Takzvaná instantní fotografie firmy Polaroid byla v době svého vzniku považována za zázrak techniky. Dnes už je sice tato technologie, kterou v USA představil před 70 lety, 21. února 1947, vynálezce Edwin Herbert Land, tak trochu vzpomínkou z dob fotografického „středověku“, přesto však stále žije, byť ji užívají již většinou pouze nadšenci.

Na nápad vyhnout se zdlouhavému vyvolávání filmů a vidět hned výsledky svého fotografického úsilí přišla údajně sedmiletá dcera amerického vědce a vynálezce Landa v roce 1946. Land spolu s partnerem Georgem Wheelwrightem vyvinuli speciální chemické vrstvy pro svitkové filmy, které po naexponování snímku zareagovaly na chemické složky v papíru. Vytažený snímek se ustálil na vzduchu během minuty do černobílé a později i barevné fotografie.

Polaroid se stal legendou. Přístroje sice vypadaly neforemně, ale kouzlo okamžitého výsledku přitahovalo jak fotoamatéry, tak reportéry a po léta bylo i oblíbenou pouťovou atrakcí. Instantní fotoaparáty a filmy byly hlavním produktem firmy Polaroid až do počátku 21. století, kdy drtivý nástup digitální fotografie prakticky vymazal hlavní výhodu „polaroidů“ – možnost okamžitě vidět výsledek. Nyní společnost sice stále vyrábí instantní fotoaparáty, hlavním produktem jsou však již řadu let jiná spotřební elektronika a brýle.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner