druhou generaci prostěradel a povlečení z nanobavlny. Speciální antialergické lůžkoviny dosahují stoprocentní účinnosti v boji proti roztočům a jiným silným alergenům. Díky této vymoženosti můžou alergici spát pod jakoukoliv pokrývkou, klidně i prachovou, nanovlákenná membrána v povlečení zabrání průniku roztočů a alergenů.

Další zdravotní pomůckou jsou antivirové ústenky. Síť nanovláken je v nich tak hustá, že skrz póry mezi nimi neproniknou ani nejmenší mikroorganismy. Molekuly vzduchu naopak póry propustí, což zajišťuje potřebnou prodyšnost.

”A tím možnosti zdaleka nekončí,” říká pro Fórum24 Jiří Kůs, předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.

Nanovlákenné vrstvy vyrobené z biopolymerů můžou být využity jako krycí materiál na rány a významně tak přispět k jejich rychlejšímu hojení. Do nanovlákenné struktury je možno přidat i léky či antibakteriální materiál. Výzkumníci Univerzity Johnse Hopkinse například vyvinuli a na hlodavcích odzkoušeli nový povlak z nanovláken uvolňujících antibiotika. Použil by se v případě operativních náhrad kloubů, u nichž po zákroku hrozí infekce. Může se však uplatnit i u kardiostimulátorů, senzorů a dalších implantovatelných medicínských zařízení. Nový materiál totiž dokáže uvolňovat několik druhů antibiotik ve strategicky načasovaném plánu.

V souvislosti s novým vývojem zároveň rostou u některých lidí také obavy o možné poškození zdraví. Ty však RNDr. Jana Horáková z Technické univerzity v Liberci vyvrací: „Pokud se používají materiály schválené pro užití v medicíně (tzv. for human use), jejich nanovlákenné produkty jsou taktéž bezpečné.“

Právě Technická univerzita v Liberci představila loni převratný objev. Tým profesora Davida Lukáše vyvinul pomocí nanovláken umělou cévní náhradu, která se při operaci vloží na místo odejmuté poškozené části cévy a působí tam jako dočasná „síť“. Ta zachytává buňky, jež časem vytvoří na místě náhrady novou zdravou cévu. Náhradu pak tělo samo vyloučí. Univerzita za objev, který by měl mít v budoucnu využití i pro periferní nervy, získala prestižní ocenění v  mezinárodní soutěži Theophile Legrand.

Ve stadiu vývoje nebo preklinických zkoušek jsou také další objevy. Například modifikované nanočástice pro léčbu kloubních defektů, kultivace lidské tkáně pomocí nanovláken, nanovlákna z kyseliny hyaluronové pro regenerativní medicínu nebo diagnostika nemocí z dechu pacienta pomocí nanočipu, představená nedávno vědci z Izraele.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner