Vysoký lesk dodá nábytku potřebný glanc a zvláště ve světlých tónech skvěle provzdušní místnost. Hodí se nejen do obývacích pokojů, ale i do kuchyní, koupelen a ložnic.

Lakovaný nábytek je velmi často předmětem různých diskusí a zároveň je bezdůvodně obestřen mnohými mýty, ať již se týkají jeho údržby či životnosti. Přitom platí poměrně jednoduchá pravidla. Výsledná kvalita dvířek v lakovaném provedení je totiž přímo závislá na základovém materiálu a způsobilosti k lakování. Na druhém místě je technologie nanášení laku. Dokonalost lakovaného povrchu záleží na kvalitě použité desky a rychlosti, kterou jsou nanášeny jednotlivé vrstvy. Ty totiž musí dostatečně vytvrdnout. Vliv na finální podobu nábytku mají také například nedokonale začištěné hrany dvířek. Zato většinou může špatně obroušená deska o malé hustotě dřevních vláken, která díky tomu nasaje příliš velké množství laku.

Nábytek s dvířky ve vysokém lakovaném lesku lze v podstatě využít v jakémkoliv interiéru. S jedinou podmínkou. Při umísťování nábytku musíte vzít v úvahu míru provozu v místnosti a možné riziko poničení. Výše uvedené povrchové úpravy jsou sice určeny pro běžný provoz a aktivní používání, ale nelze vyloučit, že v kombinaci s extrémním zatížením by mohlo dojít k jejich nevratnému poškození. A nezabrání tomu ani více vrstev laku. To potvrzují také slova Ing. Zdeňka Blažka, marketing managera firmy Dřevojas, v.d.: „Více vrstev laku se minimálně podepisuje na jeho vyšší lesklosti nebo odolnosti vůči oděru, poškrábání… Tento aspekt má největší vliv na rovinnost povrchu. Jinými slovy – pokud je dílec nedokonale opracován, není rovný, hladký atd., dokáže více vrstev laku tento problém zakrýt. Pokud je ale předpříprava pečlivá, není důvod, aby měla dvířka deset vrstev laku, což se samozřejmě také projeví na ceně finálního produktu. Co se týká mechanického poškození – pokud vezmete ostrý nůž a uděláte vryp do lakované plochy, poškodí se jak povrch se dvěma vrstvami laku, tak i nábytek s deseti vrstvami.“

Není bez zajímavosti, že využití moderních technologií neovlivňuje pouze design, ale nábytek může být při výrobě například zbaven elektrického náboje, čímž se stává antistatickým. Znamená to, že díky této speciální úpravě téměř nedochází k usazování prachu na lesklém povrchu. Dokonce na něm nezůstávají ani jindy velmi viditelné otisky prstů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner