Pod novým majitelem se v automobilce Avia letos na jaře začne vyrábět nové nákladní auto. Půjde o facelift modelu D90, který se vyráběl do roku 2013. Ten dostane nový design kabiny a modernější motor, plány jsou ale ambicióznější.

Modernizovaná Avia D90 bude prvním modelem, který značka začne vyrábět pod novým majitelem Czechoslovak Group. Skupina dříve známá jako Excalibur Army koupila Avii loni od indiské společnosti Ashok Leyland Motors a plánuje pro ni podobný restart, jako se podařilo s její další českou tradiční značkou, kopřivnickou Tatrou. Mezi značkami by mělo dojít i k technologické synergii, která se nabízí.

Avia
Skica nového nákladního auta, které se začne vyrábět letos. Foto: Avia

Výroba nové Avie nebude probíhat v pražských Letňanech, ale v Přelouči. Modernizovaný model D90 dostane nový desing nárazníku, který by měl být výraznější výraz, nebo nová světla. Inovované bude také logo, které se má víc podobat tomu původnímu z roku 2019, kdy byla Avia založena. Nový bude také motor, který musí splňovat normu Euro VI.

Jak plánuje nový majitel Czechoslovak Group, výhledově se má výroba vrátit také do Letňan. Dřívější indický majitel sice v roce 2013 ukončil výrobu aut v Letňanech a přenesl ji do Indie, ale letňanský podnik nadále zajišťoval servisní podporu pro už vyrobená vozidla a zůstaly v něm i některé moderní technologie, jako například lakovna. To umožní velmi brzy výrobu nákladních vozidel obnovit.

V budoucnosti by Avia měla nabízet širokou paletu verzí vozů. Tedy například i s dvoukabinou, kterou představila na autosalonu v Hannoveru v roce 2012, nebo s pohonem všech kol.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner